
Нова справа закарпатського священника-сепаратиста: хто такий Димитрій Сидор і коли буде вирок
На 21 травня призначили фактично останнє судове засідання у справі закарпатського священника-сепаратиста Димитрія Сидора, якого звинувачують у розпалювання релігійної ворожнечі
Відповідна інформація про судове слухання розміщена на сайті судової влади в Україні.
На засідання 21 травня має відбутися допит обвинуваченого, а також судові дебати. Після цього йому мають оголосити вирок.
За що судять Димитрія Сидора
Кримінальну справу, в якій фігурує звинувачений Сидор, відкрили за статтею 161 ККУ - порушення рівноправності громадян за релігійною ознакою. Її вже понад два роки розглядають в Ужгородському міськрайонному суді.
Відомо, що настоятель Хресто-Воздвиженського кафедрального собору в Ужгороді протоієрей Сидор під час богослужінь образливо висловлювався щодо віри та переконань прибічників ПЦУ. Відеозаписи проповідей транслювали масовій аудиторії, поширювали на сторінках храму в соціальних мережах і на його офіційному сайті.
СБУ задокументувала понад 7 епізодів, коли священник принижував релігійні почуття громадян інших конфесій і намагався сформувати ворожі настрої до них.
20 квітня 2023 року Ужгородський міськрайонний суд застосував стосовно Сидора міру запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання із забороною спілкуватися зі свідками, а вже 27 квітня йому вручили обвинувальний акт. Тепер його судять за розпалювання релігійної ворожнечі.
Що відомо про одіозного Димитрія Сидора
Це не перша кримінальна справа за якою судять Димитрія Сидора. У 2008 році він проголосив незалежність "республіки Підкарпатська Русь". Тоді СБУ порушила проти нього кримінальну справу у зв'язку із "зазіханнями на територіальну цілісність України". У цій справі суд присудив йому три роки позбавлення волі (умовно, з відтермінуванням на два роки) та штраф на 1840 грн.
Священник-сепаратист навіть просив підтримки в тодішнього проросійського президента Чехії Мілоша Земана, "виступити посередником між Києвом і закарпатськими русинами", які начебто, за їхніми словами, вимагають свого офіційного визнання.
keuapc.org
Коротка біографія
Народився у Лецовиці на Закарпатті у родині священника. У 1971 – 1976 роках навчався на фізичному факультеті Ужгородського університету, згодом – у Московській духовній семінарії, яку закінчив 1982 року.
У 1994 році став одним з головних організаторів Ужгородської спілки Кирила і Мефодія.
Не соромився і світської роботи – був депутатом Закарпатської обласної ради, у 2002 – самовисуванець та 2006 – у складі Блоку Наталії Вітренко. Також балотувався до Верховної Ради України. У 2020-му "духовний лідер русинства" балотувався в Закарпатську облраду від ОПЗЖ. Причому поставив агітаційний намет партії просто на подвір’ї свого храму.
У Мінську Сидор проголошував незалежність "республіки Подкарпатська Русь".
Незважаючи на свій "кримінал", Сидор звертався до Державної думи РФ, тодішнього прем’єр-міністра Владіміра Путіна і президента Дмитрія Медведєва з проханням визнати незалежність "русинської республіки".
Очікуючи на вирок суду і передбачаючи, що правники будуть поблажливі до нього, Димитрій створив сайт, групу у фейсбуку і YouTube-канал rusyn.eu. Там сам виступав і запрошував "до студії" інших пропагандистів "русинства".
За повідомленням місцевих пабліків, у розпал пандемії коронавірусу 2020 року Димитрій Сидор під час Великого посту гучно святкував свій день народження в одній з бань неподалік Ужгорода. Вітали ювіляра перші особи Ужгорода, патріарх РПЦ Кіріл, а також політики тоді ще всеукраїнського масштабу – Нестор Шуфрич, Наталія Вітренко, Віктор Медведчук. З останнім Сидор тісно товаришував. Де саме й у компанії кого Сидор цьогоріч святкував свій 70-річний ювілей декілька днів тому, невідомо.
- Актуальне
- Важливе








