На Закарпатті з кожним роком залишається усе менше угорськомовного населення, - політичний експерт Дзямулич
У місті Берегові є 11 шкіл: три з українською мовою навчання, одна зі змішаними мовами, шість з угорською мовою навчання та одна школа, де навчаються діти переважно ромської національності
Про це пише політичний експерт Юрій Дзямулич, передає "Еспресо.Захід".
"Сіярто говорить про те, що його ціль повернути мовні права угорської меншини на Закарпатті, які були до 2015 року. Тобто, 9 років тому. Але є досить суттєва деталь. Угорськомовного населення на Закарпатті залишається з кожним роком усе менше і менше. І не лише, і не стільки повномасштабне вторгнення Росії проти України зіграло тут роль. Ця тенденція зберігається уже давно, навіть до 2015 року. У чому причина? Це і видача угорських паспортів, і фінансові вливання, і бажання угорської влади до легкого електорату. Як би там не було, але угорських українців на Закарпатті стає щоразу менше", - пишу експерт.
Читайте також: Джеймс Бонд Сіярто і "бідний родич" Кулеба: реакція соцмереж на візит міністра закордонних справ Угорщини
Юрій Дзямулич відзначає, що у 4 україномовних школах Берегово навчається 1577 дітей (з них 56 дистанційно, бо перебувають за кордоном), а у 6 угорськомовних лише 1273 дитини (з яких 90 за кордоном). Цьогоріч у 1 клас пішли 118 діток до шкіл з українською мовою навчання та 92 дитини в угорськомовні школи.
"Тобто, ми чітко бачимо, що україномовних у Берегові суттєво більше, ніж угорськомовних. І потрібно враховувати той факт, що угорський уряд стимулює батьків, щоб віддавали своїх дітей саме в угорськомовні школи. Якби такого фінансового заохочення не було, то їх кількість ставала ще меншою. Що стосується сіл Берегівської громади, то всі школи там виключно угорськомовні. Таких є 13 і навчається у них 1494 дитини - з них 84 знаходяться за кордоном і навчаються дистанційно. У сільських школах є класи, де два-дри-чотири учні. І це все утримується за кошти платників податків, адже на цих кілька десятків дітей потрібно утримувати школу, вчителів, енергоносії. І тут виникає логічне запитання: кого потрібно захищати? Угорськомовні населення, для якого держава утримує напівпорожні школи чи україномовне населення цієї громади, яке не може віддати дитину в школу чи клас, бо такі просто відсутні в селі", - пише Дзямулич.
- 11 січня повідомляли, що Очільник МЗС України Дмитро Кулеба та керівник Офісу президента Андрій Єрмак в Ужгороді зустрінуться з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто.
- Згодом стало відомо, що перед запланованою поїздкою до Ужгорода Сіярто отримав україномовного листа з погрозами його вбити.
- 29 січня Петер Сіярто таки прибув з візитом до Ужгорода.
- Актуальне
- Важливе