Область планує забрати у Львова всі заклади профтехосвіти
Львівська обласна рада має намір взяти на баланс всі заклади професійно-технічної освіти в області, в тому числі й у Львові. Зараз вони у власності міністерства освіти. У Львові таких профтехзакладів є 17. Ще раніше представники ЛМР звернулись до Кабміну з проханням, щоб частина цих закладів залишились у підпорядкуванні міської влади. Йшлося про передачу 9-ти профтехзакладів
Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" розповіла голова постійної комісії освіти і науки Львівської міської ради Вікторія Христенко.
Перипетії за профтехами: фінансування, скасовані зустрічі і позачергова сесія
"На цей момент Львівська обласна рада хоче прийняти у свою власність (і вона зрештою мусить прийняти) всі заклади профтехосвіти. Їх загалом по області є 58, з них 17 – у Львові. Ми, як Львівська міська рада, повністю фінансуємо цих 17 закладів, на що йде понад пів мільярда грн. Крім того, ми їх ще й розвиваємо. Зробили там дуже круту стратегічну сесію, залучили фонди, придбали мультриборди. Ще перед повномасштабним вторгненням вибрали чотирьох нових прогресивних директорів", – пояснює Христенко.
Але депутатка каже, що тепер не розуміє, куди рухатись далі. Адже, попри те, що в уряді не проти контролю міста над профтехами, обговорити нюанси з обласною радою ніяк не вдається. Христенко додає, що в міській раді хотіли прийняти дорожню карту, аби продовжувати розвивати 9 профтехзакладів.
"В них лишиться ще своїх 40 штук, якими вони повинні займатися. Припускали, що навпаки буде всім краще, коли диверсифікуються зусилля і кожен займатиметься роботою на своїй ділянці. Але в обласної ради чомусь не виходить з нами зустрічатися. Загальної зустрічі не було, хоч я її кілька разів ініціювала. Вже навіть були призначені дата та час, але потім мені їх скасували", – розповіла Христенко.
Депутатку міськради здивувало, що колеги з Львівської обласної ради зненацька вирішили обговорити це питання на позачерговій сесії.
"Я не розумію, чому будь-які такі процеси відбуваються без обговорення. Є я, є Андрій Москаленко, є Богдан Іванусь, керівник профільного управління. Є в нас план, маємо певне бачення. 15 разів їх просили про зустріч. Зараз вони кажуть "Добре, в понеділок зустрінемся". Але у вівторок вже сесія! Виходить, що ми в понеділок зустрінемося і вони нас поставлять перед фактом, скажуть: завтра ми за оце будемо голосувати. І це весь наш круглий стіл?", – продовжила депутатка.
Депутати Львівської міської ради не знають, про що йтиме мова на позачерговому засіданні.
"Еспресо.Захід" намагався з'ясувати позицію області, але ні в обласній раді, ні в департаменті освіти коментаря не дали.
"Невідомо, чи заклади профтехосвіти взагалі продовжать функціонувати"
У Львівській міській раді запевняють, що мають стратегію розвитку закладів профтехосвіти, достатньо напрацювань, донорів та партнерів.
"Є дуже багато закордонних благодійних організацій, які готові розвивати освіту в Україні. В нас є різні молодіжні, розвивальні проєкти. Наприклад, у вересні їздили на виставку профтехів в Ґданьську. Були в захваті від того, як це розвивається в нормальних європейських країнах. Це дуже затребувані спеціальності, які всім потрібні", – наголосила Христенко.
Депутатка побоюється, чи профтехи взагалі залишаться функціонувати. Адже передають заклади не на баланс управління освіти, а на на баланс управління майна.
"Насправді ми, якщо чесно, про майно думаємо в останню чергу. Ми думаємо про те, що освітні професії, які викладають наші профтехи, будуть дуже важливими при відбудові України. Це виробничі, робітничі професії, яких дуже не вистачатиме. Це сантехніки, електрики, будівельники, автомобілебудування. Нема цих людей, їх одиниці. Їх дуже багато пішло на фронт і цих людей треба готувати, якщо ми хочемо швидко відбудувати країну після перемоги", – каже Вікторія Христенко.
Депутатка вважає, що заклади професійно-технічної освіти необхідно розвивати вже зараз. Забезпечити матеріально-технічну базу, кожному налагодити партнерство з профтехом у Європі чи Америці.
"От наприклад є домовленості про освітню співпрацю з містами Каліфорнії. І вже днями ми повинні підписувати перше партнерство між нашим профтехом і їхнім. Відповідно, вони будуть передавати нам і речі для покращення матеріально-технічної бази, і знання, і наші діти зможуть їздити туди по обміну вчитися", – резюмувала депутатка.
Міська рада продовжує шукати нові гранти
Зауважимо, заступник міського голови Андрій Москаленко заявив, що наступного під час позачергової сесії Львівської обласної ради планують прийняти важливе рішення щодо львівських профтехів.
"Львівська міська рада фінансує діяльність 17 профтехів. Це понад 500 млн грн на рік (стипендії, зарплати, енергоносії) на 17 закладів. Окрім того єдиний важель, який має міська рада - можливість проводити відкриті конкурси. Решта функцій - регіональне замовлення, навчальні плани, майно профтехів - цим володіє і оперує Міністерство освіти та науки і Обласна адміністрація", – написав чиновник.
Він припускає, що Львівська міська рада буде повністю усунена від будь-якої можливості формувати потребу та здійснювати управління профтехами на території Львова.
"Натомість Львівська обласна рада:припиняє діючі юридичні особи профтехи шляхом перетворення їх в комунальні заклади Львівської обласної ради; Призначає виконувачів обовʼязків закладів (і це буде здійснювати управління майном спільної власності Львівської обласної ради !); Забирає від Міністерства освіти та науки все майно профтехів ("приймає у власність цілісні майнові комплекси").
Водночас Москаленко повідомив, що вже на найближчій сесії Львівської міської ради буде затверджена чергова грантова програма для профтехів Львова.
- Актуальне
- Важливе