Як триває розбір завалів музею Шухевича у Львові і що вдалося віднайти. Фоторепортаж
На теренах знищеного музею Романа Шухевича у Львові триває розбір завалів, працівники детально оглядають простір та шукають, що ще могло вціліти, зокрема віднайшли фортепіано генерал-хорунжого
На місці побувала журналістка "Еспресо.Захід".
Детально, частинку за частинкою, розбираються зруйновані елементи на місці будівлі музею. Працівники уважно приглядаються до знахідок. І неймовірно радіють, коли у закутку побіля обгорілої й понищеної стіни під завалами вдається знайти фортепіано Романа Шухевича.
Фото: Андріана Стахів
Засипаний землею та уламками, інструмент має чимало пошкоджень та вже ніколи не буде таким, як раніше. Але тепер це пам'ятка вже подвійного значення.
"Це фортепіано відреставрувати повністю неможливо. Він буде очищений від бруду і максимально законсервований. Деталі, які можна повернути на місце, реставратори будуть це робити. Це буде вирішувати не хтось один, завжди у таких випадках в музеї збирається реставраційна рада і вона вже вирішує, як це відбуватиметься. Також під час реставрації враховуватиметься момент і події не тільки того, що його пов'язує з Романом Шухевичем, але і тепер буде вже важливим момент цієї події, трагедії, що сталася зараз", – розповідає "Еспресо.Захід" заступник директора Львівського історичного музею Петро Слободян.
Разом із іншими віднайденими вцілілими елементами експонатів інструмент зберігатиметься у фондах історичного музею і буде свідченням чергового російського злочину.
"Очевидно, що це буде забрано до в один з корпусів Львівського історичного музею і там очищатися, будуть проводитися з ним якісь роботи, а далі буде зберігатися у фондах до моменту, коли прийде час його експонувати. Як і всі речі, що знаходять тут, так і інші речі, які тут перебували до початку вторгнення, були забрані у фонди. Так само і ті речі, які ми зараз знаходимо й витягуємо звідси, також забираємо до музею і зберігаємо", – пояснює пан Петро.
Читайте також: Міська рада повинна ініціювати обговорення щодо відновлення музею Шухевича, – директор Львівського історичного музею Чмелик
Фото: Андріана Стахів
А доки на місці працюють із завалами, біля сусідньої хати порядкує пан Степан. Він прийшов із церкви та кропить будинок і подвір'я освяченою водою. Згадуючи тривожну ніч, розповідає, як у будинку повилітали вікна та двері. І також те, що просто дивом хати поряд вціліли.
"Я пробудився, думав, що то якісь можливо уламки, а тут вже горить усе. Нас одразу ж усіх вивели з хати. Онук встиг відігнати машину, – ділиться пан Степан. – А тоді був другий вибух за годину, дуже сильний. Все порозкидало, вибило двері у ліній кухні".
Фото: Богдан Бачинський
Роботи на музейній локації ще чимало. Тож, скільки вона триватиме наразі невідомо, адже головним завданням, яке музейники бачать тут, є врятувати максимально усе, що можливо.
Нагадаємо: у ніч на 1 січня РФ атакувала Львівщину "шахедами" Унаслідок влучання в музеї Шухевича в мікрорайоні Білогорща у Львові виникла пожежа, будівля повністю зруйнована. Також раніше повідомлялося, що найбільш цінні експонати музею Шухевича у Львові, а це близько 600 одиниць, ще на початку повномасштабного вторгнення РФ перенесли в безпечне місце. Проте, на жаль, втрачені усі предмети побуту, які пов’язані з життям та діяльністю генерал-хорунжого.
- Актуальне
- Важливе