У Львові проти волонтерів знову відкривають провадження: БФ "АвтоАнгел" відреагував на ситуацію
Проти Благодійної організації "АвтоАнгел", що завезла в Україну понад 750 автомобілів для війська, Бюро економічної безпеки веде розслідування
Окрім цієї благодійної організації у справі фігурують ще три ГО. Йдеться про незаконне ввезення машин під виглядом гуманітарної допомоги. Очільник БФ "АвтоАнгел" Андрій Огінок припускає, що розслідування може бути замовним. Якщо ж воно реальне та незаангажоване, то каже – свою невинуватість легко зможе довести.
"Еспресо.Захід" поспілкувався з Андрієм Огінком і запитав, чому так сталось, що його Благодійний фонд потрапив у кримінальну справу.
Зараз Андрій Огінок на Сході, повіз чергову гуманітарну допомогу. Про те, що проти його БФ відкрите і ведеться якесь провадження, нічого не знав. Розпочали його, як він з'ясував, ще у квітні.
"Коли машина заїжджає на благодійну організацію, то вона передається військовому по акту передачі"
"Мені перед цим не телефонували, нічого не запитували й не повідомляли. Тим більше, що ми весь цей час на кордоні безперешкодно завозили машини та іншу гуманітарну допомогу без жодних проблем. Митниця нас пропускала. А минулого тижня в мене вдома був обшук. Забрали документи, печатку. Такі самі обшуки були і в інших благодійних організаціях, які там фігурують. Станом на зараз, я не знаю, яка у мене кваліфікація – чи підозрюваний, чи свідок. Буде суд, тоді все визначиться. Ще один момент – буде залежати й від того, чи це реальне розслідування чи замовне. Якщо реальне, то моя совість чиста і я легко доведу свою непричетність", – розповідає Огінок.
За його словами, запитів від військових мають дуже багато, а впродовж повномасштабної війни завозили пожежні машини, швидкі допомоги, холодильники для перевезення тіл. Крім того, "АвтоАгнел" допомагав автомобілями поліції. Чому саме зараз фонд потрапив у таку ситуацію Огінок не знає. Має лише припущення.
"В мене поки що є лише два варіанти, чому і навіщо відкрите це провадження. Перший – ймовірно це є якесь замовлення, хоч поки не розумію чиє і навіщо. Раніше я розповідав, що дуже багато розвелось тих, хто продає автомобілі, які передбачені для військових. Такі люди вводять в оману військових, бо кажуть, що йде нульове розмитнення. Але, наголошу, такого поняття не існує в принципі. Коли машина заїжджає на благодійну організацію, то вона передається військовому по акту передачі. Тобто не стає його власністю. Але "ділки" кажуть по-іншому, обманюють, бо хочуть заробити", – каже волонтер.
Огінок розглядає й інший можливий варіант, як його благодійний фонд потрапив у неприємну ситуацію.
"До мене звернулись люди, що начебто родичам-військовим потрібний автомобіль. Вони зібрали гроші, але такі автомобілі можна завезти в Україну лише через благодійний фонд. Цей чоловік раз звернувся з таким проханням, другий, третій і десятий, а потім виявилось, що він ці автомобілі продавав на ОЛХ. Цього робити не можна. Ймовірно, в поле зору правоохоронців потрапили такі оголошення і вони почали розслідувати справу. Взяли цього чоловіка "на гарячому", саме коли він продавав автомобіль військовим. Кілька машин були на документах від "АвтоАнгела" але я не знаю, які саме та скільки їх було", – додав він.
"Був випадок, що ми в Одесі знайшли військового, який пішов із війська і залишив собі машину, яку ми колись передали. Він її хотів продати. Але ми вчасно це виявили, машину забрали та віддали, кому потрібно. Але це – одиночний випадок".
Волонтери наголошують, що ті машини, які заїхали в Україну, вважають гуманітарною допомогою. А в законі не прописано правил поведінки з цим майном, тому, відповідно, виникають певні нюанси.
Що про розслідування повідомили у БЕБ
Раніше БЕБ оприлюднило інформацію, що на Львівщині вони викрили незаконне ввезення автомобілів під виглядом гуманітарної допомоги.
Слідство встановило, що автомобілі завозили на митну територію України з використанням благодійних організацій. У 2022-2023 роках таким чином було завезено 46 машин. Деякі з цих авто продавали через інтернет-майданчики з продажу вживаних автомобілів. Такі дії спричинили ненадходження до бюджету понад 5,3 млн грн податків та митних платежів.
Справи проти волонтерів, які були раніше
На початку травня 2022 року СБУ затримала у Львові відомого підприємця-ексчиновника ЛОДА Романа Матиса й головного редактора Mind Євгена Шпитка. Їх звинувачували у розкраданні гуманітарної допомоги. За майже два роки розслідувань прокуратура не виявила складу злочину у діяльності Романа Матиса.
У серпні два роки тому подібні справи з львівськими волонтерами вже були. Тоді мистецтвознавця і художника Олеся Дзиндру та волонтера Юрія Музичука також звинувачували у торгівлі автівками, призначеними для ЗСУ. У СБУ звітували про ліквідацію масштабної схеми розкрадання гуманітарної допомоги. Майже через рік суд зняв арешт з автівок для ЗСУ.
Також у 2022 році правоохоронці прийшли з обшуками до відомого мовознавця та волонтера Святослава Літинського. А перед цим обшукували волонтера Олега Яницького.
- Актуальне
- Важливе