
Топ-5 культурних подій Міжнародного фестивалю архітектури та мистецтв ВЕЖА-2025 у Львові
V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв "ВЕЖА", що проходитиме у Львові 23-25 травня 2025 року, пропонує зануритися у триденну подорож культурними, мистецькими й освітніми подіями
Про це "Еспресо.Захід" повідомили організатори події.
У програмі три основні локації на кожен з трьох днів: Порохова вежа, Шевченківський гай і замок Свірж, а також п’ять екскурсій цікавими сучасними об’єктами Львова.
Оскільки це п’ятий фестиваль, який проходитиме в п’ятий місяць року, організатори пропонують відвідати п’ять найцікавіших культурних подій фестивалю.
Головні події фестивалю ВЕЖА-2025 у Львові
1. Візуальне мистецтво навколо і всередині Порохової вежі – п’ятниця, 23 травня, з 15:00, Порохова вежа
Ззовні Порохової вежі на відкритому майданчику поруч із петанковим полем можна буде побачити зелену "живу" інсталяцію "Цілісна" – ландшафтну композицію, створену архітекторкою й фешн-дизайнеркою Юлією Шемчук та ландшафтним архітектором Дмитром Верхоляком (Rozkvit). Вона відображає ідею 25 регіонів – через рослини, притаманні різним частинам України. А всередині будівлі протягом всього дня можна спостерігати, як три стіни Порохової вежі набувають нового вигляду. Художники розписуватимуть їх наживо за ескізами Андрія Калькова. Процес відбуватиметься в реальному часі, з фінальною презентацією ввечері. В той же час на фасаді будівлі можна побачити артбанер митця і бренд-стратега Дениса Чернявського, який він створив спеціально для Порохової вежі в рамках виставки "Постпометамаркет". А також на всіх поверхах можна буде побачити інсталяції, об’єкти й візуальні роботи компанії цифрової фіксації спадщини SKEIRON, стріт-арт художника і мураліста Андрія Калькова, художника нової української хвилі Миколи Маценка, бренду авторського скла HALUZKA Glass, бренду одягу BEZLAD, мисткині та кураторки цьогорічної мистецької програми фестивалю Зірки Савки (вона представить авторські маски "Морана Мора"), гобеленістки Юстини Сенчик, бренду кераміки KYSEN і архітектурно-мистецьку спеціальну книжкову підбірку від BLACKBOX.
2. Екскурсії та afterparty у Скансені – субота, 24 травня з 14:00 – Музей народної архітектури і побуту – Шевченківський гай, Львів
Можливість першими побачити авторську архітектурну презентацію нового освітньо-інформаційного центру музею – його відкриття чекали 10 років. Сучасну споруду, інтегровани в історичне середовище, представлять автори – архітектор Микола Шеремета, автори проєкту Марта та Ігор Цимбровські. А іконописець, історик мистецтва, куратор Роман Зілінко проведе екскурсію скансеном. На тому ж місці відбудеться вечірка просто неба з етнотанцями та майстер-класами з вибійки – можна принести речі з власного гардеробу і зробити на них стильні відбитки орнаментів за традиційною технікою.
3. Мода, виставки, музика – неділя, 25 травня, з 15:00 – Свірзький замок
Екскурсія від кураторки мистецької частини фестивалю Зірки Савки виставкою витинанок українських мисткинь Олени Коногорової та Юлії Станкевич. Марафон мистецького досвіду від Алека Яніцького: інсталяція OSTATNIA WIECZERZA (Остання вечеря), виставка ARCHITEKTURA I ECO-DESIGN і музичний виступ MUZYKA / Вільна Україна / Free Improvis. Фешн-перформанс "ФЕНІКС" від архітекторки й фешн-дизайнерки Юлії Шемчук та головної редакторки та засновниці журналу "PRIMA Interior" Ірини Прими.
4. Театральна вистава "Скресла" (театр "ОКО", Львів) – неділя, 25 травня, 18:00 – Свірзький замок
Подорож у світ ритмів, звуків та пісень наших предків. "Скресла" – це сценічна етноекспресія, в якій оживає жіноча сила, пов’язана з пробудженням природи та циклами життя. Давні тексти, народні мотиви та сценічна дія створюють емоційне перевтілення, що втілює сили жіночого роду, природи та життя. Ідея та музичний режисер – Дана Бончук, режисерка – Галина Стричак, артдиректорка – Галина Риба.
5. Мапінг "The Elements" (Алек Яніцький, Польща) – неділя, 25 травня, 22:00 – Свірзький замок
Увечері 25 травня фасад Свірзького замку вперше в своїй історії стане полотном для мультимедійного мапінг-шоу. Польський архітектор, дизайнер, міжмедійний художник Алек Яніцький створить візуальну композицію з використанням світла, звуку і проєкцій – цей проєкт був спеціально підготовлений до фестивалю. Алек Яніцький добре відомий в Польщі та Україні як один з найпрогресивніших митців у сфері візуального й мультимедійного мистецтва.
Читайте також: Куди піти у Львові з 20 по 25 травня: ВЕЖА-2025 та "Імпрофаза"
Цікаві екскурсії
Також варто зауважити, що у другий день фестивалю, 24 травня, відбудуться екскурсії найцікавішими та найсвіжішими об’єктами Львова:
LEM Station – колишнє трамвайне депо, яке багато років чекало на нове життя. Сьогодні його перетворюють на культурно-мистецький центр із коворкінгами та мистецькими експозиціями. Частина території все ще в процесі реконструкції. Учасники фестивалю отримають доступ до зон, які зазвичай закриті для відвідувачів – екскурсію проведе архітектор проєкту Віталій Квич. Це унікальна можливість побачити ревіталізацію індустріального простору в дії.
Купол Маріо Ботта – частина Центру променевої терапії у Львівському онкоцентрі на вулиці Мечникова. Це перший реалізований в Україні проєкт архітектора світового рівня – швейцарця Маріо Ботта. Ініціатором його появи стало чернече згромадження Оріоністів. Екскурсію проводить Микола Шеремета, координатор реалізації цього об’єкта з українського боку. Споруда стала важливим прикладом міжнародної архітектурної співпраці.
Центр інтелектуального мистецтва "Меркурій" – міждисциплінарний виставковий простір. Він відкрився у 2024 році в межах уже існуючої будівлі, без нового будівництва, і спеціалізується на поєднанні сучасного мистецтва, дизайн-досліджень і культурної критики. У рамках фестивалю тут відбудеться кураторська екскурсія артдиректора центру Богдана Мисюги діючою мистецько-дизайнерською виставкою "Раціо".
Zenyk Art Gallery (ZAG) – новий виставковий простір у Львові, присвячений сучасному українському мистецтву. Тут відбуваються виставки, перформанси, дискусії та освітні проєкти. Авторка архітектурного проєкту — київська архітекторка Анна Іскіердо, яка проведе авторську екскурсію, зосереджену на архітектурних рішеннях і просторових особливостях цієї сучасної будівлі.
"Культурна програма ВЕЖІ 2025 – це не просто супровідна частина. Вона є способом показати, що як в Україні 25 регіонів мають павутиння, безкінечну кількість зв’язків між собою, так і архітектура не існує сама по собі. Вона переплетена з мистецтвом, культурою та іншими сферами життя – підсилює сакральність молитви, резонує звучання музики, фокусує світло на об’єкті мистецтва, – вважає керівник Культурно-мистецького центру "Замок Свірж" Надія Согор. – Інколи не свідомо – сумніваюся, що автори проєкту Свірзького замку мали на увазі, що його стіни мають стати фоном для мапінгу. Але так ми через мистецтво надаємо архітекторі нового сенсу. Приходьте й побачте це".
- На Львівщині стартує Тиждень єврейської культурної спадщини. Програма.
- Актуальне
- Важливе



