Еспресо. Захід
Оновлено

Куди піти у Львові з 20 по 25 травня: ВЕЖА-2025 та "Імпрофаза"

21 травня, 2025 середа
18:42

Із 20 по 25 травня на львів'ян і гостей міста очікує низка подій – нові виставки, літературні заходи, концерти, вистави, зустрічі, презентації та екскурсії

Зміст

Новий тиждень пропонує львів'янам та гостям міста чимало цікавого. Куди можна піти, розповідає "Еспресо.Захід", афіша щодня доповнюється свіжими подіями.

Фестивалі

Вежа-2025

Із 23 по 25 травня V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв "ВЕЖА" знову збирає  діючих і майбутніх архітекторів, урбаністів, дизайнерів, митців і представників влади, щоб обговорити минуле, теперішнє й майбутнє української архітектури.

"Архітектура тисячоліттями поєднує та комбінує форми, лінії, простори, цифри. Фестиваль "ВЕЖА" вирішив теж побавитися з цифрами 5 і 25 –  подія відбувається вп’яте, у п’ятому місяці 2025 року. Темою стала ідея "Нас –  25" –  тобто, 25 регіонів України", – кажуть організатори.

У п’ятницю 23 травня Порохова вежа знову стане точкою збору. Уперше в Україні тут зберуться представники Молодіжних архітектурних спілок з різних регіонів, щоб обговорити не лише майбутнє професії, а й створення сталої національної платформи для взаємодії, стажувань, професійного представництва та міжрегіонального обміну.

У суботу, 24 травня, фестиваль продовжить концепцію "п’ятірки" і побуває в 5 локаціях. Головною буде скансен Музей народної архітектури і побуту у Львові, де можна побачити новий освітньо-інформаційний центр. Від ідеї його створення до реалізації минуло 10 років. Також відбудуться екскурсії до чотирьох об’єктів сучасної архітектури у Львові, серед яких: LEM StationКуполу Маріо БоттаЦентру інтелектуального мистецтва "Меркурій".

У неділю, 25 травня, фестиваль відбуватиметься у Свірзькому замку, що стане простором для сучасного мистецтва, лекцій, перформансів і виставок. Відкриє день екскурсія від кураторки мистецької частини фестивалю Зірки Савки виставкою витинанок українських миткинь Олени Коногорової та Юлії Станкевич. Протягом дня у замку відбуватиметься фешн-перформанси, лекції, мистецькі проєкти про пам’ять, ідентичність і майбутнє. Сценічною подією дня стане вистава "Скресла" від львівського театру ОКО.

Lviv Fashion Week

У Львові у Barvy Event Hall від 22 по 25 травня триватиме Lviv Fashion Week, який об’єднає тих, хто бачить у моді не лише естетику, а й голос часу.

Він об’єднає покази колекцій, лекції, артпроєкти та благодійні ініціативи. Мова про створення "багатовимірної платформи, де креативність має значення, а стиль і солідарність ідуть поруч".

Організатори наголошують, що учасників дійства підбирали серед тих, хто бачить у моді не лише естетику, а й голос часу. На події збиратимуть кошти на підтримку війська.

Лекції, майстер-класи, екскурсії та презентації

Музеї: як? коли? для кого?

У середу, 21 травня, Нацмузей Львова запрошує на лекцію "Музеї: як? коли? для кого?".

Лекцію прочитає молодша наукова співробітниця НМЛ ім. А. Шептицького Тетяна Вуєва. Разом з відвідувачами вона говоритиме про історію виникнення музеїв. 

"Спробуємо з’ясувати, коли і для чого люди почали колекціонувати мистецтво.На прикладах відомих музеїв світу дізнаємося про причини і специфіку їх створення, окреслимо обставини, які спричинили зміни в діяльності музеїв. Урешті, поміркуємо про роль музею в сучасному контексті", – розповідають у музеї.

Початок о 17:00. Вартість повного квитка – 150 гривень, а пільгового (студенти, пенсіонери) – 80 гривень.

Презентація книжки "Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики"

У середу, 21 травня, Книгарня Є (проспект Свободи, 7) запрошує на презентацію захопливого дослідження одного з найцікавіших і найзагадковіших літературних жанрів – книжки "Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики".

Відвідувачі матимуть нагоду дізнатися більше про історію та розвиток есеїстики в Україні, поспілкуватися з відомими авторами та дослідниками жанру, а також отримати натхнення для власної творчості.

Спікери зустрічі: Марія Титаренко есеїстка, журналістка, медіадослідниця, лекторка, кандидатка наук із соціальних комунікацій. Членкиня Українського ПЕНу, Катерина Радченко фотографка і кураторка, дослідниця фотографії, директорка Odesa Photo Days Festival та голова європейського і членкиня міжнародного журі World Press Photo 2023, а також Юрко Прохасько германіст, перекладач, есеїст, публіцист, літературознавець та психоаналітик.

Модеруватиме подію Орися Грудка – журналістка, книжкова оглядачка, редакторка, авторка.

Початок о 18:30.

"Імпрофаза"

У четвер, 22 травня, Дім звуку запрошує на музичну імпровізаційну майстерню "Імпрофаза".

Музична імпровізаційна майстерня відбудеться за модераторства композитора Остапа Мануляка.

"Чекаємо музикантів та аматорів з акустичними та неакустичними музичними інструментами на джем у Домі Звуку", – кажуть організатори.

Початок о 18:30. Вхід вільний за умови попередньої реєстрації за посиланням.

Секрети красивого та грамотного мовлення

У суботу, 24 травня, етнопростір та волонтерський хаб "Літепло" запрошує на тренінг-практикум "Секрети красивого та грамотного мовлення" від філологині та декламаторки Оксани Вінтонів.

Учасники практикуму дізнаються як правильно дихати, контролювати інтонацію, позбутися звуків-паразитів, уникати поширених мовних помилок, звучати доречно у будь-якій життєвій ситуації, а також красиво та душевно читати вірші.

"20% теорії, 80% практики! Завдяки інтерактивним вправам ви зможете не лише покращити свою вимову, а й знайти свій унікальний стиль спілкування", – діляться в етнопросторі.

Початок о 17:00, вартість участі 550 гривень. Попередня реєстрація – обовʼязкова. Зареєструватися можна за посиланням.

Концерти

Пам'яті Маркіяна Іващишина: Jam session у Закапелку

У середу, 21 травня, артцентр "Дзиґа" запрошує на Jam Session, присвячений пам'яті видатного діяча культури, лідера Революції на граніті та творця артпроєктів Маркіяна Іващишина.

Артпродюсер та організатор низки мистецьких проєктів, музичних фестивалів і просторів Маркіян Іващишин залишається у серці багатьох музикантів та друзів, яких він підтримував і сприяв їхньому розвитку.

Концерт для Марека – це Jam Session для усіх тих, хто хотів би вкотре подякувати йому й зіграти для нього свою музику.

Відбудеться jam у закапелку, названому на честь Маркіяна. 

Початок о 18:00. Вхід на подію вільний.

Маркіян Іващишин

Вечір української пісні

У середу, 21 травня, Львівський органний зал запрошує на особливий вечір хорової музики у виконанні Галицького академічного камерного хору – одного з найвідоміших українських колективів із понад 30-річною історією.

"Ви поринете у чарівний світ народних пісень, духовної музики та класичних хорових творів. У програмі – перлини українського фольклору, твори на вірші Тараса Шевченка та Максима Рильського", – кажуть в органному.

Початок о 19:00. Вартість квитків від 100 до 250 гривень. Придбати їх можна за посиланням.

Концерт ударників у дворі Людкевича

У п'ятницю, 23 травня, львів'ян та гостей міста запрошують на концерт ударних інструментів у саду Музею Станіслава Людкевича у виконанні учнів музичної школи №6 ім. Богдана-Юрія Янівського.

"Цей виступ можливість почути, як звучить ритм у руках молодих виконавців, які щодня відкривають для себе світ музики через силу, динаміку й точність удару. У програмі різноманітні твори для ударних інструментів, що вражають тембровим багатством і енергією", – кажуть у музеї.

У концерті братимуть участь: Марко Демчук, Святослав Столярчик, Богдан Таберт, Ростислав Таберт, Емір Іптеч, Євангеліна Сухова, Ілля Гулак, Еліна Гулак, Дарина Стадник, Антон Актямов, Іван Буханський, Кіра Волк та Уляна Волк.

Початок о 16:00. Вартість квитків 150 гривень.

 "Курган і Агрегат". Презентація нового альбому

У п'ятницю, 23 травня, на Festrepublic! приїде гурт "Курган і Агрегат" із презентацією нового альбому.

"Разом будем тусуватись під нові: "Оркестр Абізян", "Заговор Предметів" та зізнаватись в коханні під "Світлячки".

Зберемо ще більше донатів на Сили Оборони, але головне знайте, шо СЄЛЬСЬКУ ДРАКУ І ЛОВЕ, ви по-любому почуєте. Тому приходьте, будем стригтись як в прошлий раз! 100% прибутку з концерту передадуть для потреб Сил Оборони України", – заохочують організатори.

Початок о 18:30. Вартість квитків від 690 до 890 гривень. Придбати їх можна за посиланням.

Мистецтво

"Воєнне дитинство"

У публічному просторі "Після тиші" (вул. Гребінки, 6) до 80-річчя закінчення Другої світової війни презентували виставку "Воєнне дитинство", покликану об'єднати та розповісти різні досвіди й історії.

Це приватні історії, які розповіли безпосередні очевидці та очевидиці подій Другої світової війни. Вони дозволяють побачити те розмаїття досвідів, яке можна осягнути завдяки часовій дистанції. 

Але разом із тим ці історії демонструють тяглість воєнного дитинства на теренах України. Адже українські діти сьогодні знову живуть у часи війни.

Цей проєкт ГО "Після тиші" створила спільно з незалежною інституцію "Музей воєнного дитинства", оскільки обидві організації спрямовані на документування досвідів пережиття війни, зокрема й дітьми.

Виставку можна побачити у просторі до 9 червня (із середи по неділю).

Читайте також: Дитинство у час Другої світової: у Львові виставкою розповідають історії та досвіди

виставка "Воєнне дитинство", простір "Після тиші" у Львові

"Зростання" Анни Животовської та Марини Гандиш

У вівторок, 29 квітня, галерея "Зелена канапа" запрошує на відкриття виставки "Зростання" двох художниць, Анни Животовської зі Львова та Марини Гандиш з Києва.

Ідея поєднати двох мисткинь належить кураторці галереї Зелена канапа Олесі Домарадзькій.

Цикл творів Ганни Животовської "Зростання" – це доповнена та розширена серія картин у техніці гарячий батик. Марина Гандиш представить серію керамічних скульптур з проєкту "IN VITRO", створеного у 2024 році за підтримки УКФ. Це експериментальний проєкт, у якому досліджується зміна форми, структури і сприйняття керамічної скульптури під впливом вологи та органіки.

Початок відкриття о 18:00. Експозиція триватиме до 25 травня.

"Угода" Тетяна Скоромна

У галереї сучасного сакрального мистецтва Iconart відкрили першу персональну виставку концептуального іконопису Тетяни Скоромної "Угода".

Експозиція складається із семи масштабних робіт мисткині. Це "Адама", "Ноах. Поділ землі", "Авраам і Сарра", "Нехуштан", Реваш", "Розстріляна плащаниця" і "Драбина небесна". Більшість із них виконані на дереві за допомогою давніх технологій енкаустики, жовткової темпери, а інкрустовані й доповнені склом та металом.

Кожна робота, яку авторка презентувала гостям відкриття і яку всі охочі мають нагоду побачити в галереї, по-своєму унікальна й неповторна: сюжетом, трактуванням, прочитанням та виконанням. Це не дивно, адже мисткиня по натхнення зверталася до глибин сакральних першоджерел, поєднувала те, що, на її думку, йде поряд у традиції й розвитку світу, у нашому житті й божественних проявах.

Читайте також: У Львові Тетяна Скоромна презентувала унікальну "Угоду"

виставка "Угода" Тетяни Скоромної у Львові в галереї Iconart

"Навала песиків" Дмитра Молдованова

В артпросторі "Я Галерея Пентхаус" відкрили виставку знаного українського художника Дмитра Молдованова "Навала песиків".

Як розповів Павло Гудімов, це вже 8 виставка Дмитра Молдованова, яку він курує. Тим часом у просторах львівських "Я Галерей" "Навала песиків" стала третьою експозицією митця.

Павло Гудімов переконаний: ця виставка наче створена для стін "Пентхаусу", її кольори, персонажі, експресія та символізм наповнюють та доповнюють унікальний артпростір.

Мешкає і творить художник більшість часу у мальовничій частині Миколаївщини – селі Парутине, поряд із яким розташований Національний історико-археологічний заповідник "Ольвія". Попри те, що зараз заповідник зачинений, але його близькість та неймовірні краєвиди, які оточують автора, відображаються чималою мірою у його роботах, сповнених символізму та експресії кольору.

"Навала песиків" Дмитра Молдованова у Львові

Фото: Андріана Стахів

Сейф Новаківського 1914 1918

У Львівському мистецькому муніципальному центру запрошує на унікальну виставку рисунків Олекси Новаківського, створених під час Першої світової війни.

Експозиція представляє роботи художника, що понад сто років зберігалися у сімейному сейфі, а сьогодні стають частиною мистецького дискурсу. Рисунки відображають події та суспільні настрої цього періоду на території Галичини, міфи та роздуми про катастрофу Першої світової війни, яка несправедливо залишилася забутою в нашій культурі.

Читайте також: У Львові презентували унікальні рисунки Олекси Новаківського часів Першої світової війни

"Сейф Новаківського 14 –18" у Львівському муніципльорму мистецькому центрі

Beyond The Silence / "Поза межами мовчання"

Jam Factory Art Center запрошує оглянути міжнародну виставку Beyond The Silence, створену у співпраці з Odesa Photo Days Festival та агенцією Magnum Photos.

Це міжнародний проєкт, що досліджує зв’язки між Україною, Казахстаном, Мексикою, Нігерією та М’янмою. Він створює простір для діалогу між фотографами й фотографками та візуалізує їхні історії, досвід і роздуми над спільними соціо-політичними викликами.

У виставкових залах відвідувачі матимуть нагоду побачити фотоісторії, відео та інсталяції, які розкривають теми території, боротьби, адаптації, викрадення людей і цензури. Кураторка проєкту – Катерина Радченко.

відкриття виставки Beyond the Silence у Львові

Чорний вогонь Гавареччини

У Львівському скансені відкрили виставку "Чорний вогонь Гавареччини", яка розповість історію одного з останніх осередків чорнодимленої кераміки через твори, спогади та світлини людей, причетних до відродження гаварецького ремесла.

На експозиції представлені знакові роботи гаварецьких майстрів кінця XIX – початку XXI століть, а також твори мистецтва і документи, які зберігаються у збірках Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького, Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства Національної академії наук України, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника, Музею Українського католицького університету та у приватних колекціях.

Експозиція розгорнулася у Великій виставковій залі Львівського скансену.

Теги:
Читайте також:
Львів
+24.8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.58
    Купівля 41.58
    Продаж 42.12
  • EUR
    Купівля 47.9
    Продаж 48.62
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
23 червня
13:39
На Тернопільщині посеред ріки зіштовхнулися два човни: загинула людина
13:37
Огляд
"Коло невимовного" у Jam Factory Art Center у Львові
Куди піти у Львові з 23 по 29 червня: ранкова кава під акомпанемент роялю
13:28
Сховав Compliment під матрацом:  у "Ягодині" прикордонники викрили волинянина
13:15
На Львівщині судитимуть чоловіка, який видавав себе за пораненого військового і збирав гроші на протез
12:58
газопровід
На Львівщині 78 тис. споживачів мають борги за доставку газу: чи можуть їх залишити без газопостачання
12:40
Квадратні метри впливу: хто забудовує Луцьк і до чого тут політики
12:38
Збувала у західних областях України через пошту: на Прикарпатті викрили наркодилерку
12:09
На Закарпатті затримали організатора втечі ухилянтів і фігуранта справи про гуманітарку Свореня, — Глагола
11:32
У Хмельницькому чоловік ножем пошкодив портрет Героя Небесної Сотні
11:10
Судовий вирок
Суд покарав волинянина, який вдруге організовував переправлення ухилянта за кордон
10:55
На Львівщині травмувалися двоє 15-річних підлітків на мотоциклі
10:38
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 червня
10:25
"Мені казали, що не виживу, але я був проти": у Львові проходить реабілітацію 28-річний танкіст Валентин
09:59
У Рівному урочисто спалили опудало Путіна й російську літературу
09:40
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 червня
09:19
прощання
Львівщина 23 червня прощається із шістьма захисниками
08:57
У Гошівському монастирі на Прикарпатті розкопали залишки церкви-ротонди 18 століття
08:33
Кримінал
На Львівщині водійка легковика врізалась у паркан, пасажирка загинула
08:10
Прикордонники на Львівщині вилучили у громадянина Польщі 3 старовинні книги, які він хотів вивезти з України
07:44
погода літо дождь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 червня
07:31
Огляд
Кондиціонер – друг чи ворог здоров’я: як освіжитися влітку без шкоди для себе
2025, неділя
22 червня
21:30
Снайпери 80-ї бригади ЗСУ зірвали десятки атак ворога на Курському напрямку
21:00
плита, газ
На Львівщині 25–26 червня відключать газ у понад 20 населених пунктах
20:25
обмін полоненими. 19.06.2025
За чотири етапи обміну полоненими додому повернулися дев’ятеро захисників із Буковини
19:23
хмарна погода, хмари
Спека до 31° та хмарно: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 червня
18:40
Поліція розпочала два кримінальні провадження за підозрою у шахрайстві пов'язаного зі збором коштів на лікування Назарія Гусакова
18:25
На Хмельниччині через необережне куріння загинув 74-річний чоловік
18:09
Назарій Гусаков
У Monobank проводять додаткове розслідування щодо ймовірних порушень через Назарія Гусакова
17:48
Укуси комарів
На Рівненщині зафіксували виліт трьох видів малярійних комарів: як убезпечити себе від укусів
16:17
Назарій Гусаков
"Тривають перевірки можливих випадків шахрайства": про ситуацію зі зборами для львів'янина Назарія Гусакова очільник МВС доповів Зеленському
16:15
"Коло невимовного" у Jam Factory Art Center у Львові
"Коло невимовного": у Львові у Jam Factory Art Center презентували міжнародну виставку. Фото
15:18
На фронті загинув футбольний тренер та арбітр зі Львівщини Віталій Ванкевич
14:35
У Франківську просто неба безкоштовно крутитимуть кіно
14:04
Вшанували "Муху": у центрі Луцька з'явився новий мурал
13:30
На Буковині на польовій дорозі перекинувся трактор. Водій загинув
12:59
На Хмельниччині рішенням суду до столичного музею передали рідкісні артефакти кіммерійського часу
12:25
На Волині із задимленої квартири врятували двох дітей
12:24
На Закарпатті патрульні врятували дівчину, яка хотіла скоїти самогубство
12:01
Мешканців Львова запрошують на світову премʼєру симфонії Івана Остаповича
11:29
"Спринтери" і "мухомори": снайпери 80-ї бригади розповіли, як класифікують ворожих солдатів
Більше новин