Точне відтворення: у Львові презентували один із проєктів відбудови музею Шухевича
У середу, 15 травня, у Львівському історичному музеї презентували один із ймовірних проєктів відновлення музею Шухевича
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Запропонований проєкт базується на майже точному відтворенні знищеного будинку, проте адаптований під сучасні реалії. Важливим акцентом проєкту є відновлення саме сходів, на яких прийняв останній бій Шухевич, а також його криївки, що мала у будинку особливе розташування.
Фото: Андріана Стахів
Тим часом основні нововведення, які пропонуються у конструкції відбудованого музею, – це укриття та доступність будинку для маломобільних відвідувачів. За ідеєю, укриття має бути розрахованим на невелику групу людей, до 30 чоловік. Тим часом спеціальний підйомник зробить доступним приміщення на обох поверхах.
Натомість фасад та інші елементи будуть максимально збереженими і відтвореними у тому вигляді, якими вони були перед влучанням російських "шахедів".
Фото: Андріана Стахів
Це наразі лише один із можливих проєктів, проте із запитом на невеликі доопрацювання, він отримав схвальні відгуки від доньки генерал-хорунжого Марії Шухевич.
"Це його криївка, і тут він прийняв бій, тут він загинув. Тобто це те одиноке місце, яке от точно з ним пов'язане. Тому, де б я не була, я підтримую ідею відновити його в такому вигляді, в якому він був у 50-му році коли Роман Шухевич загинув", – переконана пані Марія.
Фото: Андріана Стахів
Як зазначає директор Львівського історичного Музею Роман Чмелик, ця ідея не є новою і обговорювалась вже неодноразово.
"Сама ідея відбудови абсолютно поза конкуренцією, будинок потрібно відбудовувати, якщо ми говоримо про проєкт, який ми сьогодні розглядали, це є дуже цікавий проєкт, гарна пропозиція. Очевидно, він потребує свого допрацювання, про що сьогодні ми мали можливість поділитися думками, але в самому проекті я передбачені такі обов'язкові речі для сьогодення, як захист, бомбосховище для людей, які будуть відвідувати музей, а також його пристосованість для людей з особливими потребами", – зазначає він.
Тим часом, за розмовами присутніх на презентації, якщо цей проєкт доопрацювати та почати усі погоджувальні процедури, реалізовувати відновлювальні роботи можна було б починати вже у жовтні, тоді знову відчинити свої двері музей зміг би до літа наступного року.
Разом із тим у Львові ще 27 лютого оголосили Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на проєктну пропозицію з відновлення Музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича Згодом стало відомо, що архітекторам дали більше часу на участь у конкурсі. Вони мали нагоду до 19 квітня зареєструватися на участь. Натомість за словами Романа Чмелика, з Львівським історичним музеєм щодо цього конкурсу не комунікують жодним чином.
"Львівський історичний музей до оголошення цього конкурсу, чи до конкурсної комісії, чи до умов, чи до завдань абсолютно не був залучений. Тобто комунікації Львівської міської ради з Львівським історичним музеєм немає. Із Львівським історичним музеєм ніхто не радився і не залучає його до обговорення цих питань", – підкреслює директор.
Що відомо про музей Романа Шухевича
У ніч на 1 січня Росія атакувала Львівщину шахедами. Унаслідок влучання в музеї Шухевича на Білогорща у Львові виникла пожежа, будівля була повністю зруйнована. Також раніше повідомлялося, що найбільш цінні експонати музею Шухевича у Львові, а це близько 600 одиниць, ще на початку повномасштабного російського вторгнення перенесли в безпечне місце. Проте, на жаль, втрачені усі предмети побуту, які пов’язані з життям та діяльністю генерал-хорунжого. Але під час розбору завалів на теренах знищеного музею працівники віднайшли фортепіано, на якому грав Роман Шухевич.
27 лютого оголосили Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на проєктну пропозицію з відновлення Музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича Згодом стало відомо, що архітекторам дали більше часу на участь у конкурсі. Вони мали нагоду до 19 квітня зареєструватися на участь.
А вже 2 березня біля знищеного росіянами музею головнокомандувача УПА відбулася традиційна теренова гра, яка зібрала понад півтори сотні учасників.
5 березня до 74 роковин із дня загибелі генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича у Львові вшанували його пам'ять та відкрили виставку "Знайти Романа Шухевича".
Як зазначила донька генерал-хорунжого Марія Шухевич, вона хотіла б бачити батьків музей відновленим у тому ж вигляді, який він мав до влучання російського дрона.
Також 15 квітня у Львові створили громадський комітет відновлення музею Шухевича. Його члени заявили про готовність взяти на себе відповідальність з відбудови, у разі ігнорування цього процесу місцевою владою.
- Актуальне
- Важливе