Еспресо. Захід
Ексклюзив

Сколіоз і його ознаки: чи можна вберегти дитину від викривлення хребта

5 серпня, 2024 понедiлок
09:32

Завідувачка ортопедо-травматологічного відділення лікарні Святого Миколая у Львові Галина Гачкевич розповіла в інтерв'ю "Еспресо.Захід" про те, як виникає сколіоз, як його лікувати та хто з дітей у групі ризику

Зміст

Галино, насамперед розкажіть, що таке сколіоз та його ознаки?

У середньому, за різними даними й джерелами, сколіоз мають від 3-5% дітей у віковій групі від 10 до 15 років. Ми можемо говорити саме про сколіоз, коли маємо багатоплощинне викривлення хребта. Однак у нашому медзакладі майже щодня є випадки, коли приходять на консультації батьки з дітьми й кажуть, що у них цей діагноз.

До прикладу, в нас сколіозом називають будь-яку деформацію спини, будь-яке викривлення хребта, або позиційне його положення. Насправді зазвичай мова, наприклад, про асиметрію надпліччя, сутулість, якусь асиметрію в трикутниках талії тощо. Або ж батьки скаржаться, що в дитини лопатки на різних рівнях. Це все позиційне, і воно нічого спільного з діагнозом "сколіоз" узагалі не має. Це ті чи інші відхилення у статиці хребта, які пов’язані не з кісткою, а з м'язовим компонентом і тонусом м’язів. Тому можемо сміливо сказати, що велика частина дітей не має цього діагнозу.

Зокрема існує три площини: бачимо викривлений хребет вбік, коли дивимося на дитину, особливо ззаду. Ще одне - коли хребет "дивиться" вперед чи назад. І коли він викривлюється навколо своєї осі. 

Зазвичай, щоб чітко встановити діагноз на ранніх стадіях, треба зробити рентгенографію. А окрім того, ми ще проводимо обстеження для того, щоб встановити ступінь сколіозу в разі, коли він уже розвинувся.

Фото: Рентгенограма хребта при сколіозі/Вікіпедія

Чому виникає сколіоз та хто є в групі ризику?

Перше - бувають вроджені сколіози. Тобто, коли деформація хребта з’являється внаслідок вади розвитку того чи іншого сегменту у хребті. Зазвичай це додаткові хребці, аномалії чи зрощення дужок і таке інше. Вроджені сколіози діагностуються практично після народження, якщо ж не відразу, то до року їх уже видно. Вони не посилюють деформацію, а зберігають той стан, який є при народженні, практично впродовж усього життя і впродовж росту, просто, відповідно параметри кістки будуть збільшуватися, але деформація практично не збільшується. Тобто з таким ступенем деформації, який був після народження, далі ті дітки ростуть. 

Також є група неврогенних сколіозів, коли викривлення хребта пов’язане з тими чи іншими ушкодженнями нервової системи. Тут уже питання не у віці, проблеми такого роду виникають у будь-яких вікових категоріях.

Коли ми говоримо про справжній сколіоз - такий, який трапляється найчастіше, він називається ідіопатичним. До сьогодні не знаємо стовідсоткових причин виникнення цього сколіозу. Існує думка, що це пов’язано зі спадковими моментами та станом м’яких тканин, генетичними відхиленнями і, звичайно, впливом якихось зовнішніх чинників на цей процес. Ідіопатичний сколіоз характерний для дівчаток. Переважно це вікова категорія від 10-11 років. За ним важливо стежити, бо кожен період росту дитини збільшує цю деформацію. Якщо нічого взагалі не робити, тоді при кожному стрибку росту деформація може збільшитися до 10%. 

До речі, сколіози за формою є різними. Вони можуть бути С-подібні, S-подібні та Z-подібні. Це зазвичай пов’язано з тим, скільки відділів втягнуто в цей процес. Якщо втягнутий один відділ, то буде С-подібний сколіоз. Якщо грудний і поперечний, це буде S-подібний. 

З практики можу сказати, що це не виключно генетичний чи спадковий момент. Наприклад, якщо батько мав сколіоз, не обов’язково, що дитина його матиме. 

Фото: Gettyimages

Як лікують сколіоз або принаймні як не допустити його розвитку?

Якщо ми говоримо про роботу над м’язами, однозначно це аксіома: з м’язами треба працювати. Щодо лікування - може бути фізіотерапія, можна робити електроміостимуляцію м’язів. 

Одним із методів лікування, який дає можливість не допустити розвитку збільшення деформацій, є корсети, наприклад корсет Шено. Його дитина має носити 23 години на добу, година дається на вправи. Суть полягає в тому, щоб не збільшити градуси деформації. До 10 градусів - це перший ступінь. Від 10 градусів до 30 - це сколіоз другого ступеня, від 30 до 50 - третього, а від 50 і більше - це четвертий ступінь. 

Корсет використовують при другому ступені, коли є незначна деформація, щоб вона не розвивалася. Але використовувати корсет як основний метод лікування не буде ефективно.

Особливо це не працює у старших діток, дівчаток від 14-15 років, коли вже завершується ріст. В такому разі, якщо дитина має перший ступінь, треба займатися у фізіотерапевта, реабілітолога, працювати над станом своєї м’язової системи. Під час другої стадії можна використовувати корсет Шено. 

Якщо є прогрес до 3-го ступеня, то ставимо питання хірургічного лікування. Це в плані якості життя набагато краща річ, ніж лікуватися корсетом. До речі, коли я бачу, що діти зі значними викривленнями носять ці корсети… вони просто мучаться в них роками. 

Стосовно операцій, то всі їх чомусь дуже бояться. Звичайно, це ризиковано, можуть бути непередбачувані ускладнення, але зараз це питання дуже спрогресувало, багато клінік Європи та світу проводять ці операції.

До речі, після хірургічного втручання люди очікують повного вирівнювання хребта. Однак не варто бігти за повним вирівнюванням. Операція має усунути від 50% до 70% деформації. Тому завжди залишається часткове викривлення після оперативного втручання й не завжди може бути ідеальний косметичний ефект. 

Як і чи можливо вберегти дитину від такого захворювання? Чи є профілактика та лікування сколіозу?

Щодо профілактики сколіозу – її, на жаль, нема. Це частково генетично детерміноване захворювання. Воно якщо має розвинутися, то розвинеться. Щобільше, що б ви не робили, чим би ви не займалися – ви все одно не зможете зупинити розвиток цього захворювання. Ми кажемо пацієнтам, щоб вони постійно займалися фізкультурою, робили ті чи інші вправи, отримували курси фізіотерапії, але ще раз – що б ви не робили, дуже важко вплинути на цей процес. Він розвивається за своїм окремим сценарієм. 

Тому чи купите ви ортопедичний матрац, чи купите подушечку, чи будете носити сумку в одній руці – це мало впливатиме на процес розвитку сколіозу. Але варто зауважити, це не стосується інших відхилень хребта, які не мають нічого спільного зі сколіозом. 

сколіоз

Фото: Cedars Sinai

Наприклад, є хвороби хребта, які пов’язані з кісткою. Усе, що з кісткою - це серйозно. Воно може давати інші деформації. Як, приміром, коли ми говоримо про сутулість. 

Сколіоз, перш за все, це викривлення в бокову площину, а кіфоз це викривлення від переду назад. Юнацькі кіфози можуть бути дуже небезпечними та мати багато наслідків для майбутнього. Наголошу про цей факт, що ця уся тема про рюкзаки, ортопедичні матраци - це перебільшення. Я гадаю, що дітям достатньо мати фізичну активність і всі будуть здорові. 

І звичайно, треба слідкувати за сидінням дитини за партою, вона має бути певної висоти. Ще проблемою є носіння великих сумок - це теж не дуже добра річ, оскільки це обтяжує хребет. Має бути відповідна вага, не більша 10% маси тіла дитини, але це теж не має нічого спільного зі сколіозом. Плавання - теж добра річ, але тільки для того, щоб тримати всі м’язи в тонусі й добре почуватися та рости здоровими, аналогічно з іншими навантаженнями.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.07
    Купівля 41.07
    Продаж 41.52
  • EUR
    Купівля 45.26
    Продаж 45.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 вересня
18:09
Ольга Березан
Учителька хімії з Нововолинська стала почесною громадянкою Волинської області. Чим вона відзначилась
17:56
Міськрада затвердила стратегію зі створення безбарʼєрного простору у Львівській МТГ
17:45
На Рівненщині патрульні зупинили нетверезого комбайнера
17:38
На Закарпатті розквітла "квітка-розмарія"
17:25
Юрій Скіра, "Солід. Взуттєва фабрика життя"
"Солід. Взуттєва фабрика життя": історик зі Львова Юрій Скіра став лауреатом премії "Зустріч"
17:16
Діти з особливими освітніми потребами вчитимуться плавати у шкільних басейнах Львова, — Вікторія Христенко
17:09
У Луцьку здали на макулатуру 455 кг російськомовної літератури
16:58
На Бурштинському водосховищі організовують змагання на каяках серед ветеранів війни 
16:43
безробіття
Кадровий голод на Львівщині: на одного безробітного — 4 вакансії
16:27
На Кубку України волиняни вибороли 10 медалей з важкої атлетики
16:15
атомна генерація
"Росія свідомо прокладає маршрути дронів над АЕС": Міненерго відреагувало на "шахед" біля Хмельницької атомної станції
16:12
Камерний оркестр "Віртуози Львова" відкриє 30-й концертний сезон 
16:05
стадіон Торпедо
Львівські депутати погодили викуп стадіону "Торпедо"
15:59
ветеран
У Львові планують створити два нові центри для ветеранів
15:55
чайна гора на Закарпатті
На Закарпатті проведуть перший в Україні забіг чайною плантацією
15:50
Пласт
У Львові затвердили програму розвитку і підтримки "Пласту"
15:46
На території ліцею на Рівненщині житиме лелека
15:30
Неля Васюта
У Львові запровадять звання "Найкращий педагог" та збільшать кількість премій
15:23
Жінці, яка в Сарнах на Рівненщині знімала відео біля портретів загиблих під російський реп, загрожує до 5 років за ґратами
15:23
На Рівненщині батько смертельно поранив сина
15:19
Антоняк
У Львові після важкого поранення помер ексрадник голови СБУ та військовослужбовець Ярослав Антоняк
15:10
відновлене укриття у Львові на вул. Городоцькій
На Стрийській у Львові відремонтують укриття на 150 осіб
15:03
сортування сміття
Сміттєпереробний завод у Львові не зможе нормально працювати без належного сортування сміття, - депутатка Пак
14:48
ДТП
В Івано-Франківську 6 автомобілів зіткнулися через жінку 
14:32
укриття
Частина зачинені, частина непридатні: у Львові депутати закликали перевірити стан усіх укриттів на території громади
14:12
У ДТП на Рівненщині травмувалися двоє підлітків, 14-річна дівчина померла в лікарні. Поліція з'ясовує обставини
13:57
На Тернопільщині чоловік продавав військовим позашляховики, завезені в Україну як гуманітарну допомогу для ЗСУ
13:50
протезування у центрі "Незламні"
Депутати погодили створення у Львові нового медуніверситету - Unbroken University
13:44
донор крові
У Чернівцях мешканців закликають здати кров
13:31
Сміттєпереробний
Львів позичить 840 млн грн, більшість грошей піде на добудову сміттєпереробного заводу
13:30
Оновлено
сили ППО
Під час нічної атаки РФ 12 вересня "шахед" пролетів неподалік Хмельницької АЕС
13:29
Олексій Гнатковський
Франківський актор Олексій Гнатковський отримав премію "Золота Дзиґа"
13:13
Ігор Юхновський
У Львові 2025-й проголосили роком Ігоря Юхновського
12:58
У Львові 15 вересня змінять рух транспорту через масовий забіг
12:44
На Львівщині затримали правоохоронця зі спільником: переправляли чоловіків через кордон як водіїв автобусів
12:34
перейменування вулиць
На Рівненщині всі вулиці будуть верифіковані та цифровізовані до кінця року
12:18
Личаківський військовий цвинтар
У Львові пропонують створити онлайн-карту поховань воїнів 
12:13
Оновлено
Coffee, Books & Vintage
Куди піти у Львові з 9 по 15 вересня: Дні європейської спадщини і "Львів: Історичні студії"
12:06
світло
На Волині 47 населених пунктів тимчасово будуть без світла
11:47
На Львівщині митники виявили у 49-річної пасажирки дві ікони, які можуть мати антикварну, історичну або культурну цінність
Більше новин