Еспресо. Захід
Ексклюзив

Сколіоз і його ознаки: чи можна вберегти дитину від викривлення хребта

5 серпня, 2024 понедiлок
09:32

Завідувачка ортопедо-травматологічного відділення лікарні Святого Миколая у Львові Галина Гачкевич розповіла в інтерв'ю "Еспресо.Захід" про те, як виникає сколіоз, як його лікувати та хто з дітей у групі ризику

Зміст

Галино, насамперед розкажіть, що таке сколіоз та його ознаки?

У середньому, за різними даними й джерелами, сколіоз мають від 3-5% дітей у віковій групі від 10 до 15 років. Ми можемо говорити саме про сколіоз, коли маємо багатоплощинне викривлення хребта. Однак у нашому медзакладі майже щодня є випадки, коли приходять на консультації батьки з дітьми й кажуть, що у них цей діагноз.

До прикладу, в нас сколіозом називають будь-яку деформацію спини, будь-яке викривлення хребта, або позиційне його положення. Насправді зазвичай мова, наприклад, про асиметрію надпліччя, сутулість, якусь асиметрію в трикутниках талії тощо. Або ж батьки скаржаться, що в дитини лопатки на різних рівнях. Це все позиційне, і воно нічого спільного з діагнозом "сколіоз" узагалі не має. Це ті чи інші відхилення у статиці хребта, які пов’язані не з кісткою, а з м'язовим компонентом і тонусом м’язів. Тому можемо сміливо сказати, що велика частина дітей не має цього діагнозу.

Зокрема існує три площини: бачимо викривлений хребет вбік, коли дивимося на дитину, особливо ззаду. Ще одне - коли хребет "дивиться" вперед чи назад. І коли він викривлюється навколо своєї осі. 

Зазвичай, щоб чітко встановити діагноз на ранніх стадіях, треба зробити рентгенографію. А окрім того, ми ще проводимо обстеження для того, щоб встановити ступінь сколіозу в разі, коли він уже розвинувся.

Фото: Рентгенограма хребта при сколіозі/Вікіпедія

Чому виникає сколіоз та хто є в групі ризику?

Перше - бувають вроджені сколіози. Тобто, коли деформація хребта з’являється внаслідок вади розвитку того чи іншого сегменту у хребті. Зазвичай це додаткові хребці, аномалії чи зрощення дужок і таке інше. Вроджені сколіози діагностуються практично після народження, якщо ж не відразу, то до року їх уже видно. Вони не посилюють деформацію, а зберігають той стан, який є при народженні, практично впродовж усього життя і впродовж росту, просто, відповідно параметри кістки будуть збільшуватися, але деформація практично не збільшується. Тобто з таким ступенем деформації, який був після народження, далі ті дітки ростуть. 

Також є група неврогенних сколіозів, коли викривлення хребта пов’язане з тими чи іншими ушкодженнями нервової системи. Тут уже питання не у віці, проблеми такого роду виникають у будь-яких вікових категоріях.

Коли ми говоримо про справжній сколіоз - такий, який трапляється найчастіше, він називається ідіопатичним. До сьогодні не знаємо стовідсоткових причин виникнення цього сколіозу. Існує думка, що це пов’язано зі спадковими моментами та станом м’яких тканин, генетичними відхиленнями і, звичайно, впливом якихось зовнішніх чинників на цей процес. Ідіопатичний сколіоз характерний для дівчаток. Переважно це вікова категорія від 10-11 років. За ним важливо стежити, бо кожен період росту дитини збільшує цю деформацію. Якщо нічого взагалі не робити, тоді при кожному стрибку росту деформація може збільшитися до 10%. 

До речі, сколіози за формою є різними. Вони можуть бути С-подібні, S-подібні та Z-подібні. Це зазвичай пов’язано з тим, скільки відділів втягнуто в цей процес. Якщо втягнутий один відділ, то буде С-подібний сколіоз. Якщо грудний і поперечний, це буде S-подібний. 

З практики можу сказати, що це не виключно генетичний чи спадковий момент. Наприклад, якщо батько мав сколіоз, не обов’язково, що дитина його матиме. 

Фото: Gettyimages

Як лікують сколіоз або принаймні як не допустити його розвитку?

Якщо ми говоримо про роботу над м’язами, однозначно це аксіома: з м’язами треба працювати. Щодо лікування - може бути фізіотерапія, можна робити електроміостимуляцію м’язів. 

Одним із методів лікування, який дає можливість не допустити розвитку збільшення деформацій, є корсети, наприклад корсет Шено. Його дитина має носити 23 години на добу, година дається на вправи. Суть полягає в тому, щоб не збільшити градуси деформації. До 10 градусів - це перший ступінь. Від 10 градусів до 30 - це сколіоз другого ступеня, від 30 до 50 - третього, а від 50 і більше - це четвертий ступінь. 

Корсет використовують при другому ступені, коли є незначна деформація, щоб вона не розвивалася. Але використовувати корсет як основний метод лікування не буде ефективно.

Особливо це не працює у старших діток, дівчаток від 14-15 років, коли вже завершується ріст. В такому разі, якщо дитина має перший ступінь, треба займатися у фізіотерапевта, реабілітолога, працювати над станом своєї м’язової системи. Під час другої стадії можна використовувати корсет Шено. 

Якщо є прогрес до 3-го ступеня, то ставимо питання хірургічного лікування. Це в плані якості життя набагато краща річ, ніж лікуватися корсетом. До речі, коли я бачу, що діти зі значними викривленнями носять ці корсети… вони просто мучаться в них роками. 

Стосовно операцій, то всі їх чомусь дуже бояться. Звичайно, це ризиковано, можуть бути непередбачувані ускладнення, але зараз це питання дуже спрогресувало, багато клінік Європи та світу проводять ці операції.

До речі, після хірургічного втручання люди очікують повного вирівнювання хребта. Однак не варто бігти за повним вирівнюванням. Операція має усунути від 50% до 70% деформації. Тому завжди залишається часткове викривлення після оперативного втручання й не завжди може бути ідеальний косметичний ефект. 

Як і чи можливо вберегти дитину від такого захворювання? Чи є профілактика та лікування сколіозу?

Щодо профілактики сколіозу – її, на жаль, нема. Це частково генетично детерміноване захворювання. Воно якщо має розвинутися, то розвинеться. Щобільше, що б ви не робили, чим би ви не займалися – ви все одно не зможете зупинити розвиток цього захворювання. Ми кажемо пацієнтам, щоб вони постійно займалися фізкультурою, робили ті чи інші вправи, отримували курси фізіотерапії, але ще раз – що б ви не робили, дуже важко вплинути на цей процес. Він розвивається за своїм окремим сценарієм. 

Тому чи купите ви ортопедичний матрац, чи купите подушечку, чи будете носити сумку в одній руці – це мало впливатиме на процес розвитку сколіозу. Але варто зауважити, це не стосується інших відхилень хребта, які не мають нічого спільного зі сколіозом. 

сколіоз

Фото: Cedars Sinai

Наприклад, є хвороби хребта, які пов’язані з кісткою. Усе, що з кісткою - це серйозно. Воно може давати інші деформації. Як, приміром, коли ми говоримо про сутулість. 

Сколіоз, перш за все, це викривлення в бокову площину, а кіфоз це викривлення від переду назад. Юнацькі кіфози можуть бути дуже небезпечними та мати багато наслідків для майбутнього. Наголошу про цей факт, що ця уся тема про рюкзаки, ортопедичні матраци - це перебільшення. Я гадаю, що дітям достатньо мати фізичну активність і всі будуть здорові. 

І звичайно, треба слідкувати за сидінням дитини за партою, вона має бути певної висоти. Ще проблемою є носіння великих сумок - це теж не дуже добра річ, оскільки це обтяжує хребет. Має бути відповідна вага, не більша 10% маси тіла дитини, але це теж не має нічого спільного зі сколіозом. Плавання - теж добра річ, але тільки для того, щоб тримати всі м’язи в тонусі й добре почуватися та рости здоровими, аналогічно з іншими навантаженнями.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
погода, Львів
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
Більше новин