На сайті Кабміну зареєстрували петицію з проханням надати Ірині Фаріон звання Героя України
На сайті Кабінету Міністрів України з'явилася електронна петиція про присвоєння ексдепутатці й мовознавиці Ірині Фаріон звання Героя України
Автором петиції виступив Михайло Шевелюк, передає "Еспресо.Захід".
"Доктор філологічних наук, професор Ірина Фаріон – надпотужний професійно-інтелектуальний діяч українського освітнього, культурного та політико-націоналістичного руху", – йдеться у петиції до Кабінету Міністрів України з проханням присвоїти доктору філологічних наук, професору, народному депутату України VII скликання (2012-2014), голові підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань науки і освіти (2013) Фаріон Ірині Дмитрівні звання "Героя України" (посмертно).
Проєкти, започатковані мовознавицею
Як зазначається, вона, зокрема, започаткувала проєкт популяризації української книги "Від книги до мети" (2011–2019 рр.), телевізійний культурологічний проєкт "Велич особистости", телевізійний проєкт "Ген українців" на телеканалі НТА, на ютуб-каналі "Студія Фаріон" впровадила щотижневі "Мовно-літературні виклади", опублікувала 7 одноосібних монографій, 8 монографій у співавторстві та понад 400 статей в українських та закордонних виданнях тощо.
Понад 20 років захищала державну мову й ідентичність українського народу
"Понад 20 років свого життя Ірина Фаріон системно та послідовно захищала державну мову та ідентичність українського народу, що сприяло укріпленню національної безпеки України та позиції нашої держави як самодостатнього субʼєкта на політичній мапі світу серед інших націй...Ірина Фаріон багаторічно укріплювала позиції державної мови та своєю працею зробила значний внесок у збереження української державності в умовах постійної культурної, інформаційної експансії РФ. Неодноразово ставала обʼєктом цькування, погроз та пропаганди ворога, як це часто було в історії українських борців за ідентичність та незалежність (С. Бандера, М. Міхновський, О. Теліга, О. Тихий, В. Стус, В. Івасюк, І. Білозір та ін.). Однак не зважаючи на це, вона продовжувала ідеологічну боротьбу на вівтар якої віддала своє життя. 19 липня 2024 року була жорстоко вбита біля свого будинку. Багата наукова спадщина та просвітницька діяльність Ірини Фаріон має стати фундаментом формування україноцентричного світогляду майбутніх поколінь українців. З огляду на її багаторічну суттєву наукову, просвітницьку, педагогічну, політичну діяльність спрямовану на укріплення статусу державної мови та самої державності України, ми, що нижче підписалися, просимо присвоїти Фаріон Ірині Дмитрівні звання Герой України (посмертно)", - йдеться у тексті електронної петиції, зареєстрованій 24 липня.
Станом на 25 липня петицію підписали 925 людей з 25000 необхідних. До кінця збору підписів залишився 91 день.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
У п'ятницю, 19 липня, у Львові на вул. Масарика, 3 на професорку Львівської політехніки Ірину Фаріон вчинили замах. Невідомий вистрелив їй у голову з вогнепальної зброї.
Ірину Фаріон доправили до лікарні Св. Пантелеймона Першого територіального медичного об'єднання Львова на вулиці Миколайчука.
Згодом стало відомо, що Ірина Фаріон перебуває у глибокій мозковій комі на штучній вентиляції легень, проте лікарі борються за її життя. Проте упродовж години медики були змушені повідомити сумну звістку: Ірина Фаріон померла у лікарні.
Після смерті політикині злочин перекваліфікували на ч.1 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України.
До розслідування залучили майже всю поліцію міста, частково - Львівщини, також працюють оперативники та слідчі груп, які приїхали з Києва на чолі із заступниками Нацполіції та СБУ. Призначена низка експертиз, серед яких і балістична.
Всеукраїнське об'єднання "Свобода" оголосило про фінансову винагороду за будь-яку інформацію, яка допоможе знайти нападника на мовознавицю Ірину Фаріон. За словами Наталії Ющук, осередок ВО Свобода в США оголошує винагороду у розмірі $10,000 за інформацію, яка допоможе затримати вбивцю Ірина Фаріон.
У понеділок, 22 липня, на Личаківському цвинтарі у Львові поховали Ірину Фаріон. Віддати їй останню шану зібралися тисячі людей.
За даними Еспресо.Захід, головним підозрюваним у вбивстві Ірини Фаріон є молодик, який стежив за екснардепкою біля її будинку. Відомо, що убивця Фаріон був профі та місяць готувався до замаху.
Увечері 24 липня у соцмережах РФ поширили інформацію, що відповідальність за вбивство мовознавиці взяли на себе російські "націонал-соціалісти" з руху NS/WP.
- Актуальне
- Важливе