"Дитина вимкнула телефон і вирішила ночувати в полі": як правоохоронці працюють з неповнолітніми, які тікають із дому
Не завжди діти тікають з дому через сімейні конфлікти чи сварки з батьками. Іноді це відбувається через внутрішні бажання дитини або ж бажання бути ближчим до домівки, якщо сім'я - внутрішні переселенці. Про роботу поліції з такими дітьми читайте в тексті
З начальницею сектору ювенальної превенції управління превентивної діяльності головного управління Нацполіції Львівщини Ольгою Ковальчук спілкувалася журналістка "Еспресо.Захід".
За 2024 рік до поліції Львівщини надійшло 651 повідомлення про зникнення дітей. З них 369 – про зникнення малолітніх, тобто дітей віком до 14 років. Зокрема, 628 дітей вдалося розшукати протягом доби після сповіщення про зникнення. Станом на 6 січня цього року всіх дітей розшукали.
За словами Ольги Ковальчук, більшість таких випадків - це втечі особистого характеру.
"Діти могли посваритися з батьками й захотіли таким чином показати свій характер. Хтось вирішив помандрувати. Бувало, що дитина хотіла кудись піти, а батьки не відпускали. Буває, вимикають телефони й забувають їх увімкнути, подзвонити батькам чи своїм рідним, що з ними все гаразд", - пояснює Ольга Ковальчук.
Вона додає, що кожен випадок є індивідуальним. Іноді є ситуації, що батьки в паніці втратили з поля зору дитину, а за 10 хвилин маля знаходиться. Якщо відбувається втеча, з неповнолітніми як мінімум проводять профілактичну бесіду.
"Коли є тривалі факти, що дитина починає часто втікати, зникає на великий період, звичайно, що батьків разом з дитиною викликають у відділ поліції, з ними проводять профілактичну бесіду, вивчають причини й умови, чому так сталося, що саме трапилося. Нерідко буває, що ми розв'язуємо питання й можемо притягнути когось з батьків до адміністративної відповідальності та повідомляємо соціальні служби або службу справ дітей, для того, щоб вони попрацювали деякий час із сім'єю".
Якщо надходило два і більше повідомлень про зникнення до органів поліції, дитину можуть поставити на профілактичний облік терміном на рік. Коли протягом цього часу неповнолітній не тікає, не порушує правила обліку, дитину з цього обліку знімають. Якщо втечі продовжуються, автоматично облік теж продовжується від дати, коли дитина втекла з дому чи місця проживання.
Громадськість може долучитися до пошуку
Правоохоронці починають шукати дитину фактично від моменту надходження повідомлень на лінію 102. Однак усе залежить від обставин. Так, наприклад, влітку була ситуація, коли зникла дівчинка, яка мала певні розлади поведінки, психіки. Тоді, враховуючи обставини, активізувалися і правоохоронці, і ДСНС, і військові та звичайні жителі, які всією громадою шукали дитину.
"Громадськість може приєднуватися будь-коли. Якщо тривалий час ми не можемо знайти дитину, стараємося повідомляти всі зацікавлені відомства, що ми її шукаємо. Часто нам допомагають у цьому соціальній мережі, телеграм-канали, які поширюють інформацію, і якщо цивільне населення хоче долучатися, ми тільки за".
Вплив повномасштабної війни на дітей
За словами Ольги Ковальчук, війна торкнулася усіх, і це стосується дітей зокрема.
Бувають випадки, коли діти переселенців сумують за домом, рідними, своїми друзями, тому вирушають у поїздки, хочуть поїхати ближче до свого дому. Поки що вдалося знаходити та повертали до теперішнього місця проживання усіх зниклих.
Не завжди діти тікають з дому через сімейні перипетії. Так, наприклад, ще один пам’ятний для львівської поліції випадок стався у грудні, коли з дому пішов хлопчик. Дитина вимкнула телефон і вирішила заночувати в полі.
"Наскільки ми зрозуміли, він зранку прокинувся, замерз, зголоднів. Увімкнув телефон - і ми знайшли його за маячком. Дитина була перелякана й плакала".
Представники поліції поспілкувалася з батьками, встановили, що сім’я благополучна, з хорошими умовами для проживання. Однак неповнолітній через певні внутрішні конфлікти й бажання та часом надмірний контроль з боку батьків вирішив піти з дому.
- Актуальне
- Важливе