Чия пошта? Львівська мерія та облрада сперечаються за історичну споруду на Словацького у Львові
Навколо будівлі колишньої Головної пошти у Львові на вулиці Словацького, 1, виник майновий конфлікт між обласною та міською владою. Обидві структури претендують на те, щоб забрати приміщення площею майже 11 тисяч квадратних метрів у свою власність
Про те, як планує використовувати приміщення місто, висловилась уповноважена з питань культури Львівської міської ради Наталія Бунда.
Вона заявила, що обласна влада не попередила їх про свої наміри. За її словами, місто вже понад пів року орендує близько 3 тисяч квадратних метрів у цій будівлі через комунальну установу "Фонд культури". Договір оренди підписано до 2030 року, і місто вже використовує ці площі для виставок та конгресів, оплачуючи оренду та комунальні послуги.
"Цей простір - частина сформованого культурного середовища в центрі Львова. Ми вже наповнили його змістом і маємо чітке бачення розвитку. Водночас в області є чимало приміщень, які потребують уваги та господаря. Львів точно знайде, як ефективно використовувати цей об’єкт для громади", - зазначила Наталія Бунда.
У чому суть конфлікту
Йдеться про історичну споруду, відому львів’янам як Головна пошта, розташовану поруч із центром міста. Протягом десятиліть вона виконувала функції головного поштового відділення, а нині є привабливим активом через локацію, архітектурну цінність і комерційний потенціал.
Ситуація загострилася після того, як депутати Львівської обласної ради на позачерговій сесії 4 лютого офіційно надали згоду на прийняття будівлі у спільну власність громад області. Обласна рада вже звернулася до Фонду держмайна та "Укрпошти" з проханням передати об’єкт їм, аргументуючи це планами створити там культурні чи музейні простори.
У міськраді вважають претензії області недоречними, оскільки об'єкт розташований у центрі міста і вже має діючу концепцію розвитку від муніципалітету.
Що далі
Конфлікт довкола будівлі на Словацького, 1 називають не лише господарським, а й політичним. Відносини між міською та обласною радами вже неодноразово ускладнювалися через розподіл повноважень і майна.
На найближче засідання Львівської міськради готують зустрічне звернення до "Укрпошти" з вимогою передати будівлю у власність саме громади Львова, а не області.

фото: Вікіпедія
Що передувало
"Укрпошта" закрила відділення на Словацького у листопаді 2024 року в межах оптимізації. Будівля є пам’яткою архітектури XIX століття і не підлягає приватизації, тому мова йде лише про зміну державного власника на комунального. Наразі частину приміщень уже використовують як орендовані під державні та приватні установи та сервіси.
Довідка: Будівля Головної пошти є пам’яткою архітектури місцевого значення. Її звели у 1886–1889 роках за проєктом архітектора Сильвестра Гавришкевича у стилі історизму з елементами необароко. У 1919–1923 роках споруду перебудували під керівництвом архітектора Євгена Червинського, надавши їй рис неокласицизму. Споруда має характерне "Е"-подібне планування, високий цоколь та симетричний фасад і вважається однією з найзначущіших адміністративних будівель Львова кінця XIX – початку XX століття.
- Львівська облрада хоче забрати Головну пошту в центрі Львова у держави
- Актуальне
- Важливе