Львівщина розпочала підготовку до вакцинації від COVID-19

Медики готові проводити кампанію з імунізації населення, як тільки з'явиться вакцина.

У Міністерстві охорони здоров'я України перших поставок вакцин від коронавірусу в Україну очікують вже у лютому-березні цього року. Проте іноземні експерти оптимізму української влади, схоже, не поділяють. 

Україна потрапила до переліку країн-аутсайдерів, де населення, згідно з прогнозами The Economist, отримає рятівну вакцину… одним з останніх у світі! Тобто не раніше квітня 2022 року, а реально – не раніше 2023. Компанію нам склали Монголія, Афганістан, Пакистан, Узбекистан, Таджикистан, Киргистан, Туркменістан, Непал, Шрі-Ланка, Бутан, Бангладеш, В'єтнам, Камбоджа, Лаос, Північна Корея, Сирія, Папуа-Новая Гвінея, Болівія, Гондурас, більшість країн Африки та деякі інші маловідомі країни - настільки крихітні, що губляться на мапі.

Річ у тім, що більшість вакцин потребує двократного введення, тобто двох доз вакцин. Тож якщо Україна отримає, приміром, 1 мільйон доз препарату, то зможе провакцинувати лише пів мільйона громадян. А для створення колективного імунітету необхідно зробити щеплення щонайменше половині населення країни. У МОЗ вже й офіційну цифру озвучили – 20 мільйонів осіб, хоча востаннє перепис населення в Україні проводився 19 років тому, тож влада може мати лише приблизне уявлення, скільки людей проживає на її території. Або ж розраховує на те, що добрий десяток мільйонів заробітчан зроблять це коштом інших. 

А от у цивілізованих країнах світу населення вже 3-4 тижні як активно вакцинують. І роблять це так швидко, як тільки можуть, – пункти щеплень працюють без вихідних. В Ізраїлі навіть заплющили очі на шабат – попри заклики впливових рабинів та політиків-ортодоксів припинити порушувати релігійні закони, вакцинують людей і в суботу. Не дивно, що за даними Our World in Data, у світові лідери за темпами вакцинації від коронавірусу вирвався саме Ізраїль, де станом на четвер, 14 січня, щеплення вже зробили майже кожному четвертому громадянину. На другому місці опинились ОАЕ, де провакцинували понад 15% населення. А у Бахрейні, який замикає трійку лідерів за темпами імунізації населення від  COVID-19, імунний захист від коронавірусу отримали більш як 6% людей.

Наші найближчі сусіди – Польща, Словаччина, Угорщина та Румунія – провакцинували кожного сотого свого громадянина. Таким же (1,25%) є середній показник вакцинації від COVID-19 в Європі. Росія із запізненням звітує про ситуацію із щепленнями у своїй країні. За останніми даними, наданими у понеділок, 11 січня, тут провакцинували 1,03% населення.   

Нагадаємо, міністр охорони здоров'я України Максим Степанов ще 24 грудня торік підписав Дорожню карту з проведення масової вакцинації від COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках, повідомивши, що відомство, яке він очолює, планує охопити щепленнями від коронавірусної хвороби щонайменше 50% населення країни впродовж цього та наступного років. Початок першого етапу вакцинації, коли планують вакцинувати приблизно 355 тисяч людей з критичним ризиком інфікування, МОЗ анонсував чомусь на січень 2021 року, обережно при цьому зазначивши, що "терміни можуть зсунутися на незначний час – це залежить від постачання вакцини".

Наразі українська влада домовилася про поставки препарату з китайським виробником і подала заявку до Фонду глобального доступу до вакцини COVID-19 (COVAX), який стежить, щоб вакцини від коронавірусу справедливо розподілялися між країнами. Група фармацевтичних компаній "Лекхім" – ексклюзивний постачальник вакцини від коронавірусу виробництва Sinovac Biotech – анонсувала, що вакцина надійде в Україну у березні. У першому півріччі цього року повинно надійти 5 мільйон доз препарату, з яких 1 913 316 замовив МОЗ. Решту продадуть приватним компаніям. Також у рамках COVAX Україна повинна гарантовано отримати 8 мільйонів доз безкоштовної вакцини європейського або американського виробництва. Вже у лютому повинно надійти 100 тисяч доз, яких вистачить, щоб зробити щеплення 50 тисячам людей.

Раніше міністр інформував, що "імунізація проводитиметься на базі кабінетів і пунктів щеплень, яких наразі в Україні налічується понад 11 тисяч. Окрім того, будуть організовані мобільні бригади з імунізації, а також тимчасові центри вакцинації за прикладом Італії і Німеччини".

"Вирішуємо, де будуть облаштовані тимчасові пункти щеплень від COVID-19. Це будуть окремі кабінети, недотичні до планової вакцинації"

Як розповіла "Еспресо.Захід" головна епідеміологиня Львівщини, в.о. генерального директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Іванченко (Тімко), на Львівщині розпочався етап підготовки до проведення масової вакцинації від COVID-19, зокрема створюються мобільні бригади, які проводитимуть щеплення від коронавірусу. По Україні функціонуватиме 375 таких бригад. У МОЗ підрахували, що протягом тижня вони зможуть виконувати по 190 тисяч щеплень. "У кожній такій бригаді буде лікар, середній медичний персонал (по два працівники) та водій. Кожна з бригад матиме дублерів", - пояснює Наталія Іванченко.

"Наразі визначаємо контингент осіб, які підлягатимуть щепленню на першому етапі (раніше повідомлялося, що це будуть медичні працівники та персонал, які надають стаціонарну допомогу хворим на COVID-19, люди в інтернатних закладах, будинках для людей похилого віку і працівники таких закладів, а також військовослужбовці, які беруть участь в ООС на сході України, – ред.). Вирішуємо, де будуть облаштовані тимчасові пункти щеплень. Це будуть окремі кабінети, недотичні до планової вакцинації. Списків осіб, які, згідно з епідпоказаннями, підлягатимуть першочерговій вакцинації від коронавірусної хвороби, ми не складали. До цього справа ще не дійшла", - уточнила на прохання журналістки "Еспресо.Захід" головна епідеміологиня Львівщини.

Координуватиме кампанію з імунізації від COVID-19 оперативний штаб МОЗ з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти завдяки вакцинації під безпосереднім керівництвом міністра охорони здоров'я. Підзвітними йому будуть регіональні координатори, визначені на запит відомства у кожній з областей та окремо у місті Київ.

"Готові розпочати вакцинацію, як тільки вакцина з'явиться. Зрозуміло, що це не відбудеться сьогодні чи завтра", - зазначила Наталія Іванченко.

Зоряна Круль

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал