live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Ан-2 "Кукурузник": кілька унікальних фактів про маленький літак з великою історією


фото: Вікіпедія
Уперше Ан-2 злетів 31 серпня 1947 року, тобто 73 роки тому!

 Літак, якому не давали багато шансів через нібито застарілі технології, виявився наділеним унікальними характеристиками, які зробили його одним з наймасовіших, найзатребуваніших та найдовговічніших у світі.

Журналісти "Еспресо.Захід" дібрали найцікавіші факти про цього "малюка" від Антонова, який, поряд з велетнями "Русланами" та "Мрією", став вагомою часткою історії авіації України.

Ан-2 за класифікацією НАТО отримав назву Colt – "Лоша, жеребець", в радянські часи його називали "Аннушкою", в Україні – "Кажаном", а у всенародді – "Кукурузником".

Початок славної історії конструкторського бюро Антонова

31 травня 1946 року вийшов наказ уряду СРСР про початок розроблення легкого багатоцільового транспортного літака та про створення державного конструкторського бюро у Києві. Цей день відзначається дотепер як день народження бюро О. К. Антонова.

Вже через 15 місяців, 31 серпня 1947 року, відбувся перший випробувальний політ нового літака, який почали виготовляти на Київському заводі № 473.

У виробництві та експлуатації більш як 70 років

У Радянському Союзі цей літак знятий з виробництва 1971 року лише тому, що потужності було перенесено у Польщу (An-2), де він випускався з 1959 по 2002 рік. Звідти він і надалі постачався до СРСР. Також у 1956 році його почали виготовляти у Китаї (Y-5), який будує ці літаки й досі. Літак експортувався у 26 країн світу.

Застарілий біплан став перевагою

Те, за що літак лаяли з самого початку, як з'ясувалося в процесі його експлуатації, виявилося головними козирями Ан-2. Всі говорили, що створення непоказного біплана в той час, коли авіабудування масово переходить на більш швидкі й маневрені моноплани, – це повернення до початку XX століття. Ось тільки завдяки саме формату біплана "Кукурузник" можна експлуатувати в тих місцях і в таких умовах, де жоден інший літак не здатний нічого протиставити. Ось лише деякі факти:

  • Не потрібна тверда злітно-посадкова смуга – може працювати з галявини, засніженого поля і поверхні води.
  • Для цього йому потрібна більш менш рівна поверхня, довжиною від 30 метрів.
  • Може літати на висоті від 5 метрів.
  • Мінімальна швидкість, при якій він не втрачає керованості, – 40 км/год. (аналоги – 80 км/год.).

І все завдяки саме тому, що цей літак – біплан. Річ у тім, що два паралельних крила можуть забезпечити літаку фактично вдвічі більшу підйомну силу і керованість, ніж одне.

"Чарівні" крила і вміння летіти хвостом вперед

У Ан-2 майже "чарівні" крила, завдяки яким він може зависати на місці й навіть летіти хвостом вперед! А все завдяки їх особливій механізації: щоб зупинитись у повітрі, "Кукурузнику" досить зустрічного вітру, а пілоту потрібно випустити всі закрилки й передкрилки. Вони розміщені по всій довжині задньої кромки нижнього крила й по всій довжині передньої кромки верхнього крила. Випущені повністю, вони значно підвищують підйомну силу літака: при зустрічному вітрі в 30-40 км/год. він може зависати в повітрі, а вище 40 км/год. може летіти... хвостом вперед! Цей трюк не здатний повторити жоден літак в світі без спеціальної вертикальної тяги!

Три рекорди, варті Гіннесса

Внесений у Книгу рекордів Гіннесса як наймасовіший у світі одномоторний біплан. Більше 18 тис. одиниць.

Також за те, що виготовляється найдовше з усіх літаків у світі.

А ще претендує на цей титул за те, що підняв рекордний для свого класу вантаж.

Багатофункціональність та компактність вражає

Має дуже багато модифікацій: крім пасажирських і вантажних, також спортивні, навчальні, пожежні, санітарні, сільськогосподарські, водні, снігові, десантні, розвідувальні, військові. Також розроблені модернізовані турбогвинтові екземпляри з двигунами "Мотор Січ", які готові до виробництва.

Екіпаж літака складається з двох осіб. У пасажирському варіанті він може взяти на борт 12 пасажирів, у вантажному – до 1,5 тонни. Швидкість польоту до 185 км/год., дальність – 900 км, висота ешелону – 4200 м.

Все по темі

новини партнерів

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

3 березня, 2021 середа

2 березня, 2021 вівторок

1 березня, 2021 понеділок

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати