Чи купують львів’яни товари з Польщі та як блокада кордону впливає на ціни
Чи стало у Львові менше товарів з Польщі та чи є польські продукти, без яких ми обійтися не можемо
Попри блокаду кордону з Україною польськими фермерами у львівських крамницях немає перебоїв з польськими товарами, хоча мікроавтобусів, з яких часто торгують так званими "товарами з Європи", стало помітно менше.
"Попит на товари з Польщі дещо впав, але я б не сказала, що львів’яни масово відмовляються від польських товарів, – розповідає продавчиня крамниці, де продають товари з Європи. – За останній місяць нам кілька разів робили зауваження, чому ми торгуємо польськими товарами, якщо поляки не пускають наших на свій ринок, що ми "продалися за парувки". Хоча, мушу визнати, польські сосиски останнім часом втратили свою популярність, як і солодощі. Але є стабільний попит на польське какао, порошки до печива, вершки для збивання та сири. Зате в нас з’явилося більше товарів з Німеччини, в тому числі молокопродуктів".
За словами експерта аграрних ринків і радник директора з питань агропромислового комплексу оптового ринку сільськогосподарської продукції "Шувар" Івана Стефанишина, з Польщі до нас експортують насамперед овочі, фрукти, молочні продукти, а також багато готових харчових продуктів.
"Особливо спаду попиту на польські товари не помітно, запаси теж достатні, тож перебоїв не буде, – каже Іван Стефанишин. – Найбільше у нас іде польська "молочка" – те, з чим в Україні проблема, і ця проблема наростає з кожним роком, бо у нас падає поголів’я. Рішень на рівні держави жодних. Єдине, що розроблена програма підтримки тваринництва на рівні уряду. Дай Боже, аби вона запрацювала, бо для цього потрібно серйозне фінансування. Це серйозна інвестиція, адже треба чекати 7 – 10 років аби повернути кошти, тому ніхто не хоче ризикувати, особливо в умовах війни".
Читайте також: Рекордне подорожчання картоплі та дешева гречка: як змінились ціни на основні продукти за 2023 рік
Відтак, експерт прогнозує, що незалежно від того, як розвиватиметься ситуація на українсько-польському кордоні, а молочна продукція в Україні поступово дорожчатиме.
Ще один проблемний продукт – яловичина.
"Щодо цін на м’ясо, то маємо таку ситуацію. На свинину ціна стабілізувалась і найближчим часом помітних змін не очікуємо. Щодо яловичини – то в нас немає ринку яловичини як такого. Це дорогий сегмент, масово її не споживають, тож ціна уже на межі купівельної спроможності, і саме це є стримувальним фактором. У структурі споживання м’яса на яловичину припадає десь відсотків 10%, – каже Іван Стефанишин. – Щодо цін на птицю, то вони також стабілізувалися. Крім того, є певний супротив у Франції та інших країнах щодо української птиці через те, що в нас її виробляють великі підприємства. Тож тут теж чекати зростання цін не варто, а якщо проблеми з експортом посиляться, то ціни на курятину та яйця можуть навіть дещо знизитися".
Стосовно інших основних продуктів: олії, гречки, цукру, – то в Україні їх достатньо. За словами експерта, на світових ринках ціни на цукор можуть зрости через певні проблеми у Бразилії, але в Україні є достатні запаси цукру.
"В Україні є така річ, як інфляція очікування. Хтось каже: буде дорожчати такий-то продукт, і на тлі таких очікувань ціни зростають, але загалом у нас немає підстав прогнозувати подорожчання якихось продуктів, за винятком сезонних коливань, – каже Іван Стефанишин. – Єдина проблема, яка в нас була і є, – картопля. Торік в Україні зібрали гірший урожай картоплі, тому ціни в цьому сезонні суттєво вищі, ніж у попередньому".
Що відомо про блокування кордону польськими фермерами
- 7 лютого польські фермери передали офіційне повідомлення про відновлення страйків на кордоні з Україною. Блокування пункту пропуску "Дорогуськ - Ягодин" розпочалося 9 лютого. Акція протесту погоджена місцевою владою до 9 березня.
- З 20 лютого обіцяли на місяць заблокувати всі прикордонні переходи з Україною. Українські перевізники провели власну мирну акцію протесту у відповідь на дії польських фермерів. У Державній прикордонній службі України заявили, що не отримували з польської сторони інформацію щодо повного блокування кордону. Українські перевізники у відповідь на блокування поляків готують акцію на трьох пунктах пропуску.
- 20 лютого польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагона. Згодом виявилось, що воно прямувало до Німеччини.
- На тлі протестів польських фермерів Європейський Союз вирішив посилити перевірки дотримання домовленостей під час імпорту зерна з України.
- 5 березня стало відомо, що польські фермери збираються продовжити протести на кордоні з Україною після 10 березні і вони триватимуть до 30 квітня.
- Актуальне
- Важливе