Будинок з Кентавром у Львові - приклад реставрації чи знищення будівлі
У Львові на розі вулиці Краківської та площі Ринок проводять роботи зі зняття нашарування на фасаді кам'яниці Кільяніщинської
"Варварське нищення"?
Декілька днів тому львівська іконописиця Іванка Димид повідомила про виконання робіт на кам’яниці, що на розі вулиці Краківської та площі Ринок. За її словами, власники будівлі повідомили про те, що знімають радянські нашарування.
Однак, як зазначив голова комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради, викладач Львівської національної академії мистецтв Іван Щурко, по фото помітно, що це штаба під перемичку. Він каже, виглядає так, наче у зовнішній стіні планують пробивати двері або ж вітрину.
Що кажуть у міськраді
У Львівській міськраді, в коментарі “Еспресо.Захід”, кажуть, зараз проводяться дослідження на опорядження фасаду з 30-х років з боку вулиці Краківської.
“Архівні матеріали свідчать про те, що роботи там були виконані у стилі функціоналізму. Йдеться про вітрини, сходи та інше. А зараз те, що ми бачимо - результат будівельних робіт. Вони, до слова, є досить неякісними. якщо ви бачили світлини, там є проведене утеплення пінопластом, який є абсолютно недореченим на пам'ятці національного значення. Крім того, є доповнення цементним розчином, а також сітка, яку застосовують, коли йдеться про будівлі 70-х років або про євроремонт. Ті роботи, які ми бачимо, можливо, під шаром фарби виглядають красиво, але на жаль всередині - це катастрофа”, - каже керівниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Тетяна Балукова.
За її словами, управління дозволило фаховим реставраторам під керівництвом архітекторки провести дослідження на виявлення залишків 30-х років. Надалі, у разі, якщо рештки все ж знайдуть, в місті планують виконати проєктно-кошторисну документацію, яку затвердять в управлінні охорони історичного середовища та Міністерстві культури.
“Роботи проводять власники приміщення. Вони звернулися до міськради з проханням про можливість проведення таких досліджень. Оскільки були власне знайдені архівні матеріали, які свідчать про те, що в 30-х роках там були вітрини, власне, в такому красивому, цікавому стилі - функціоналізм. Площа Ринок мала торгову функцію. Йдеться і про часи, коли будувалася і про період Другої світової війни. Львів був містом, яке насичене різними культурами, різними національностями. Потім багато всього знищили. Повернення площі Ринок такої торгівельної функції, як на мене, це є чудово. Також хорошим є відтворення цих вітрин 30-х років - це було б прекрасним прикладом того, як можна правильно реставрувати відновлювати пам'ятки”, - каже Тетяна Балукова.
Кому належить будівля
Окрім цього, згідно з даними відкритого реєстру нерухомого майна, будинок на вул. Краківській, 2 має загальну площу у 454,7 кв. м. Наразі ж він розділений на три окремі частини. Одна з них має площу у 246 кв.м. і належить Михайлу Макару, а інші дві, які становлять 155,1 кв.м. та 53,6 кв.м. — Надії Форись.
До слова, Надія Форись була керівницею ресторану “Ольмар” на площі Ринок, 33. Заклад “у народі” називали “Кентавр”, саме через скульптуру на будівлі. Зараз за цією адресою не зареєстрований власник нерухомого майна. Однак там розташований ресторан “Basilico”.
Фото: Базіліко
На сторінці закладу вказано, що він зареєстрований за Попом Михайлом Федоровичем. Основним видом його діяльності, за даними YouControl, є функціонування ресторанів та надання послуг мобільного харчування.Кам'яниця Кіляніщинська або будинок з Кентавром
Кіляніщинська кам'яниця сьогодні є пам'яткою архітектури національного значення. Вона розміщена за адресою площа Ринок,33, хоча й розташована на розі з вулицею Краківською. Будинок заповнює ділянку, розмічену і забудовану ще за пізнього середньовіччя. Проте корпус наріжної будівлі, яку бачимо сьогодні, датується часом пізнішої повної відбудови, здійсненої арх. Бернардом Меретином у 1743–1744 рр. Пізньобарокові форми декору мають виразні риси стилю Меретина. Наступна реконструкція проводилася 1776 р. буд. Францішеком Кульчицьким. Надбудова 4-го поверху датується 1860 р.
В історичних документах кам’яниця на розі пл. Ринок і вул. Краківської (вул. Краківська, 2; альтернативна адреса – пл. Ринок, 33) вперше згадується у 1630-х рр. Тоді вона належала міщанину Лончичу (Łonczycz). З 1637 р. перейшла у власність аптекаря Яна Кільяністи (Kilianistа), і з цього часу походить традиційна назва – “кам’яниця Кілящинська” (Kiliaszczynska), “Кілінящинська” (Kiliniaszczynska) Кільяніщинська” (Kiljaniszczyńska) або “Клінянщинська” (Kliniańszczyńska).
Певний час ця кам’яниця мала також назву “Зем’янська”, оскільки у XVIII ст. належала львівському “зем’янству” – об’єднанню місцевої шляхти. У 1743–1744 рр. коштом зем’янства архітектор Бернард Меретин здійснив капітальну перебудову цього об’єкту. Т. Маньковський наводить судовий документ, датований 1744 р., який засвідчує, що упродовж двох років “пан Бернард” “коштом зем’янським” зводить у місті наріжну кам’яницю “від фундаменту”.
У партері з ХІХ ст. була розташована кав’ярня. У радянський період вона називалася “На Ринку”, але завдяки фігурці кентавра на фасаді від вул. Краківської закріпилася альтернативна неформальна назва “Кентавр”. У перші роки нашого століття з боку вул. Краківської зробили вхід для реконструйованого ресторану.
Вхід до колишньої світлиці на партері влаштовано з боку пл. Ринок, вхід до сходової клітки – від вул. Краківської. Власне, про реконструкцію цієї частини будівлі наразі йдеться. Стіни 1-го поверху, викладені з тесаних кам’яних блоків, мають прорізи з лучковими перемичками (вітрина та вхідний портал). У пивницях та на рівні партеру збереглися давні конструкції склепінь.
- Актуальне
- Важливе