Напади ставалися щоночі: львівські лікарі разом із нейрохірургом зі США врятували дівчинку від постійних судом
Складну операцію львівські лікарі проводили разом із американським колегою – нейрохірургом Люком Томичем, разом вони врятували Юстину від судом, які супроводжували її життя упродовж 11 років
Про це "Еспресо.Захід" розповіли у львівській лікарні святого Миколая.
Юстина народилася здоровим немовлям та не мала жодних скарг до 9 місяців. Проте опісля у дівчинки почалися судоми, які ставали дедалі частішими та згодом почали навідувати дитину щоночі. Лікарі діагностували епілепсію та призначили ліки, але вони не допомагали.
"Вона дуже швидко у нас розвивалася, у 8 місяців вже міцно стояла на ніжках, все намагалася повторювати за старшою сестрою, у них рік різниці", – каже її мама Марта Кришталь.
Рідні возили Юстину до десятків лікарів не лише в Україні, але й за кордоном. Тільки от нічого не допомагало, а напади посилювалися. Останньою надією стало відділення нейрохірургії дитячої лікарні святого Миколая.
Саме тут лікарі знайшли зону патологічної активності, яка провокує епілептичні напади. Лобна дистонія та кавернозна ангіома – такий діагноз отримала дівчинка.
Для цього довелося провести складну діагностичну операцію: спеціалістам вдалося поставити електроди на зону в півкулі, звідки виникала та патологічна активність, таким чином вони визначили епілептогенну ділянку.
А вже під час другого оперативного втручання нейрохірурги успішно видалили усю патологічну зону. Зараз дівчинка почуває себе добре, каже, лиш трохи ще болить голова. Після операції Юстина повернулася додому, до свого рідного Дрогобича.
Невдовзі вона зможе знову взятися до своїх улюблених занять, серед яких зокрема й гра на скрипці. А в майбутньому 6-класниця Юстина хотіла б стати лікарем, або ж медсестрою.
Про операцію Юстини лікарі кажуть, що вона надзвичайно складна.
"Власне ми вперше зробили це в нашій установі і можливо одні із небагатьох в Україні. Ми на поверхню мозку поклали електроди, з яких ми упродовж кількох днів здійснювали записи. Наші нейрофізіологи, епілептологи дізналися, з якої частини мозку йде епіактивність, яка викликала судоми, ми змогли її позначити і потім видалити", – пояснює завідувач відділення нейрохірургії Лікарні Святого Миколая Михайло Ловга.
Читайте також: Чотирирічний хлопчик з Рівного став посмертним донором для трьох дітей
Варто відзначити, що Люк Томич вже не вперше приїздить на допомогу українським колегам, у Львові нейрохірург же втретє, цього разу в межах благодійної місії БФ "Разом для України". І щоразу лікарі спільними зусиллями рятують нові життя.
"Він навчив мене виконувати найскладніші операції при епілепсії, – розповідає Михайло Ловга. – Кожного разу, коли вони приїжджають, завжди ми дізнаємося щось нове, завжди ми намагаємося підібрати найскладніші випадки, з якими нам важко боротися".Кожного дня упродовж візиту американця лікарі оперували до пізньої ночі, могло бути і дві операції поспіль.
- Актуальне
- Важливе