На Святвечір у Данії… їдять свинину
Як у скандинавських країнах готуються до Різдва та як його святкують? Чи готують, як у нас, пісні страви? Які цікаві різдвяні обряди мають?
Про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала у викладачів ГО "Українсько-Скандинавського Центру" – найбільшої скандинавської спільноти в Україні, яка поєднує людей з інтересами до нордичних країн: від мов і літератури до природи та способу життя.
Никончук Микита, викладач шведської мови
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
Різдво – одне з найбільших свят року у Швеції, хоч для більшості шведів воно й мало пов'язане з релігією. Святвечір у Швеції святкують 24 грудня. Ще за чотири тижні до Різдва люди запалюють одну з чотирьох свічок. Це символізує початок адвенту (періоду Різдвяного посту. – Ред.).
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
В очікуванні Різдва шведи зазвичай печуть булочки з шафраном та імбирне печиво.
Типовим різдвяним напоєм вважається пряний шведський глінтвейн, який називається "ґльоґ". На різдвяному столі можна побачити оселедець у різних формах, лосось і фрикадельки талютфіск – вимочену в молоці сушену рибу. Всі ці страви зазвичай запивають пивом і шнапсом. Вечеря супроводжується застільними піснями.
Шведського Санта-Клауса звати Юльтомтен (у перекладі – "різдвяний гном"), і він також приносить подарунки під ялинку. Як правило, Юльтомтен з'являється, коли найстарший чоловік у родині каже, що "піде до магазину за вечірньою газетою". Ось такий дивний збіг.
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
Поряд із ялинкою ставлять солом'яного цапа, який символізує Тора – бога родючості і грому. Так поєднуються язичницькі і християнські традиції.
Найважливішим атрибутом шведського Різдва є спільний перегляд мультфільму "Калле Анка". В Україні цей персонаж відомий як Дональд Дак.
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
Про "Калле Анка о 15:00" чув кожен швед, і це щось на кшталт перегляду "Іронії долі" – чудова можливість провести час у родинному колі. Мультфільм транслюють з 1960 року, а у 2014-му ефір переглянуло 3,7 мільйона осіб (усього у Швеції проживає близько 10 мільйонів). Нікому не набридає дивитися одне й те саме ось уже понад 50 років!
Анна Крисальна, викладачка данської мови
Данський різдвяний сезон починається за 4 тижні до Різдва. На столі встановлюють свічку з поділками (Julelys – Adventslys). Їх є 24 – за кількістю днів, що залишилися до Різдва.
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
Традиція наказує запалювати свічку щодня і давати одній поділці згоріти. Чим коротше свічка, тим ближче свято.
Різдво (Jul) данці святкують 24 грудня. Святкування починається з ввечері, коли догорає остання позначка на свічці-календарі, що символізує початок Різдва.
Уся родина збирається за святковим столом, на якому неодмінно має бути свинина (Flæskesteg), варена картопля у карамельному соусі (Brunede kartofler), буряк (Rødkål), коричневий соус (Brun sovs) (з м'ясною основою. – Ред.), паштет (Leverpostej) і гаряче вино (Gløgg).
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
На десерт подають яблучні пончики (Æbleskiver) та рисову кашу (Risalamande). У каші має бути захований цілий мигдальний горішок, і той, кому він дістанеться, отримує "мигдальний приз" – якийсь смаколик чи іграшку.
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
Звісно, данці співають різдвяних пісень (Julesange), найвідоміша з яких "Højt fra træets grønne top". У списку різдвяних обрядів у Данії – задобрити домовика на ім'я Nisse. Щоб відвести лихо від будинку, йому відносять на горище ложку з кашею.
Традиційною є гра у згортки (Pakkeleg). Розвага влаштовується після вечері між гостями та господарями будинку. Кожен приносить подарунки, попередньо загорнуті у яскравий папір. Згортки викладають на стіл, після чого гравці кидають гральні кісточки. Виграє той, хто протягом двох хвилин забере всі подарунки.
Фото: надано Українсько-Скандинавським Центром
Ірина Куш, викладачка норвезької мови
Адвент у Норвегії починається 1 грудня. Діти щодня відкривають віконечка у подарункових календарях. Менші діти під час адвенту щоранку виглядають гнома-бешкетника, який робить у хаті різну дрібну "шкоду".
Дім обов’язково прикрашають різдвяною зіркою у вітальні і підсвічником на чотири свічки.
Фото: Firdaposten
Різдво в Норвегії засноване на християнських традиціях з елементами старих язичницьких традицій і єврейської Хануки. Святвечір – головна подія в норвезькому святкуванні Різдва. Першу половину дня норвежці проводять, бігаючи за останніми різдвяними подарунками. Той, хто виявився більш завбачливим, проводить цей час у церкві на різдвяній Службі. О 17:00 дзвонять дзвони, і люди сідають до вечері – вдома або в родичів.
Різдвяне меню залежить від регіону. У західній Норвегії їдять в'ялене бараняче м'ясо, у східній – свинячі ребра, на півночі – рибу.
На столі бажано мати 7 видів різного домашнього печива на столі.
Різдвяні подарунки кладуть під ялинку і відкривають після Святвечора.
Найпопулярніша вечеря напередодні Різдва – ribbe (свинячі реберця або свиняча грудинка з кісткою), але звичними стравами також є lutefisk (тріска, в'ялена у лузі), pinnekjøtt (сухі в'ялені баранячі ребра баранини (на фото), варена тріска, печеня з шинки й індичка.
Фото: Kiwi mini pris
До різдвяної вечері норвежці люблять випити juleøl ("різдвяне пиво") або ж akevitt (аквавіт – спиртовий напій міцністю 37,5-50%).
Risengrynsgrøt (гарячий рисовий пудинг) – стара традиційна страва. Норвежці вірять, що це – улюблений смаколик різдвяного гнома (julenissen), який живе у хліву, де "доглядає" худобу. У цій каші ховають мигдалину, і той, кому вона попадеться, отримує в подарунок марципанову свиню.
Фото: Meny
Інгредієнти:
- 400 мл води;
- 150 г рису;
- 1 л молока;
- 0,5 чайної ложки солі;
- кориця;
- цукор;
- вершкове масло.
Як приготувати?
- Зваріть рис у воді, постійно помішуючи. Процес займе приблизно 10 хвилин.
- Долийте молоко і варіть кашу ще 35 хвилин. Не забувайте періодично її помішувати – рис швидко пригорає. Наприкінці готування посоліть кашу.
- Перед подачею додайте цукор, корицю та шматочок вершкового масла. Не перемішуйте. Щоб смак рисового пудингу був досконалим, масло повинно розтопитися зверху.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе