Еспресо. Захід
Ексклюзив

Львівська цитадель: місце тисячолітньої історії, яке потребує вшанування

Тетяна Яворська
7 травня, 2023 неділя
09:30

Львівська цитадель завжди була привабливим місцем. Її унікальність у розташуванні –  поміж кількох гір, з яких відкривався вид на довколишні землі. Тут було комфортно побудувати заміський маєток, облаштувати захисні фортифікації, а у сучасний період облаштувати ресторан і готель 

Утім історичне та архітектурне значення цитаделі вимагає місця збереження пам'яті про минулі часи.  Депутати Львівської міської ради запропонували створити тут меморіальний парк та історичний музей. 

Доцент кафедри архітектури та реставрації, НУ "Львівська політехніка", автор ноукових праць та статей про львівську цитадель Юрій Дубик розповів для "Еспресо.Захід" про значення цитаделі в історії Львова та труднощі, які можуть виникнути при втіленні тут ідеї меморіально-історичного комплексу. 

Місце заміських маєтків для львівських багатіїв 

Цитадель — це місцевість у Галицькому районі Львова, розташована між вулицями Коперника, Стефаника, Драгоманова та Вітовського. Перші згадки датовані 14 століттям. Йшлося в них не про споруди, а про територію, яка належала відомим і багатим львівським родинам. Утім, Юрій Дубик наголошує, що люди активно використовували ці схили набагато раніше.

"Під час будівництва укріплень австрійської доби на Цитаделі, в середині 19 століття  виявили давніші знахідки, які, хоч дуже умовно, але можна датувати ще 12-13 століттями. Точна дата, з яких часів походять ці рештки, невідома. Вони ідентифікувались як поховальні урни, бронзові вироби, а, можливо, це були решти поганського капища, хоч встановити це дуже важко. Історик Богдан Януш писав, що ці речі нагадують археологічні знахідки, подібні до галицьких. Тобто мова йде про дещо пізніший період", – розповідає архітектор-реставратор.

Як він пояснює, що "цитадельна гора" є дуже загальним означенням. Насправді вона складається з кількох окремих узгір'їв. Найдавніші назви – гора Шембека (з боку теперішньої головної пошти), Каліча гора (звернута до вулиці Драгоманова) і велика територія узгір'я від вулиці Вітовського – Познанська гора. Ці назви в різні роки змінювались, в залежності від того, кому належала конкретна ділянка. 

"У 15 столітті ця територія, очевидно, була розділена на декілька великих ділянок, які належали львівським патриціям. Це і Кампіани, і Боїми, і Фредри. Тут мав свій палацик львівський хроніст Варфоломей Зиморович. Тобто там було заміське житло багатих львівських міщан", – зазначає пан Дубик.

Місце військових баталій

Важливого оборонного значення ця місцевість набула вже в 17 столітті.

"Що стосується фортифікацій цієї території, то вперше оборонне значення згадується під час українсько-польських війн під проводом Богдана Хмельницького. Тут розташовувалась козацька артилерія. Йдеться про Познанську гору, яка пізніше отримала назву Пелчинська гора, від прізвища Пелків. Артилерія розташовувалась там не випадково. Це місце виконувало функції охорони головного магістрального шляху з південного боку, тому там ще з початку 17 ст. будувалась ціла лінія оборонних укріплень, куди входила й Цитадельна гора", – розповідає Юрій Дубик. 

Швидше за все, під час облоги Львова 1672 року саме на Цитаделі розташовувались і турецька артилерійська батарея. Турки спорудили польові укріплення, відтак пізніше виникла назва, пов'язана з фортифікацією – на картах 1835 року є "Турецькі шанці" (йдеться про гору Шембека).

"Власне, розташування спричинило до того, що австрійці вирішили будувати велику фортифікацію. Місце мало бути таке, аби там міг проживати великий гарнізон і ховатись адміністрація Львова у випадку повстань. Потім там було запроєктоване Цитадельне ядро, яке мало бути частиною великого персня фортифікацій, які оточували Львів в цілому. У тому персні львівська Цитадель була самостійною одиницею, що складалась із семи об'єктів. Були великі вежі, що називались максиміліанськими вежами, вони зараз добре збережені, менші в різному стані", – каже реставратор.

Фортифікації середини 19 століття Юрій Дубик називає унікальними з огляду на свою архітектуру. 

"Там присутні рови довкола фортів, підпірні стіни, вали. В проєкті все існувало, хоч зараз вже знівельовано. Кожна вежа мала свій гарнізон і систему озброєння. Артилерійські вежі мали систему підйому на верхні яруси", – описує Дубик.

Утім, будівлі дуже швидко вони втратили свої фортифікаційні властивості. Вежі перестали грати велику роль в обороні й перетворилися на каземати. Схили згодом заростали й узгір'я перетворювались на зелену зону. 

Табір смерті

На фото: північний бік колишніх казарм оборонного комплексу Цитаделі, яка в 1941-1944 рр. використовувалась для потреб концентраційного табору

У роки Другої світової війни цитадель практично відразу була перетворена на табір військовополонених "Шталаг-328". Спершу це був пересильний табір, контингент якого постійно змінювався. Одночасно на території табору могло перебувати від 2,5 до  7 тисяч військовополонених. Серед них були радянські військові різних національностей.

"Військовополонені потрапили в так звану "вежу смерті", де їх утримували в жахливих умовах. Вони там погано харчувались, помирали, там їх і розстрілювали. Крім того, є відомості, що їх возили ще розстрілювати на територію лисинецького лісу. 

Важко сказати скільки загинуло, але відомо загальне число – 284 тисячі людей, які пройшли через цей табір на цитаделі", – продовжує він.

Вежа №2 була збудована у 1853 році. З початку 1941 року, коли на території Цитаделі містився концентраційний табір, у цій вежі (за свідченнями радянських військовополонених) було влаштовано місце допитів та камери смертників. 

Такий вигляд вежа має зараз, тут розташований готель

Зробити на Цитаделі меморіальний комплекс буде непросто

Що стосується пам'яткового статусу цього об'єкта, то спочатку кожен окремий комплекс мав статус пам'ятки місцевого значення. У 2012 році були комплекс внесли в реєстр пам'яток державного значення. 

"З точки зору охорони пам'яток ми маємо ансамбль – історичний і архітектурний. Вони є відносно добре збереженими, тому заслуговують на те, аби до них підходили, як до об'єктів культурної спадщини. Однак складно буде ознакувати комплекс, через те, що фактично всі приміщення у приватній власності", – каже архітектор-реставратор.

На львівській Цитаделі у комунальній власності перебуває лише земля, всі споруди здебільшого в приватній власності. За словами історика, навіть якщо прописати правильні рішення щодо меморіального комплексу, то, не торкаючись споруд, які мають безпосереднє відношення до цієї історії, зробити це буде складно.

"Треба робити музей чи меморіальні кімнати. Є різний досвід, в деяких австрійських вежах такого плану навіть є житло. Але це все залежить від того, що там відбулось, – чи це пам'ятка історії, чи це пам'ятка архітектури, чи одне й інше. Але якщо і далі буде відбуватись так, що більша частина споруд є у приватній власності, а земля комунальна, то важко буде дійти до спільного знаменника. У цілому світі, якщо держава чи місто хоче певне місце ознакувати як пам'ятку історії, то тоді викуповують приміщення, бо це стає потребою громади", – резюмував науковець.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
08:00
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 29 березня, і завтра
07:45
ракета Х-59
Над Буковиною під час тривоги сили ППО збили ворожі ракети
2024, четвер
28 березня
22:52
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
22:33
світлофор у Луцьку
У Львові для незрячих пішоходів зі світлофорів звучатиме шум потяга
22:14
Андрій Антонищак
Львів 29 березня попрощається з екснардепом та полковником Андрієм Антонищаком
21:56
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
21:38
Рівненщина ініціює включити поліську дудку-викрутку до списку культурної спадщини ЮНЕСКО
21:18
газова плита, газ
На Львівщині майже 400 абонентів залишаться без газу. Адрес
21:00
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
16:03
школяр
У Львові при школах створять піклувальні ради
15:50
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
15:33
трамвай з прапором, Львів
Львівелектротранс оголосив міжнародний тендер на модернізацію трамваїв
15:22
новобудова на вул. Трускавецькій
Львівська міськрада підтримала петицію про заборону висоток у приватному секторі поряд з Сокільниками
15:10
У Тернополі помер артист балету Михайло Складан
14:57
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
Більше новин