Львів – нова дипломатична столиця України? Спецтема

За лічені дні до Львова прибули сотні автівок з дипломатичними номерними знаками, не залишивши паркомісць містянам. Посольства орендують готелі цілком, а вартість винайму квартир – зросла удвічі.

Проте до Львова їдуть і непрохані гості з метою вчинення дій провокаційного та дестабілізаційного характеру. Про це в спеціальному сюжеті журналіста Євгена Міклушки для програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
 



У ресторанах, кажуть, ніде яблуку впасти, а приватні компанії з центру та сходу країни – скуповують комерційну нерухомість сотнями квадратних метрів. 

Чи справді новий етап російської агресії перетворив місто Лева на нову дипломатичну столицю України, і де проходить межа між реальністю та народною творчістю? З’ясуймо разом. 

Іще наприкінці січня кілька країн задекларували наміри вивезти дипломатів в разі посилення загрози повномасштабного нападу з боку Росії. Згодом – навіть закликали своїх громадян покинути України через ескалацію конфлікту з боку Росії. А на початку цього тижня, коли військово-політична напруга досягла максимальної точки кипіння – дипломатичні установи справді почали переїзд зі своїх постійних місць перебування у столиці – до Львова, адже звідси до Польщі, яка є членом НАТО, зовсім близько. В разі повномасштабного вторгнення росіян до України – такі структури мали б допомогти оперативно евакуювати своїх громадян.




Станом на 16-те лютого лише три країни офіційно повідомили Міністерство закордонних справ України про тимчасове перенесення своїх основних функцій до Львова. Це Сполучені Штати Америки, Канада та Японія.  Остання донесла інформацію про переведення до Львова двох дипломатів, а саме посольство залишилось функціонувати у Києві. У турборежимі частково чи повністю перевели до Львова своїх представників Німеччина, Австралія та Нідерланди, заявивши про це постфактум.  Щодо переїзду інших дипустанов на Західну Україну – офіційної інформації немає.

Відтак, поголовна евакуація усіх дипломатів та консульств не відбулась, хоча саме таких висновків можна було дійти читаючи заголовки у ЗМІ. Історія про приїзд до Львова сотні автівок з дипломатичними номерними знаками є дещо перебільшеною, разів так в десять, як і про зайнятість паркомісць та готелів. Вільні номери є – для усіх охочих.

У львівських ресторанах, що поблизу готелів з дипломатами, – є певне пожвавлення, але говорити про аномальне збільшення відвідувачів – голослівно.

"Починаючи з вівторка збільшення потоку… зі слів наших працівників побільшало іноземного туриста, як для таких днів, людей було достатньо, тобто черга не закінчувалась", – зазначив Олександр Моргоєв, маркетолог ресторану "Ресторація Бачевських".

Не дипломатами єдиними. За останні тижні справді суттєво побільшало внутрішніх переселенців, яких туристами не назвеш, адже вони подорожують не з відпочинковими, а "тривожними" валізами. За шістнадцять років роботи рієлтором у Львові Тетяна Мурадова може пригадати лише один період, коли саме короткотривала оренда квартир у місті користувались таким шаленим попитом. Це 2014 рік, тоді зі східних областей та Криму масово переїздили цілі сім’ї, тікаючи від путінських снарядів. Історія повторюється, щоправда, цього разу такі переїзди є більш плановими та організованими.

"З осені почався більш активний рух, паралельно з тим, як війська почали збиратися на кордоні з Україною – люди почали повільно спочатку, а потім все активніше переїжджати до Львова. А останні два тижні - ситуація змінювалась буквально щодня", - зауважила Тетяна Мурадова, рієлторка.

Гонитва за орендою помешкань у Львові вплинула на ринок. За цей тиждень вартість короткотривалого винайму квартир, на місяць-два, зросла на 20%. Подобова оренда – іще більше.

"Стурбованість мешканців східних областей і відповідно їх бажання знайти якесь місце, напевно, назвемо це "місце для пересиджування" в разі настання часу "ікс". Я переконаний, коли ця напруга безпосередньо спаде – ринок вернеться в той самий стан, в якому він був і до того", – переконаний Степан Куйбіда, директор департаменту економічної політики Львівської ОДА.

Попит на оренду офісних площ також збільшився, але не так суттєво, як у випадку з житлом.

"Є невеличкі компанії, які на сьогодні просто відправили своїх працівників пожити у Львові, на подобовій оренді, і перечекати два тижні, місяць. Все залежить від того, як буде розвиватись ситуація на Сході", – додала Тетяна Мурадова, рієлторка.

Зараз у Львівській облдержадміністрації готуються до ре-локації 10-15 фірм, що готові змінити прописку на львівську. 

"Як правило – це Центральна Україна. Були дзвінки, безпосередньо я комунікував з підприємцями з Вінниці, з Одеси. Це є скоріше представники малого та середнього бізнесу. Якихось великих гігантів ми не бачили", – зазначив Степан Куйбіда, директор департаменту економічної політики Львівської ОДА.

Гравці на арені великого бізнесу налаштовані досить оптимістично і сподіваються на мирне врегулювання конфліктів між Росією та Україною, тому переносити свої потужності до Львова не поспішають, переконують у Європейській Бізнес Асоціації.  "Паніки в бізнесі, ну принаймні зараз, точно немає. І поки що навіть на економіку ми не бачимо такого серйозного впливу. Я не бачу серйозного відпливу, скажімо так, людей або компаній зі східного регіону або з центрального регіону в західний. Звісно, люди розглядають можливості", – зауважила Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації.

Паралельно з консульствами, бізнесом та вимушеними туристами до Львова добрались і непрохані гості. 

Управління СБУ у Львівській області розіслало листа, у якому йдеться про прибуття в регіон осіб з-поміж вихідців з територій Донецької та Луганської областей, Криму, Російської Федерації та Білорусі, з метою вчинення дій провокаційного та дестабілізаційного характеру. Відомо що вони орендують житло на короткий термін, не рідко через підставних осіб, тому безпеківці закликають до пильності. З процесами на ринку нерухомості та питанням міграції бізнесу до Львова з’ясували. От чи на довго місто Лева закріпило за собою статус дипломатичної столиці?

"Очевидно, що посольства будуть повертатися. Чи це відбудуться на наступному тижні? Мені б дуже хотілося, щоби це відбулося на наступному тижні. Не тому, що у нас якісь погані відносини з посольствами, ми дуже раді їх бачити й вітати у Львові, але це буде означати про таку трішки ще більшу стабілізацію ситуації", – переконаний Дмитро Шеренговський, проректор Українського Католицького університету, політолог-міжнародник.

Для максимально успішного функціонування посольств необхідна певна інфраструктура та налагоджена логістика. Попри те, що представництва більшості країн, які тимчасово перебрались до Львова, вже мали тут свої консульства, повноцінно замінити місця постійних дислокацій важко, додає Дмитро Шеренговський. А бажання повернутись до столиці України не приховують і самі дипломати.

"Як тільки стане очевидним, що Росія не зможе вдатися до агресивних дій максимально швидко – тоді ми із задоволенням повернемося до Києва. Звісно Львів нам дуже подобається, але ми хочемо повернутися до Києва як тільки зможемо", – зазначила Крістіні Квін, тимчасова повірена у справах США в Україні

Поки весь цивілізований світ очікує на відведення російських військ від українських кордонів, над посольством Російської Федерації у Києві звернули увагу на дим, спершу білий, згодом – чорний. Користувачі мережі розмірковують, чи то в будівлі готуються до капітуляції, чи Папу обирають. Або просто палять стоси документів. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.