Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Лікувати добре мають всюди, але є ще питання сервісу, – Андріана Мальська про різницю між державною та приватною медициною

Катерина Бенюк
8 лютого, 2023 середа
18:57

В Україні, крім державних лікарень, активно розвиваються і приватні. Зокрема, лікарі з державних клінік відкривають свої приватні приймальні

Чому медики йдуть у приватний сектор і яка різниця між державною та приватною медициною – в інтерв'ю "Еспресо.Захід" з Андріаною Мальською, педіатром.

Чому відкрили свою приватну педіатрію?

Це нормальна світова практика – коли працюючи в державній медицині, набуваєш клінічного досвіду, а паралельно працюєш у приватній клініці.

Та й запит був такий, що лікарі хочуть працювати у комфортних умовах, де, працюючи з пацієнтом, не думаєш про всілякі господарські речі: чи є пелюшки, шпатель, гель для УЗД-апарату і чи працює, умовно, бачок унітаза в лікарні. Такі ситуації тягнуть за собою інші й це створює дискомфорт. Лікар має займатися лише пацієнтом.

Коли я була на стажуванні у Відні, ходила у відділення кардіології. Лікарка, в якої я вчилася, розповідала мені, що у вівторок та четвер вона працює в державній лікарні, а решту днів тижня приймає дітей у себе вдома як педіатр і вакцинує їх. Це зручно і дає додатковий заробіток лікарю. 

Питання у сервісі, і я розумію, чому в деяких державних лікарнях не все так добре

Видається, що й у пацієнтів така ж аргументація, коли вони обирають приватні клініки

Так, бо люди хочуть прийти на ту годину, на яку вони записалися, щоб до них добре ставилися і якісно надали послуги, за які вони готові платити. Я недавно мала зустріч з опікунською радою "Охматдиту" та спеціально розпитала, що хто обирає. Усі відповіли приблизно те, що я сказала вище. 

Є презумпція, що лікувати мають добре всюди, незалежно чи державна, чи приватна це установа, бо ніхто не очікує отримати погані медичні послуги, це питання в емоції, яку пацієнт отримає на виході. Пацієнту можуть виконати бездоганну операцію, але якщо йому нахамлять у реєстратурі чи санітарка на вході – саме це залишить негативні спогади про перебування в закладі, куди він наступного разу вже не захоче прийти.

Питання у сервісі, і я розумію, чому в деяких державних лікарнях не все так добре. Зарплата медичного персоналу бажає кращого, нескінченні побутові проблеми, коли багато падає на плечі самих лікарів. З власного досвіду скажу, щоб зробити ЕХО серця дитині, мені самій потрібно подумати, де взяти гель, папір, серветки, як заправити принтер і т.д. Мені незручно казати пацієнтові, що все це він сам має купити, це ще й час затягує. У приватній медицині мене як лікаря такі речі не цікавлять узагалі, вони закладені в собівартість огляду і за них у касу сплачує пацієнт.

Як у державних, так і в приватних клініках усе залежить від керівника і того, наскільки він про все дбає

Можна тоді сказати, що приватна медицина створена для більш забезпечених людей?

Якоюсь мірою так є і так воно працює у всьому світі. Держава гарантує безоплатну медичну послугу, а приватна створена для тих, хто хоче отримати трошки більше, ніж лише медичні послуги – це і сервіс, і ставлення до пацієнта. Хоча не можна сказати, що в державних установах ставляться до людей гірше. Все насправді індивідуально, бо бачимо, що багато державних медичних закладів починають працювати над сервісом, створюють сервісні центри та дбають про комфорт пацієнта. Державні лікарні перетворилися на КНП – комерційно-неприбуткові підприємства, відповідно? там починають працювати над собою та своїм ставленням до пацієнтів, оскільки розпочалася реальна боротьба за нього, бо тепер за ним ідуть кошти. Як у державних, так і в приватних клініках усе залежить від керівника і того, наскільки він про все дбає. Якщо він зможе організувати роботу так, що може заробити на послугах і ще підвищувати рівень сервісу в лікарні, працюватиме над корпоративною культурою таким чином, щоб могти виплачувати зарплату (згідно з останньою постановою Кабміну, не більш ніж 85% того, що заробила лікарня, може йти на зарплату), в ідеалі диференційовану, могти робити ремонти та купувати нове обладнання, тоді це буде класна лікарня. Але слід зазначити, що й у приватних лікарнях сервіс теж може бажати кращого.

Медичний ринок поставлено на такі економічні рейки, де йде боротьба за пацієнта

Чи не створюватиме це тоді конкуренції для приватних клінік?

Звичайно, створюватиме. Сьогодні медичний ринок поставлено на такі економічні рейки, де йде боротьба за пацієнта. Але від того виграємо ми всі, бо що більше хороших лікарень, то краще для нас з вами. От до прикладу,  стається у когось біда і родина починає метушитися та шукати, де кращий лікар чи лікарня, через знайомих та свої зв’язки.  Але так не має бути, всі лікарні мають надавати якісні медичні послуги та відрізнятися лише своїми локальним клінічними протоколами й медичними школами чи передовими медичними кадрами! Взагалі кадри вирішують все, в медицині виростити прогресивного лікаря – це дуже тривалий процес, тому лікарня повинна зробити все, щоб втримати його.

Фактично ми можемо говорити, що державна медицина зараз переймає правила менеджменту від приватного сектору?

Так, абсолютно. В тому числі й іноземну практику. Але це еволюційні зміни, які вже давно ми мали пройти після радянської системи охорони здоров'я. 

Які є мінуси у приватній медицині?

Приватники потребують величезних інвестицій, бо будь-яке медичне обладнання є дуже дорогим. Для порівняння, державні лікарні дофінансовують із місцевих бюджетів. Тому теоретично вони можуть собі дозволити більше. І при цьому, є презумпція, що пацієнт не платить за медичну послугу, якщо має скерування від сімейного лікаря – "де юре", як воно є насправді - це вже інше питання. Ну і коли ми говоримо про малу кількість стаціонарів у приватних клініках, то проблема якраз у цьому – не всі можуть собі дозволити такі великі інвестиції.

До прикладу, якщо робити операційні блоки, вони вимагають облаштування і реанімації, а це дуже великі кошти. Основна проблема у коштах, бо якщо держава іноді може дозволити дорогі закупівлі, то приватній клініці треба шукати серйозного інвестора і рахувати окупність. 

З іншого ж боку, в державній медицині інші проблеми: якщо державному закладу депутати не виділять кошти, то заклад не отримає бажаного обладнання, чи якщо щось зламається, а кошти не передбачені, то тривалий час обладнання може не працювати, чи, наприклад, якщо купують свідомо не найкраще, не якісне обладнання. Тоді як у приватному секторі інвестор буде прискіпливо ставитися до того, чи це обладнання взагалі потрібне, чи не стоятиме воно в кутку накрите шматкою, чи якісне це обладнання і яка його окупність.

Чи є співпраця між приватним і державним секторами?

Вона точно має бути, бо медична спільнота має виручати одне одного. Лікарні мають право надавати платні послуги та приватні лікарні можуть укладати з ними договори на обслуговування своїх пацієнтів, наприклад на аутсорс послуг рентгену чи лабораторії.

Ви працюєте в педіатрії. От цікаво, на вашу думку, батьки більше стараються ходити з дітьми до приватних клінік?

Батьки, які цінують свій час, ідуть у приватну. Проте це не завжди означає, що там вони знайдуть те, що шукають. Якщо ми говоримо про довгострокові відносини, то багато мам хотіли б мати контакт з лікарем, який би їм імпонував, не лише з морально-етичного боку, а й за компетентністю. З мого оточення більшість, у тому числі і я, хочуть ходити до приватних клінік. Просто хочеться прийти на свою годину, оплатити в касу й не думати, скільки треба подякувати в кишеню. Мені так легше і як пацієнтові, і як лікарю, бо сам факт, коли тобі щось кладуть у кишеню, лікарю не є приємним.

Також багато хто звертається до державних амбулаторій, де також усім задоволені. Після реформи сімейної медицини пацієнти мають можливість користатись безплатними медичними послугами, які на сьогодні є на високому рівні.

Ще раз повторюся: все залежить від керівника закладу – чи знає він усе в лікарні від низу догори, чи плекає корпоративну культуру у своєму закладі, чи справді ним живе. І зі свого досвіду скажу – це дуже непросто і вимагає багато зусиль, навіть у мене в клініці не завжди може бути все ідеально, але завдання адміністратора – запитатися пацієнта, чи йому все сподобалось. І якщо ні – ми потім ретельно вивчаємо ситуацію, сприймаємо цю скаргу як подарунок, намагаємося підвищити наш сервіс і вдосконалюватись, адже будуємо з нашими пацієнтами довгострокові стосунки, тому для нас все це дуже важливо.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
17:57
новини Львівщини
На Львівщині знайшли водія, який попри позбавлення права кермувати, скоїв ДТП та зник з місця події
17:48
новини Рівненщини
Рівень алкоголю перевищив норму у 20 разів: на Рівненщині п'яний чоловік керував трактором
17:32
Нобелівський нацпарк
Нобельський нацпарк на Рівненщині спільно з польським парком отримали 1,7 млн євро. На що підуть гроші
17:17
новини Тернополя
Інспектора Тернопільської митниці підозрюють в отриманні хабаря
17:02
Ексклюзив
Наталія Ліпська
Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
16:58
новини Львова
У Львові на перехресті Шевченка – Величковського облаштують регульовані пішохідні переходи
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
Більше новин