Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Лікувати добре мають всюди, але є ще питання сервісу, – Андріана Мальська про різницю між державною та приватною медициною

Катерина Бенюк
8 лютого, 2023 середа
18:57

В Україні, крім державних лікарень, активно розвиваються і приватні. Зокрема, лікарі з державних клінік відкривають свої приватні приймальні

Чому медики йдуть у приватний сектор і яка різниця між державною та приватною медициною – в інтерв'ю "Еспресо.Захід" з Андріаною Мальською, педіатром.

Чому відкрили свою приватну педіатрію?

Це нормальна світова практика – коли працюючи в державній медицині, набуваєш клінічного досвіду, а паралельно працюєш у приватній клініці.

Та й запит був такий, що лікарі хочуть працювати у комфортних умовах, де, працюючи з пацієнтом, не думаєш про всілякі господарські речі: чи є пелюшки, шпатель, гель для УЗД-апарату і чи працює, умовно, бачок унітаза в лікарні. Такі ситуації тягнуть за собою інші й це створює дискомфорт. Лікар має займатися лише пацієнтом.

Коли я була на стажуванні у Відні, ходила у відділення кардіології. Лікарка, в якої я вчилася, розповідала мені, що у вівторок та четвер вона працює в державній лікарні, а решту днів тижня приймає дітей у себе вдома як педіатр і вакцинує їх. Це зручно і дає додатковий заробіток лікарю. 

Питання у сервісі, і я розумію, чому в деяких державних лікарнях не все так добре

Видається, що й у пацієнтів така ж аргументація, коли вони обирають приватні клініки

Так, бо люди хочуть прийти на ту годину, на яку вони записалися, щоб до них добре ставилися і якісно надали послуги, за які вони готові платити. Я недавно мала зустріч з опікунською радою "Охматдиту" та спеціально розпитала, що хто обирає. Усі відповіли приблизно те, що я сказала вище. 

Є презумпція, що лікувати мають добре всюди, незалежно чи державна, чи приватна це установа, бо ніхто не очікує отримати погані медичні послуги, це питання в емоції, яку пацієнт отримає на виході. Пацієнту можуть виконати бездоганну операцію, але якщо йому нахамлять у реєстратурі чи санітарка на вході – саме це залишить негативні спогади про перебування в закладі, куди він наступного разу вже не захоче прийти.

Питання у сервісі, і я розумію, чому в деяких державних лікарнях не все так добре. Зарплата медичного персоналу бажає кращого, нескінченні побутові проблеми, коли багато падає на плечі самих лікарів. З власного досвіду скажу, щоб зробити ЕХО серця дитині, мені самій потрібно подумати, де взяти гель, папір, серветки, як заправити принтер і т.д. Мені незручно казати пацієнтові, що все це він сам має купити, це ще й час затягує. У приватній медицині мене як лікаря такі речі не цікавлять узагалі, вони закладені в собівартість огляду і за них у касу сплачує пацієнт.

Як у державних, так і в приватних клініках усе залежить від керівника і того, наскільки він про все дбає

Можна тоді сказати, що приватна медицина створена для більш забезпечених людей?

Якоюсь мірою так є і так воно працює у всьому світі. Держава гарантує безоплатну медичну послугу, а приватна створена для тих, хто хоче отримати трошки більше, ніж лише медичні послуги – це і сервіс, і ставлення до пацієнта. Хоча не можна сказати, що в державних установах ставляться до людей гірше. Все насправді індивідуально, бо бачимо, що багато державних медичних закладів починають працювати над сервісом, створюють сервісні центри та дбають про комфорт пацієнта. Державні лікарні перетворилися на КНП – комерційно-неприбуткові підприємства, відповідно? там починають працювати над собою та своїм ставленням до пацієнтів, оскільки розпочалася реальна боротьба за нього, бо тепер за ним ідуть кошти. Як у державних, так і в приватних клініках усе залежить від керівника і того, наскільки він про все дбає. Якщо він зможе організувати роботу так, що може заробити на послугах і ще підвищувати рівень сервісу в лікарні, працюватиме над корпоративною культурою таким чином, щоб могти виплачувати зарплату (згідно з останньою постановою Кабміну, не більш ніж 85% того, що заробила лікарня, може йти на зарплату), в ідеалі диференційовану, могти робити ремонти та купувати нове обладнання, тоді це буде класна лікарня. Але слід зазначити, що й у приватних лікарнях сервіс теж може бажати кращого.

Медичний ринок поставлено на такі економічні рейки, де йде боротьба за пацієнта

Чи не створюватиме це тоді конкуренції для приватних клінік?

Звичайно, створюватиме. Сьогодні медичний ринок поставлено на такі економічні рейки, де йде боротьба за пацієнта. Але від того виграємо ми всі, бо що більше хороших лікарень, то краще для нас з вами. От до прикладу,  стається у когось біда і родина починає метушитися та шукати, де кращий лікар чи лікарня, через знайомих та свої зв’язки.  Але так не має бути, всі лікарні мають надавати якісні медичні послуги та відрізнятися лише своїми локальним клінічними протоколами й медичними школами чи передовими медичними кадрами! Взагалі кадри вирішують все, в медицині виростити прогресивного лікаря – це дуже тривалий процес, тому лікарня повинна зробити все, щоб втримати його.

Фактично ми можемо говорити, що державна медицина зараз переймає правила менеджменту від приватного сектору?

Так, абсолютно. В тому числі й іноземну практику. Але це еволюційні зміни, які вже давно ми мали пройти після радянської системи охорони здоров'я. 

Які є мінуси у приватній медицині?

Приватники потребують величезних інвестицій, бо будь-яке медичне обладнання є дуже дорогим. Для порівняння, державні лікарні дофінансовують із місцевих бюджетів. Тому теоретично вони можуть собі дозволити більше. І при цьому, є презумпція, що пацієнт не платить за медичну послугу, якщо має скерування від сімейного лікаря – "де юре", як воно є насправді - це вже інше питання. Ну і коли ми говоримо про малу кількість стаціонарів у приватних клініках, то проблема якраз у цьому – не всі можуть собі дозволити такі великі інвестиції.

До прикладу, якщо робити операційні блоки, вони вимагають облаштування і реанімації, а це дуже великі кошти. Основна проблема у коштах, бо якщо держава іноді може дозволити дорогі закупівлі, то приватній клініці треба шукати серйозного інвестора і рахувати окупність. 

З іншого ж боку, в державній медицині інші проблеми: якщо державному закладу депутати не виділять кошти, то заклад не отримає бажаного обладнання, чи якщо щось зламається, а кошти не передбачені, то тривалий час обладнання може не працювати, чи, наприклад, якщо купують свідомо не найкраще, не якісне обладнання. Тоді як у приватному секторі інвестор буде прискіпливо ставитися до того, чи це обладнання взагалі потрібне, чи не стоятиме воно в кутку накрите шматкою, чи якісне це обладнання і яка його окупність.

Чи є співпраця між приватним і державним секторами?

Вона точно має бути, бо медична спільнота має виручати одне одного. Лікарні мають право надавати платні послуги та приватні лікарні можуть укладати з ними договори на обслуговування своїх пацієнтів, наприклад на аутсорс послуг рентгену чи лабораторії.

Ви працюєте в педіатрії. От цікаво, на вашу думку, батьки більше стараються ходити з дітьми до приватних клінік?

Батьки, які цінують свій час, ідуть у приватну. Проте це не завжди означає, що там вони знайдуть те, що шукають. Якщо ми говоримо про довгострокові відносини, то багато мам хотіли б мати контакт з лікарем, який би їм імпонував, не лише з морально-етичного боку, а й за компетентністю. З мого оточення більшість, у тому числі і я, хочуть ходити до приватних клінік. Просто хочеться прийти на свою годину, оплатити в касу й не думати, скільки треба подякувати в кишеню. Мені так легше і як пацієнтові, і як лікарю, бо сам факт, коли тобі щось кладуть у кишеню, лікарю не є приємним.

Також багато хто звертається до державних амбулаторій, де також усім задоволені. Після реформи сімейної медицини пацієнти мають можливість користатись безплатними медичними послугами, які на сьогодні є на високому рівні.

Ще раз повторюся: все залежить від керівника закладу – чи знає він усе в лікарні від низу догори, чи плекає корпоративну культуру у своєму закладі, чи справді ним живе. І зі свого досвіду скажу – це дуже непросто і вимагає багато зусиль, навіть у мене в клініці не завжди може бути все ідеально, але завдання адміністратора – запитатися пацієнта, чи йому все сподобалось. І якщо ні – ми потім ретельно вивчаємо ситуацію, сприймаємо цю скаргу як подарунок, намагаємося підвищити наш сервіс і вдосконалюватись, адже будуємо з нашими пацієнтами довгострокові стосунки, тому для нас все це дуже важливо.

Читайте також:
Львів
+5°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.46
  Купівля 37.46
  Продаж 38.32
 • EUR
  Купівля 40.3
  Продаж 41.17
 • Актуальне
 • Важливе
2023, середа
29 березня
18:33
прощання з героями
Львів попрощається із двома загиблими воїнами 24-ї ОМБр
18:20
YAKTAK
У Львові через велику затребуваність YAKTAK дасть додатковий концерт
18:18
Новини компаній
Цитрус
Цитрус у Львові: три магазини з особливою історією 
18:04
вивих
Волинські медики прооперували військового з численними вивихами плеча
17:57
Свидовець
Екоактивісти просять захистити Свидовець від знищення - петиція
17:39
У Дрогобичі попрощались з нацгвардійцем Максимом Кулішем
17:28
хмари
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 30 березня
17:20
Олександр Козловський
Навіднику гірсько-штурмової бригади Олександру Козловському вручили орден "За мужність" І ступеня
17:17
Ексклюзив
ліки
Німесил, каптоприл і навіть спирт етиловий: на які ліки з 1 квітня потрібен рецепт
17:08
Організовував незаконні рубки лісу на 50 млн грн: закарпатському посадовцю оголосили підозру
16:58
Пункт незламності
На Волині згорнули роботу більшості Пунктів незламності
16:40
міст на Шевченка, Рясне
Третій рік тріщить по швах: ремонт передаварійного моста в Рясному обіцяють розпочати цьогоріч
16:32
Євген Гулевич
Львів'янин Євген Гулевич: від інтелектуальних проєктів до філософії окопів і загибелі під Бахмутом
16:30
Освітяни Львівщини отримали ноутбуки від благодійників
16:18
Квітка Цісик
Квітка Цісик: 25 років без легендарного голосу американської українки 
16:07
Ексклюзив
"Це були повноцінні дерева, ми звернулися у поліцію": у районній адміністрації відреагували на скандал у Львові
15:57
У Львові помер автор пісень Олександр Рожко, який пройшов 4 війни
15:50
врятована лелека
На Тернопільщині жінка просить допомогти їй "поділити територію" з лелекою
15:34
Втік від війни на Прикарпаття, де прославляв армію РФ: жителю Бучі оголосили підозру
15:17
евакуація
Сота медична евакуація: на Львівщину потягом доправили 8 поранених зі східних регіонів
15:05
рекрутинговий центр "Азову"
В підрозділі є багато роботи: у Львові запрацював рекрутинговий центр "Азову"
14:52
Ексклюзив
У Чернівцях планують продавати гробівці в історико-культурному заповіднику
14:37
На Закарпатті 36-річний військовий торгував метамфетаміном та канабісом
14:21
Львівська національна академічна чоловіча хорова капела"Дударик"
"Дударик" провів благодійні концерти у Польщі та Латвії: скільки вдалося заробити для ЗСУ
14:04
Голова громадської організації зі Львівщини переправляв ухилянтів за кордон
13:50
світло
У Тернополі запровадять планові вимкнення світла в одному з районів: у чому причина
13:35
Юрій Вакуліч
Поїхав на заробітки і зник безвісти: поліція розшукує 40-річного лучанина
13:20
митник
Львівські митники викрили шахраїв, які намагались провезти "брендовий секонд-хенд"
13:02
опалення
В Ужгороді завершують опалювальний сезон
12:50
Роман Гапачило
У Садового з'явився новий позаштатний радник з питань спортивної інфраструктури
12:37
Філія Львівської залізниці сплатить майже 80 тис. грн за незаконно зрубані дерева
Збитки сягають понад 2 млн грн: франківчанина вдруге впіймали на незаконній рубці дерев
12:17
паркування
У Львові з'явиться майже 800 платних паркомісць: локації
12:04
Володимир Лоюк
На фронті загинув 24-річний прикарпатець Володимир Лоюк
11:49
контрабанда кокаїну
На Львівщині майже рік діяв канал контрабанди гуртових партій кокаїну
11:44
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові на сьогодні: долар уже коштує менш як 38 грн
11:30
школа на Варшавській, 3D-принтер
У Львові погодили будівництво нового корпусу для переповненої школи на Варшавській
11:19
сквер "Шкільний"
Сквер замість забудови: мешканці Сихова просять підтримати петицію
11:03
храм громади УПЦ на Тернопільщині
Закинули у вівтар займисту суміш: на Тернопільщині підпалили храм УПЦ МП
10:50
пожежа на львівщині
У гірському селі на Львівщині в пожежі загинув 56-річний чоловік
10:37
З-за кордону минулої доби повернулися 29 тис. українців
Більше новин