Вічна мелодія таланту: 72 роки тому від раку горла померла Соломія Крушельницька
16 листопада 1952 року у Львові померла Соломія Крушельницька – одна з найвидатніших оперних співачок, символ української культури та гордість світової музики. Її унікальний голос і талановита акторська гра зробили її зіркою світової сцени
"Еспресо.Захід" розповість про життя, творчий шлях єдиної та неповторної Соломії Крушельницької.
Дитинство й освіта
Соломія Крушельницька жила в період стрімких змін, які вплинули на культуру та суспільство. Її життя охопило другу половину XIX століття та першу половину XX століття — час, коли Україна перебувала під владою великих імперій, згодом тоталітарних режимів, тоді світова політична сцена зазнавала значних трансформацій. Та попри це, талановита зірка Крушельницької сяяла за будь-яких умов.
Соломія народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинці (тепер Тернопільська область) в багатодітній сім’ї шляхетного і старовинного українського роду Крушельницьких. Її батько Амвросій Крушельницький був греко-католицьким священником, а мати Теодора – дочкою священника. В родині з пошаною ставилися до музики, батько й мати з дитинства прищеплювала любов до української культури, тому Соломія почала співати народних пісень ще змалку.
Дитинство і юність Соломії припали на період, коли Галичина перебувала у складі Австро-Угорської імперії. Це був час, коли українська інтелігенція намагалася зберегти й розвивати національну культуру, освіту та мову, попри значний вплив польської й австрійської влади у краї.
Перші уроки музики Соломія отримала в родині, а згодом вступила до Тернопільської класичної гімназії, де здобула основи музичної підготовки. У віці 11 років, у 1883 році на Шевченківському концерті в Тернополі відбувся перший прилюдний виступ Соломії Крушельницької, яка співала в хорі товариства "Руська бесіда".
Згодом у 1891 році Соломія Крушельницька вирушила підкоряти столицю Галичини, вона розпочала навчання у Львівській консерваторії, яку закінчила із золотою медаллю в 1893 році. Уже тоді викладачі відзначили унікальну силу та глибину її голосу. Саме з 1893 року у віці 21 року розпочалася її сценічна кар’єра оперної співачки.
Творчий шлях і особливості голосу
Соломія Крушельницька, Фото: Фото з вільних джерел
Після навчання у Львові, Соломія Крушельницька вирішила їхати до Італії, столиці оперного співу, щоб вдосконалити свої вміння у світових майстрів цієї справи. Зокрема, вона була в Мілані, де покращувала вокальну майстерність під керівництвом італійських маестро. Її голос – лірико-драматичне сопрано – вирізнявся великою силою, теплим тембром і надзвичайною гнучкістю, зданим опановувати як найнижчі, так і найвищі тони.
Як описують сучасники, її голос захоплював глядачів силою звуку, дзвінкістю, соковитістю, оксамитовістю, гнучкістю, досконалою вокальною дикцією, віртуозною технікою, благородним тембром, далекозвучністю, ліризмом і драматизмом.
У другій половині 1890-х років Соломія Крушельницька почала тріумфально виступати на сценах Італії, Іспанії, Франції, Польщі, Росії, Єгипту, Аргентини, Чилі та інших країн, виконуючи партії в операх Верді, Гуно, Пуччіні, Бізе, Штрауса, Чайковського. Її слава поширилася зокрема завдяки виступам у Варшаві та Кракові, де письменник Василь Стефаник дуже захоплювався її голосом.
Вона гастролювала по Європі, Америці та Україні, виступаючи в містах Галичини, дружила з видатними діячами української культури — Іваном Франком, Михайлом Павликом, Ольгою Кобилянською, Миколою Лисенком.
Однією з найбільш знакових подій стала участь у прем'єрі оновленої опери "Мадам Баттерфляй" Джакомо Пуччіні в 1904 році, що принесла співачці світове визнання. Саме виконання Крушельницької зробило цей твір успішним, а її ім'я назавжди пов'язали з цією роллю.
У 1910 році Крушельницька одружилася з італійським адвокатом, мером міста В'яреджо, де й оселилася. У 1920 році вона залишила оперну сцену, присвятивши себе камерній концертній діяльності.
У 1928 році Соломія стала першою українською оперною співачкою, яка провела гастрольний тур у США та Канаді. Її концерти супроводжувалися надзвичайним захопленням публіки. У Нью-Йорку вона записала на платівки чотири українські народні пісні.
Останній гастрольний виступ Крушельницької відбувся в Римі у 1929 році, завершивши її кар'єру, сповнену блискучих досягнень.
Повернення в Україну та смерть від раку горла
Соломія Крушельницька в опері "Мадам Баттерфляй", Фото: Архів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові
У 1938 році помирає чоловік Соломії Крушельницької. А у серпні 1939 року, буквально за кілька днів до початку нападу нацистської Німеччини на Польщу, Крушельницька відвідала рідну Галичину, яка була під польською окупацією. Коли ж почалася Друга світова війна і за три тижні Польща була розділена між Німеччиною та Радянським Союзом, Крушельницька не змогла повернутися до Італії.
Під радянською владою Крушельницька стикнулася з утисками та ідеологічним тиском. Її майно конфіскували й залишили лише одну квартиру в якій вона мешкала з сестрою. Не маючи достатньо на проживання, Крушельницька змушена була надавати приватні уроки вокалу.
Маючи італійське громадянство, вона тривалий час не могла отримати радянського, поки не передала свою віллу та майно на користь СРСР, отримавши лише символічну компенсацію. У 1951 році їй присвоїли звання Заслуженої діячки мистецтв УРСР, а наступного року — професорки.
Радянська влада намагалася використати ім'я Крушельницької у власній пропаганді. У післявоєнні роки Соломія Крушельницька працювала викладачкою у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка, проте її кар'єра завжди була під загрозою через звинувачення у "націоналізмі". Востаннє вона виступила у Львівській філармонії у 1949 році у віці 77 років, уже борючись із раком горла. Соломія Крушельницька померла 16 листопада 1952 року. Її поховали на Личаківському цвинтарі у Львові поруч з Іваном Франком.
Соломія Крушельницька залишилася по собі величезний спадок. Її внесок в українську та світову культуру неможливо переоцінити. Сьогодні її ім'я названий Львівським театром опери та балету, а її творчість і життєвий шлях надихають нове покоління митців. Її голос, закарбований у записах, досі лунає, нагадуючи про величний талант українки, яка підкорила оперний світ.
- До слова, нещодавно у Тернополі вперше в Україні показали унікальну модульну виставку про Соломію Крушельницьку, яку за підтримки українського культурного фонду підготувала команда Музичного-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.
- Актуальне
- Важливе