У США книгу В’ятровича та Луцюка про ОУН-УПА вилучили зі списку найкращих історичних матеріалів
Комітет історичних матеріалів вилучив зі списку найкращих історичних матеріалів 2023 р. "Ворожі архіви: радянські протиповстанські дії та український націоналістичний рух — вибране з архіву таємної поліції"
Про це повідомив співавтор книги Володимир В'ятрович, передає "Еспресо.Захід".
Що стало причиною
Причиною такого рішення Американської асоціації бібліотек стала стаття в The Nation авторства Лєва Голікіна під назвою "Чому американська бібліотечна асоціація відбілює історію українських нацистів?".
"В якості ілюстрації фото Гімлера та вояків Ваффен СС дивізії "Галичина", про яку в книзі лише те, що командування УПА виступало проти її створення. Далі про те, що автором книги є Вʼятрович, який просунув через український парламент закон, що "глорифікує нацистських злочинців" (йдеться про декомунізацію, зокрема про ухвалений ВРУ закон про правовий статус учасників боротьби за незалежність), про «виправдовування масових вбивств євреїв та поляків», яке завдяки мені стало державною політикою в Україні. І, звичайно, покликання на головного борця з антисемітизмом українців Едуарда Долінского, якого залюбки цитують росіяни", - коментує В'ятрович пропагандистську статтю в The Nation.
Володимир В'ятрович додає, що Голікін не вперше пише такі статті. Він писав вже про фашистів на Майдані, нацистів у Азові, та "не все так однозначно" зі знищенням Росією українських міст на Донбасі. Крім того, автор статті не навів жодної читати з книги, яку піддав осуду.
Реакція Американської асоціації бібліотек
Через кілька днів після публікації на нього відреагували в Американській бібліотечній асоціації: "Комітет історичних матеріалів вилучив зі списку найкращих історичних матеріалів 2023 р. "Ворожі архіви: радянські протиповстанські дії та український націоналістичний рух — вибране з архіву таємної поліції", редакторами якого були Володимир В’ятрович і Любомир Луцюк. Комітет розглядатиме інструкції та процедури нагородження. Просимо вибачення за шкоду, завдану першим включенням роботи до списку".
Детальніше про книгу "Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух"
Розповідають, що ця книга містить безцінну інформацію про український націоналістичний рух від Другої світової війни до 1955 року. Документи, зібрані совєтськими антиповстанськими групами, створені українським націоналістичним підпіллям, включаючи пропагандистські матеріали та ресурси, які детально описують діяльність і тактику підпілля. Серед тем, які тут висвітлені, є совєтське твердження про те, що українське підпілля пропагує фашизм і співпрацює з нацистами.
Оскільки більшість матеріалів перекладено англійською мовою вперше, цей том є цінним джерелом для дослідників, які досліджують історію відносин між СРСР та Україною. У вступі на початку тому подано інформацію про архіви совєтських спецслужб та розвиток українського націоналістичного руху. Виноски містяться по всій книзі, щоб забезпечити контекст для документів.
В книзі зібрано 161 документ з архіву Служби безпеки України: документи УПА та ОУН, конфісковані радянськими спецслужбами, та документи самого НКВД-КҐБ, де йдеться про боротьбу із українськими повстанцями. Світлини у книзі теж походять із архівів СБУ та Центру досліджень визвольного руху.
- Нагадаємо, у січні 2024 року Американська асоціація бібліотек визнала книгу В’ятровича та Луцюка "Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух" одним з найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках
- Актуальне
- Важливе