Еспресо. Захід
Огляд

Міжнародний день музеїв: історія свята та топ-10 музейних перлин Львова

18 травня, 2025 неділя
07:47

Сьогодні, 18 травня, щорічно відзначають Міжнародний день музеїв. Це свято об’єднує тисячі музеїв у всьому світі задля популяризації культурної спадщини, освіти та діалогу між спільнотами

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість більше про те, як виникли музеї, чому запровадили спеціальний день для їх відзначення, і які популярні музейні заклади є у Львові. 

Чому відзначають Міжнародний день музеїв 

Міжнародний день музеїв був започаткований Міжнародною радою музеїв (ICOM) у 1977 році. Ця подія стала важливою платформою для демонстрації ролі музеїв у збереженні історії, мистецтва та науки. 

З 1978 року свято відзначається у понад 150 країнах, а з 1992 року кожен День музеїв має свою унікальну тему, яка відображає актуальні суспільні питання. Наприклад, у 2024 році темою була "Музеї. Освіта та дослідження", а у 2025 році – "Майбутнє музеїв у спільнотах, що швидко змінюються". 

Святкування Дня музеїв зазвичай включає безкоштовний вхід до музеїв, спеціальні екскурсії, майстер-класи, лекції, квести та інтерактивні заходи. У багатьох країнах музеї відкривають свої фонди, презентують нові експозиції або влаштовують онлайн-активності, щоб залучити ширшу аудиторію. 

Це свято має на меті підкреслити важливість музеїв як осередків культури, історичної пам’яті та просвітництва.

Як і для чого виникли музеї

Музеї як інституції беруть свій початок ще з античних часів. Перші прототипи музеїв з’явилися в Стародавній Греції, де храми слугували місцями зберігання цінних предметів, присвячених богам. Слово "музей" походить від грецького "мусейон", тобто храм муз, які вважаються покровительками мистецтв і наук. У елліністичну епоху Александрійський мусейон став центром наукових досліджень і збирання знань, адже тут була одна з найбільших у тодішньому світі бібліотека. 

У Середньовіччі та епоху Відродження в Європі зародилися приватні колекції монархів, аристократів і церкви, які згодом називали "кабінетами курйозів". Вони містили рідкісні природні об’єкти, артефакти, картини та скульптури. 

У XVIII–XIX століттях, з поширенням ідей просвітництва, музеї почали відкриватися для широкої публіки, стаючи інструментами освіти та національної гордості. Наприклад, Лувр у Парижі (1793) та Британський музей у Лондоні (1753) стали піонерами у створенні публічних музейних просторів.

Загалом музеї виникли через потребу зберігати та систематизувати знання, документувати історію, а також демонструвати культурні й наукові досягнення. Сьогодні вони відіграють ключову роль у збереженні спадщини, вихованні молодого покоління та сприянні міжкультурному діалогу.

Музейна справа у Львові: витоки та розвиток

Львів, як культурна столиця України, має багату музейну традицію, що сягає кінця XVIII – початку XIX століття, коли Галичина стала частиною Австрійської імперії, яка перейняла французькі ідеї просвітництва у розвиток свого суспільства.

Тож розвиток музейної справи у місті пов’язаний із діяльністю наукових товариств, церковних інституцій та приватних колекціонерів. Одним із перших кроків стало створення колекцій при Львівському університеті та релігійних установах. 

Перший публічний музей у Львові – Музей Оссолінських – заснували майже 200 років тому. Він об’єднав архіви, бібліотеку, нумізматичну й мистецьку колекції. Хоча більшість фондів було вивезено до Польщі після Другої світової війни, саме Оссолінеум поклав початок публічному збиранню та збереженню спадщини краю. 

Після заснування цього музею, у Львові почали з’явилися все нові публічні музеї, які відображали інтерес до історії, етнографії та мистецтва Галичини.

До речі, значний внесок у розвиток музейної справи Львова зробив митрополит Андрей Шептицький, який заснував Церковно-археологічний музей (згодом – Національний музей у Львові). Також чимало зусиль до створення Національного музею у Львові доклав Іларіон Свєнціцький, що організував його перші експозиції. 

У XX столітті в місті з’явилося багато нових музеїв — історичних, мистецьких, природничих. У радянський період музейна справа була підпорядкована ідеології, але водночас активно розвивалася матеріально та інституційно. Зокрема, для цього чималих зусиль доклав Борис Возницький. 

Сьогодні у Львові працює понад 40 музеїв, які щорічно приваблюють тисячі туристів і місцевих жителів. Цьогоріч Міжнародний день музеїв у місті відзначається з розмахом, адже свято триває три дні. У 25 музеях створили насичену культурну програму. Більше – за посиланням.

Найпопулярніші музеї Львова та їхні колекції

Палац Потоцьких

Львівські музеї вражають різноманітністю тематик і унікальними колекціями. Пропонуємо десять найвідоміших музейних закладів, які є обов’язковими для відвідин поціновувачів культури. 

Львівський історичний музей (пл. Ринок, 6)

Заснований у 1893 році, це другий за розмірами історичний музей України (має понад 400 тис. експонатів). Його експозиції розташовані в кількох будівлях, зокрема в кам’яниці на площі Ринок. Музей відомий багатою колекцією артефактів, що охоплюють історію від скіфських часів до XX століття. 

Серед унікальних експонатів – скіфський меч-акінак, Острозька Біблія, катівські мечі, годинник XVIII століття, що показує пори року, та кімнатний орган XVII століття з позолотою. Музей також проводить дитячі майстер-класи, як-от "Розмалюй свого Лева", щоб зацікавити молодшу аудиторію історією.

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20)

Заснований у 1905 році митрополитом Андреєм Шептицьким, цей музей є однією з найвизначніших скарбниць українського мистецтва. Колекція включає ікони XIII–XVIII століть, твори барокової скульптури, а також полотна українських художників XIX–XX століть. Музей славиться своєю реставраційною роботою та популяризацією української культури. Особливо цінними є ікони Галицької школи та роботи Івана Рутковича.

Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького (вул. Стефаника, 3)

Один із найбільших музеїв України, який налічує понад 62 тисячі творів мистецтва. Галерея відома колекціями європейського мистецтва, львівської барокової скульптури (зокрема робіт Йоганна Пінзеля), українських ікон і портретів XVI–XIX століть. Унікальною є експозиція у Палаці Потоцьких, де відтворено інтер’єри аристократичних резиденцій. Музей також активно проводить тимчасові виставки сучасних митців.

Музей-скансен "Шевченківський гай" (вул. Чернеча Гора, 1)

Музей просто неба, створений у 1930-х роках, відтворює побут і архітектуру західноукраїнських сіл. На території зібрано 124 архітектурні об’єкти, зокрема дерев’яні церкви, хати та господарські споруди, об’єднані в 54 садиби. Експозиція включає предмети побуту, одяг, знаряддя праці та демонструє етнографічні особливості Бойківщини, Гуцульщини, Лемківщини тощо. Музей є популярним місцем для сімейного відпочинку та фестивалів.

Природознавчий музей (вул. Театральна, 18)

Заснований у 1870 році, цей музей входить до топ-10 природничих музеїв Європи за розміром колекції, яка налічує 500 тисяч експонатів. Тут можна побачити залишки мамонтів, волохатих носорогів, колекції мінералів, гербарії та ентомологічні збори. Виставка "Мандрівка у Минуле" розповідає про еволюцію природи, що особливо цікаво для дітей.

Аптека-музей "Під чорним орлом" (вул. Ставропігійська)

Найстаріша діюча аптека Львова (з 1735 року), яка водночас є музеєм історії фармації. У підвалах зберігаються старовинні інструменти, рецепти, посуд, алхімічна лабораторія та зразки ліків XVIII–XIX століття.

Музей Арсенал (вул. Підвальна, 5)

Це відомий музей зброї, розташований у колишньому міському арсеналі XVII століття. Тут зберігається зброя та обладунки різних епох – від лицарських мечів до вогнепальної зброї. Є експонати з Європи, Азії, Близького Сходу.

Музей "Територія Терору" (проспект Чорновола, 45г)

Сучасний музей-меморіал на місці колишньої пересильної тюрми №25, що діє у форматі "живої" історії. Головна тематика – це тоталітарні режими ХХ століття, тобто нацистський і радянський. Експозиція розповідає про репресії, депортації, переслідування.

Музей Івана Франка у Львові (вул. Івана Франка, 150, 152)

Музей розташований у колишній віллі Каменяра, де письменник провів останні роки життя зі своєю сім’єю. Тут ви побачите оригінальні меблі, рукописи, бібліотека, особисті речі Франка та його родини. 

Львівський музей історії релігії (Музейна вулиця, 1)

Музей розташований у будівлі колишнього Домініканського монастиря. Це один із найстаріших музеїв такого типу в Україні. У фондах музею зберігається понад 50 тис. експонатів, серед яких унікальні ікони XVI–XIX ст., колекція Біблій (зокрема Острозька Біблія 1581 р. і Паризька 1563 р.), релікварій св. Аронтія XI ст. та інші цінні артефакти.

Читайте також: Найцікавіші музеї Львова для дітей: куди варто піти

Теги:
Читайте також:
Львів
+26.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 47.68
    Продаж 48.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
18 червня
18:11
Упіймали на гарячому: на Тернопільщині за підозрою в корупційних схемах затримали службовців ТЦК
17:45
Огляд
Заробив понад 800 тис. грн в амбулаторії: що задекларував директор Сокільницької ЗПСМ Юрій Гонсьор
17:35
Оновлено
Більшість студентів і викладачів коледжу на Буковині, які потрапили в ДТП у Франції, повернулися додому
17:20
Львівський прикордонний загін здійснює набір на небойові посади: які є вакансії й особливості підписання контракту
17:01
Оновлено
Вбивство Фаріон: суд у Львові розпочинає розгляд нових відеодоказів
Вбивство Фаріон: суд оголосив перерву до 25 червня
16:49
Золочів отримав місто-побратима в Канаді
16:08
Оновлено
У Чернівцях віряни УПЦ МП намагалися "відбити" храм: постраждали 12 людей, відкриті кримінальні провадження
15:51
Оновлено
Загубився у лісі: на Прикарпатті шукають 5-річного хлопчика
Загубився у лісі: на Прикарпатті майже добу шукають 5-річного хлопчика
15:40
На Львівщині митники вилучили понад 55 тис. доларів у пасажира "зеленого коридору"
15:35
Оновлено
На місці готелю та зруйнованої історичної вілли у Львові турецький "Онур" біля Знесіння будуватиме елітний ЖК: що каже дирекція парку
15:20
На Закарпатті затримали переправника, який віз ухилянта до кордону з Румунією
15:18
Захиснику зі Львівщини Богдану Загайському вручили "Золотий Хрест" від Головнокомандувача ЗСУ
15:03
На Франківщині під суд піде чоловік, звинувачений у вбивстві сусідки
14:59
На Закарпатті 16-річний пасажир мотоцикла загинув у ДТП, його одноліток за кермом травмований
14:46
Конструкції на місці "Добробуту"
Позаду Львівської опери, де раніше демонтували ринок "Добробут", знову почали будівельні роботи без дозволів
14:30
Прикордонники розповіли, де на Львівщині найбільші черги на кордоні з Польщею влітку та як спростити подорож
14:05
На Львівщині знищили 9 тонн салату і кропу з Нідерландів та Іспанії через виявленого шкідника
13:42
Соціальний ветеранський проєкт RecruiterUA за 10 місяців набрав у військо понад 500 воїнів
13:13
сказ
У Миколаєві на Львівщині судитимуть чоловіка, чия вівчарка вкусила на вулиці 8-річну дитину
12:47
На Рівненщині трактор перекинувся в канаву, водій загинув
12:19
Жителя Львівщини затримали за організацію схеми для ухилянтів через систему "Шлях"
11:30
Директор американської Метрополітен-опери приїхав на фестиваль на Закарпаття, звідки родом його предки
11:17
За $25 тис. обіцяла зняти з військового обліку: на Львівщині затримали 40-річну волинянку
За $25 тис. обіцяла зняти з військового обліку: на Львівщині затримали 40-річну волинянку
11:04
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 17 червня
10:58
Бійці 63-ї бригади показали, як в тилу окупантів на Луганщині підірвали їхню техніку
10:36
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 18 червня
09:39
Михайло Головко
Ексголову Тернопільської облради Михайла Головка засудили до 9 років вʼязниці за хабарництво 
09:30
На Львівщині з пожежі у будинку врятували чоловіка
09:04
Львівщина 18 червня попрощається із пʼятьма захисниками
07:45
погода літо дождь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 18 червня
07:00
Замість індивідуальних – багатоквартирні: у Рудно біля Львова без дозвільних документів зводять житлові будинки
2025, вiвторок
17 червня
22:20
Сквери Львова 18 червня оброблятимуть від кліщів: які локації варто оминати
Сквери Львова 18 червня оброблятимуть від кліщів: які локації варто оминати
21:55
Святослав Гасюк із Львівщини став володарем Кубка світу з кікбоксингу WAKO
21:28
В Івано-Франківську масштабну пожежу гасили 37 рятувальників
В Івано-Франківську масштабну пожежу гасили 37 рятувальників
21:00
У Львові дівчина випала з вікна 8-го поверху
20:49
Атака по Красилову на Хмельниччині 25 травня: що вдалось відновити
20:17
На Рівненщині операторка поліції врятувала чоловіка від самогубства
20:03
Львів, архтектура та скульптура
Хмарно, але тепло: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 18 червня
19:49
Біля села на Тернопільщині знайшли 77 артснарядів часів Другої світової війни
19:09
У госпіталі помер військовий з Рівненщини Василь Нікітчук
Більше новин