Хмельницький музей історії міста поповнився комплексом предметів ІІ-ІV cт. н.е
У Хмельницькому до музею передали комплекс речей із ритуального поховання пшеворського воїна залізної доби
Про це повідомило Управління культури й туризму Хмельницької міської ради, інформує Еспресо.Захід
Напередодні Міжнародного дня музеїв фонди музею історії міста Хмельницького поповнилися надзвичайно цікавою археологічною знахідкою. Мова про доволі рідкісний для цього регіону комплекс речей, що датується ІІ-ІV ст. н.е. і має приналежність до пшеворської культури. Йдеться про комплекс речей ритуального поховання на щиті пшеворського воїна — результат пошуків археологічної експедиції ГО "Пам’ять та слава Європи".
Як розповіли в управлінні культури, цей комплекс речей із 15 фрагментів предметів різного ступеня збереженості знайшли восени 2017 року в розкопі на глибині 80-90 см на місці зруйнованого у XIX ст. села, розташованого між нинішніми селами Івашківці та Колибань, що у Хмельницькій міській територіальній громаді Хмельницького району. Передачу цих всіх артефактів до музею ініціював хмельницький історик, а нині військовослужбовець ЗСУ Роман Миколаїв.
У тому, що мова про ритуальне захоронення пшеворського воїна залізної доби, не стало жодних сумнівів через те, що саме пшеворцям було притаманне характерне ритуальне згинання меча під час поховання воїна. Ритуал поховання вимагав вміщати у великий керамічний горщик, окрім спалених на стороні останків воїна, ще і його зброю та амуніцію, яку розміщували зазвичай на круглому щиті з масивним металевим умбоном, а щит, відповідно, слугував кришкою горщика. Після цього навколо горщика розкладали багаття і усе разом знов піддавали ритуальній дії вогню, що залишав по собі лише металеві фрагменти, які, власне, і знаходять сучасні археологи.
"Варто зазначити, що пшеворські племена володіли високою майстерністю обробки металу, тому й воїнів своїх екіпірували якісною зброєю, - йдеться в повідомленні. - А, зважаючи на те, що в поховальному комплексі присутні шпори, це додає значущості воїну, якого поховали".
- У Рівному археологи розкопали поховання IV-V століть
- Актуальне
- Важливе