Кому додому: депутати міркують над кримінальною відповідальністю для чоловіків, які перебувають за кордоном у воєнний час
Законопроєкт 7265 став чи не найбільш обговорюваним зі всіх проєктів, що надійшли до парламенту цього місяця. Він передбачає кримінальну відповідальність для військовозобов'язаних чоловіків, які в 15-денний термін не повернуться в Україну після оголошення воєнного стану
Щодо таких пропонують реєструвати кримінальні провадження, потім застосовувати механізми, передбачені КПК, в тому числі заочне засудження та розшук. Покарання, передбачене проєктом, – позбавленням волі на сторок від 5 до 10 років.
Автор проєкту – депутат від монобільшості та представник президента України в Конституційному суді Федір Веніславський – стверджував, нібито цей законопроєкт спрямований на те, щоби чоловіки усвідомили свій конституційний обов’язок захищати батьківщину. Однак ініціативу не підтримали навіть колеги зі "Слуги народу". Відтак 18 квітня Комітет відправив проєкт на доопрацювання.
Що не так із законопроєктом 7265?
Першочерговий варіант не відповідав сучасним вимогам – наголосив у коментарі "Еспресо.Захід" військовий експерт Олег Жданов.
"Закон не повинен стосуватися загального повернення людей. Особливо тих, хто виїхав до оголошення воєнного стану. У нас уже й без законів багато людей повернулися. Десятки тисяч українців приїхали з-за кордону. І на сьогоднішній день ми просто не встигаємо їх озброювати. Призвати ми можемо, а ось видати їм зброю і поставити в стрій – оце проблема!" – наголосив Жданов.Із такою думкою погоджується й аналітик Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков.
"Іще раз – країні не потрібен тупий популізм в стилі "Всі чоловіки віком 18-60 мають бути в війську і воювати". Нам потрібна адекватна політика, виходячи з того, що протистояння з Московією перейшло в затяжну фазу.
Треба вирішувати питання військового будівництва в воєнний час – ЧИМ воювати нашим армійцям в широкому сенсі? Тобто, щоб нові з'єднання отримали необхідну техніку і спорядження, пройшли належну підготовку. Щоб наявні з’єднання отримували необхідні поповнення в живій силі і техніці.Нам не кінчений популізм на патріотичному ґрунті треба, а притомна державна політика", – пише Бєлєсков.
З приводу того, як змінити проєкт 7265, аби він нормально працював, у Верховні Раді вже розпочалися дебати – каже Олег Жданов."Наскільки я знаю, там зараз йдуть правки і вони хочуть чітко виписати – яких саме військовозобов'язаних стосуватиметься закон. Дія закону повинна розповсюджуватись на державних службовців, в основному на людей, які відносять до державної служби і покинули територію України. Вони будуть зобов'язані вернутися. А далі вже вирішуватимуть питання, чи вони проходитимуть і надалі проходити держслужбу, чи звільнятися з неї", – зазначив військовий експерт.
Яким буде закон у підсумку?
Автор законопроєкту Федір Веніславський в коментарі "Еспресо.Захід" розповів, що вважає законопроєкт власного авторства дуже потрібним у воюючій країні."Цей законопроєкт має комплексний характер. Він передбачає внесення змін до Закону про правовий режим воєнного стану. Тобто, в разі введення воєнного стану, потрібно, щоби президент, який вводить цей режим своїм указом, відразу зазначив тих осіб, які мають повернутися для посилення нашої обороноздатності, а такожі вказав строки повернення. А вже ті особи, які не виконають цю вимогу, будуть притягатися до кримінальної відповідальності", – пояснює автор проєкту.
Утім Веніславський визнає: в такій редакції, в якій він бачив 7265, депутати за нього не проголосують."Цей закон виявився достатньо резонансним з точки зору сприйняття. Я думаю, що він зазнає змін між першим і другим читанням, тому що дуже багато депутатів не готові голосувати за саме такі жорсткі формулювання, запропоновані нами. Вони пропонують обмежитися переліком осіб, які є представниками органів державної влади, суддями, прокурорами тощо", – каже представник президента України в Конституційному Суді.
Однак депутат наполягає, що в законі має йтися не лише про держслужбовців."Я думаю, що в процесі дискусії ми дійдемо до якогось спільного знаменника. Бо до цього переліку повинні потрапити не лише представники органів державної влади, але також і військовозобов'язані офіцери і так далі.
В указі президента про введення правового режиму воєнного стану має бути перелік тих осіб, які потрібні для того, щоби держава могла максимально ефективно боронитися, захищатися та знищувати ворога", – каже Федір Веніславський.Він упевнений, що в підсумку закон стосуватиметься не лише службовців, суддів чи прокурорів, але й звичайних людей.
"В указі президента може бути якийсь перелік військово-облікових спеціальностей, які в першу чергу потрібні. І ці військовозобов'язані або повернуться для мобілізації, або ж нестимуть кримінальну відповідальність".Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе