Комфортно й тепло: як працює на Львівщині центр для переселенців під опікою ООН. Фото
Центри для переселенців забезпечують людей речами першої потреби, а також ремонтом приміщень для поселення внутрішньо переміщених осіб. Не менш важливий елемент підтримки – грошова допомога
Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала один з таких центрів на Львівщині.
Управління у справах біженців ООН узяло під свою опіку понад 70 центрів для переселенців. Вони забезпечують товарами першої необхідності приміщення, що облаштували для внутрішньо переміщених осіб. Відтак доставляють матраци, постільну білизну, ліжка. Також ремонтують приміщення та почали надавати грошову допомогу.
В одному з таких центрів на Львівщині вже майже місяць живе Олена Мироненко з донькою Віталіною. Жінка на початку березня виїжджала з Києва. Пригадує, в той час уже було чутно вибухи. Кілька днів ночівлі у бомбосховищі, у стресі – і сім’я вирішила, що потрібно щось змінювати. Тож зважилися поїхати тимчасово до Львова.
"Ми сідали на поїзд на станції Дарниця, – каже пані Олена. – Звісно, там потік охочих виїхати був менший, аніж на центральному вокзалі. У той час, коли ми виїжджали, вокзал уже почали бомбардувати. Ми збиралися дуже швидко, поруч було чутно вибухи, обстріли, страшно було. Чоловік допоміг дістатися вокзалу, і ми поїхали".
Сумую за татом і хочу в Київ, – донька Віталіна
Пані Олена з донькою взяли лише найнеобхідніше. До Львова привезли на двох лиш одну валізу. Каже, в дорозі, на щастя, знайшлося місце для доньки, а сама всю дорогу їхала на валізі. За словами пані Олени Львів прийняв їх як рідних.
"Пощастило потрапити сюди, – розповідає Олена Мироненко. – Нас усім забезпечили. Розумієте, в одну валізу всього необхідного не наберемо. Але, до прикладу, засобами гігієни нас забезпечують повністю. Кімнати теплі, все необхідне є і ще й харчують добре".
Утім за домом скучають, – з сумом каже жінка. Чоловік нині в Києві, з ним наразі спілкуються лише телефоном.
"Щодня телефонуємо один до одного. Наша квартира ціла, – з усмішкою каже пані Олена. – Вже дуже хочемо в Київ, втім чоловік каже поки не повертатися, бо небезпечно, та й вибухи чути. Віталіна дуже хоче додому".
Віталіна, донька пані Олени, приїхала до Львова зі своєю улюбленою іграшкою і не розлучається з нею. Потроху вже звикає до нових умов, пішла в місцеву школу та знайшла нових друзів.
"Познайомилася з дівчатами, – каже Віталіна. – Ми разом гуляємо, малюємо, граємося та вчимо уроки. Але найбільше сумую за татом і вже дуже хочу в Київ".
Разом із сім’єю Олени в пункті для переселенців живе ще понад дві сотні людей. Вони усім забезпечені й перебувають у закладі безкоштовно. Управління у справах біженців ООН, яке взяло під свою опіку частину центрів для внутрішньо переміщених осіб, намагається якомога краще забезпечити потреби людей та готове збільшувати допомогу.
"Місця для розселення переселенців, допомога з ремонтами – основна наша зона відповідальності, – каже Верховний комісар ООН у справах біженців Філліпо Гранді. – Але я думаю, ми повинні надавати більше допомоги в цій площині. Я приїхав сюди, аби підтвердити, що ми плануємо збільшити допомогу, як приклад – це грошова допомога, яку ми наразі оформили для кількох тисяч людей, але за декілька тижнів плануємо досягти позначки 300-400 тисяч".
Майже пів мільйона українців знайшли нову домівку на Львівщині
Грошова допомога – теж частина допомоги управління у справах біженців ООН. Оформити її можна у спеціальному центрі у Львові або ж у приміщенні, де мешкають переселенці. Близько 80 доларів можуть отримати всі, хто зареєструвався як внутрішньо переміщена особа. У центрі для переселенців, який ми відвідали, біля реєстрації на грошову допомогу черга. Нині сюди навідалися представники управління у справах біженців ООН, аби зареєструвати усіх охочих на грошову допомогу. Один з тих, хто записує внутрішньо переміщених осіб, – Дмитро Рубен. Хлопець в організації вже близько двох тижнів реєструє людей, а в центрі для переселенців вперше. Каже, чимало вже скористалися допомогою.
"Реєструвати недовго, потрібно близько десяти хвилин на одну особу, – каже Дмитро. – Але є великий попит, адже чимало людей, яких потрібно зареєструвати. Насправді звертаються з усіх міст, у яких тривають активні бойові дії, – Харків, Київ, Житомир, Одеса, Донецька область".
Наразі потік біженців в області зменшується, але кількість тих, хто оселився тут, залишається незмінною. Тимчасову домівку на Львівщині знайшли майже пів мільйона українців, які тікали від війни.
- Днями верховний комісар ООН у справах біженців Філліпо Гранді відвідав Львівщину. У рамках візиту пообіцяв збільшити допомогу Україні.
- Актуальне
- Важливе