Книжки осіннього уповільнення: що почитати дощового вечора

Темні та холодні осінні вечори – це ідеальний час для читання. Тим паче, що українські видавництва тішать новинками найрізноманітніших літературних жанрів

Багато затятих книголюбів вже встигли поповнити свої домашні бібліотеки під час Lviv Book Forum, який відбувся на початку жовтня та привіз до Львова чимало літературних цікавинок. Проте оновлювати свої читацькі плани ніколи не пізно, адже в Україн продовжують виходити друком надзвичайно соковиті та смачні книжкові новинки.

Читання для нашого організму виступає своєрідною формою релаксації. Воно допомагає боротися зі стресом і поганим настроєм, які особливо часто навідують нас восени. Тут важливо просто підібрати свою книжку: чи це буде щось неспішне та сповнене деталей, або ж пригодницьке, що занурить зовсім в іншу реальність, можливо щось фентезійне із дещицею магії, якої так бракує на щодень, або щось веселе і пізнавальне, чи навпаки легке-легке відволікальне.

Тож, про книжки, які добре запасують до цієї осені, розповідає "Еспресо.Захід". 

Шалені авторки. Мала проза українських письменниць. Антологія

Видавництво Віхола

Це антологія текстів українських письменниць, своєрідна мандрівка крізь останні два століття, під час якої різні авторки, маючи несхожі стильові уподобання й естетичні орієнтації, змальовують усю множинність і складність жіночого досвіду. Так її описують у видавництві. 

Кого ж можна зустріти на сторінках антології? Перед читачами постануть декадансні персонажки Ольги Кобилянської, екзотичні героїні Софії Яблонської, рішучі бунтарки Ірини Вільде. Також тут є чудові твори Лесі Українки, Марко Вовчок, Олени Пчілки й інших неймовірних українських авторок. Публікуються і найбільш резонансні тексти сучасних письменниць, зокрема Оксани Забужко і Людмили Таран. 

Танго з духами, Марічка Крижанівська

Видавництво Старого Лева

Магія Карпат, минулого та майбутнього переплелися у цьому романі. Ті, хто читав роман Марічки Крижанівської "Тіні", будуть раді зустріти знайомих персонажів у нових сюжетних колізіях, дізнатися, що відбувалося у світі духів, коли з Гуцульщини зник Гук, і де він перебував увесь цей час.

Проте читати цю історію буде цікаво й тим, хто не знайомий із поперед­нім романом авторки. Головний герой – львівський археолог, професор Лев Ковалевич. Він вирушає в Карпати на розкопки, пошуки скарбів Олекси Довбуша. А разом із ним у мандрівку їде у мандрівку надзвичайно цікава компанія "художник, який не надто ускладнює собі життя й полюбляє випити, співачка вар’єте та її молодший брат-контрабандист. Вони самі ще не підозрюють, яка роль кожного в цій історії".

Дари, що зв’язують нас, Керолайн О'Доног'ю

Видавництво Старого Лева

Якщо вам полюбляється фентезі, тоді у продовження попередньої книжки варто звернути увагу ще на одну новинку видавництва. Це друга частина дебютного роману для підлітків "Наші приховані дари" ірландської письменниці. Приписка "для підлітків" дуже гарно підказує, що дорослим вона буде не менш корисною. Адже знати, що захоплює тих, хто поряд, чим вони цікавляться та що оживає у їхньому світі – точно не зайве.

Можливо варто почати із першої частини все ж, проте ця книжка також виглядає цілісно та самодостатньо для окремого прочитання.

І трохи анотації. Останнє передшкільне літо Мейв, Рой, Фіона та Лілі проводять, таємно тренуючись володіти своїми особливими дарами, які отримали після ритуалу. Найбільше друзів хвилюють випускні іспити та початок дорослого життя. Аж доки в їхнє життя знову не вдирається Аарон. Він пропонує Мейв доєднатися до його радикальної організації "Діти Бригіди", а коли дівчина відмовляється, погрожує їй. Незабаром Мейв утрачає здатність читати думки, а Фіона – зцілювати. Їхня досвідчена в чаклунстві подруга Нуала залучає несподівану помічницю, адже справа серйозна – у Кілбеґу може зникнути геть уся магія.

Кухонний фронт, Дженніфер Раян

Видавництво #книголав

Ні, вона вийшла не восени, а ще влітку, проте все ще актуальна для наших українських реалій та доволі підтримувальна. То що ж у ній особливого? Це також особливості життя під час війни, проте Другої світової. Дещо про спробу знайти та упіймати свій шанс.

То що ж книжці? Британія під час війни, яка потерпає від бомбардувань, руйнації та нестачі продовольства. Уряд намагається всіляко заохотити господинь зберігати спокій і бути вигадливими в приготуванні страв, для цього "Бі-Бі-Сі" запускає радіопрограму під назвою "Кухонний фронт" із популярним ведучим. Однак починає шукати ще жіночий голос для її звучання. Щоб знайти співведучу, вирішено влаштувати кулінарний конкурс, і от уже в ньому змагаються четверо жінок. Для кожної з них – це нагода змінити своє життя. 

Чи не основне про книжку говорить останній абзац її опису:

"Дивовижні поєднання продуктів і чудернацькі страви, сльози розпачу та радість згуртованості – попри воєнний час, тут є місце для всього. А головне, що є місце для надії та перемоги".

69 спецій для Серця, Андрій Гудима

Видавництво Старого Лева

Ця книжка побачила світ вже після загибелі її автора – воїна, шеф-кухаря і письменника Андрія Гудими. У цій книзі – кулінарні секрети й таємниці досвіду Андрія Гудими – Майстра, Воїна Світла, який прагнув ділитися зі світом знаннями і любов’ю до всього. Він віддав своє життя, яке неймовірно любив, за Україну. 

Кожна спеція, про яку йдеться у розділах книжки, пронизана тим головним, що робить її використання значущим. Любов'ю. Чи це лавровий листочок, чи перець, або ж цибуля. Адже, був переконаний автор:

"Ніяка праця не вартує витраченої секунди, якщо вона не приправлена головною спецією із тут описаних». Усе минуще, а Любов – ніколи не перестає і не минає. І наповнює життя справжнім смаком". 

Повітряна й тривожна книжка, Ірина Славінська

Видавництво Vivat

У "Повітряній тривожній книжці" авторка з позиції власного досвіду описує реалії міста часів війни, розповідає анотація І те, як "мирні" чи "тилові" регіони мусять адаптуватися до воєнних реалій. У цій книжці йдеться про зміну пріоритетів, відносну безпеку, історичну пам’ять, відчуття дому, міста й людей, які пов’язані між собою. Про те, як війна вкрала в нас спокій, друзів, оселі, але несподівано й позбавила всього зайвого – речей, сподівань, страхів. Ми стали відвертішими, різкішими й водночас значно сильнішими. "Як колись" уже ніколи не буде, але точно настане "після перемоги".

Книжка-проживання нашого спільного досвіду, певного співпереживання та взаєморозуміння.

Ще раз про любов до свого: "Збручеві бесіди", Андрій Содомора

Літературна агенція "Піраміда"

Це Збручеві бесіди Андрія Содомори, які тепер вийшли у книжковому форматі. Тут ви знайдете роздуми про вічне, до яких у часи глибоких, передусім воєнних потрясінь, якоюсь мірою, і розумом, і серцем, долучається кожна людина.

Фактично книжка зібрала у собі цикл воєнних есеїв, сорок бесід Андрія Содомори, починаючи від 6 березня 2002 року. Тобто усі тексти, які народжені в часі війни. Найкраще автор описує свої відчуття, які спонукали до появи бесід, у передмові, нагадуючи, що він і сам "дитина війни", і нею пронизані його дитячі спогади, і її він бачить та відчуває сьогодні.

Єзик не має слабости. Гуцульські приповідки, прислів'я, прокльони, Роман Киселюк

Видавництво Discursus

Книжка поета, прозаїка та краєзнавця Романа Киселюка наповнена декількома тисячами, зібраних ним упродовж п’ятдесяти років гуцульських приповідок, прислів’їв та прокльонів. Це перший том із тритомної праці гуцульського фольклору, адже митець, який родом із Делятинщини у Карпатах, глибоко відчуває філософію життя горянина, що відображається у місцевих крилатих висловах. 

Вона буде цікава широкому колу читачів і точно припасує до веселого вечора поціновувачів карпатської говірки, тут можна й до своїх буденних висловів чогось почерпнути, обов'язково вивчивши щось нове.