Еспресо. Захід
Огляд

Книжки осіннього уповільнення: що почитати дощового вечора

Андріана Стахів
29 жовтня, 2023 неділя
18:38

Темні та холодні осінні вечори – це ідеальний час для читання. Тим паче, що українські видавництва тішать новинками найрізноманітніших літературних жанрів

Багато затятих книголюбів вже встигли поповнити свої домашні бібліотеки під час Lviv Book Forum, який відбувся на початку жовтня та привіз до Львова чимало літературних цікавинок. Проте оновлювати свої читацькі плани ніколи не пізно, адже в Україн продовжують виходити друком надзвичайно соковиті та смачні книжкові новинки.

Читання для нашого організму виступає своєрідною формою релаксації. Воно допомагає боротися зі стресом і поганим настроєм, які особливо часто навідують нас восени. Тут важливо просто підібрати свою книжку: чи це буде щось неспішне та сповнене деталей, або ж пригодницьке, що занурить зовсім в іншу реальність, можливо щось фентезійне із дещицею магії, якої так бракує на щодень, або щось веселе і пізнавальне, чи навпаки легке-легке відволікальне.

Тож, про книжки, які добре запасують до цієї осені, розповідає "Еспресо.Захід". 

Шалені авторки. Мала проза українських письменниць. Антологія

Видавництво Віхола

Це антологія текстів українських письменниць, своєрідна мандрівка крізь останні два століття, під час якої різні авторки, маючи несхожі стильові уподобання й естетичні орієнтації, змальовують усю множинність і складність жіночого досвіду. Так її описують у видавництві. 

Кого ж можна зустріти на сторінках антології? Перед читачами постануть декадансні персонажки Ольги Кобилянської, екзотичні героїні Софії Яблонської, рішучі бунтарки Ірини Вільде. Також тут є чудові твори Лесі Українки, Марко Вовчок, Олени Пчілки й інших неймовірних українських авторок. Публікуються і найбільш резонансні тексти сучасних письменниць, зокрема Оксани Забужко і Людмили Таран. 

Шалені авторки. Мала проза українських письменниць. Антологія

Танго з духами, Марічка Крижанівська

Видавництво Старого Лева

Магія Карпат, минулого та майбутнього переплелися у цьому романі. Ті, хто читав роман Марічки Крижанівської "Тіні", будуть раді зустріти знайомих персонажів у нових сюжетних колізіях, дізнатися, що відбувалося у світі духів, коли з Гуцульщини зник Гук, і де він перебував увесь цей час.

Проте читати цю історію буде цікаво й тим, хто не знайомий із поперед­нім романом авторки. Головний герой – львівський археолог, професор Лев Ковалевич. Він вирушає в Карпати на розкопки, пошуки скарбів Олекси Довбуша. А разом із ним у мандрівку їде у мандрівку надзвичайно цікава компанія "художник, який не надто ускладнює собі життя й полюбляє випити, співачка вар’єте та її молодший брат-контрабандист. Вони самі ще не підозрюють, яка роль кожного в цій історії".

Танго з духами, Марічка Крижанівська

Дари, що зв’язують нас, Керолайн О'Доног'ю

Видавництво Старого Лева

Якщо вам полюбляється фентезі, тоді у продовження попередньої книжки варто звернути увагу ще на одну новинку видавництва. Це друга частина дебютного роману для підлітків "Наші приховані дари" ірландської письменниці. Приписка "для підлітків" дуже гарно підказує, що дорослим вона буде не менш корисною. Адже знати, що захоплює тих, хто поряд, чим вони цікавляться та що оживає у їхньому світі – точно не зайве.

Можливо варто почати із першої частини все ж, проте ця книжка також виглядає цілісно та самодостатньо для окремого прочитання.

І трохи анотації. Останнє передшкільне літо Мейв, Рой, Фіона та Лілі проводять, таємно тренуючись володіти своїми особливими дарами, які отримали після ритуалу. Найбільше друзів хвилюють випускні іспити та початок дорослого життя. Аж доки в їхнє життя знову не вдирається Аарон. Він пропонує Мейв доєднатися до його радикальної організації "Діти Бригіди", а коли дівчина відмовляється, погрожує їй. Незабаром Мейв утрачає здатність читати думки, а Фіона – зцілювати. Їхня досвідчена в чаклунстві подруга Нуала залучає несподівану помічницю, адже справа серйозна – у Кілбеґу може зникнути геть уся магія.

Дари, що зв’язують нас, Керолайн ОДоногю

Кухонний фронт, Дженніфер Раян

Видавництво #книголав

Ні, вона вийшла не восени, а ще влітку, проте все ще актуальна для наших українських реалій та доволі підтримувальна. То що ж у ній особливого? Це також особливості життя під час війни, проте Другої світової. Дещо про спробу знайти та упіймати свій шанс.

То що ж книжці? Британія під час війни, яка потерпає від бомбардувань, руйнації та нестачі продовольства. Уряд намагається всіляко заохотити господинь зберігати спокій і бути вигадливими в приготуванні страв, для цього "Бі-Бі-Сі" запускає радіопрограму під назвою "Кухонний фронт" із популярним ведучим. Однак починає шукати ще жіночий голос для її звучання. Щоб знайти співведучу, вирішено влаштувати кулінарний конкурс, і от уже в ньому змагаються четверо жінок. Для кожної з них – це нагода змінити своє життя. 

Чи не основне про книжку говорить останній абзац її опису:

"Дивовижні поєднання продуктів і чудернацькі страви, сльози розпачу та радість згуртованості – попри воєнний час, тут є місце для всього. А головне, що є місце для надії та перемоги".

Кухонний фронт, Дженніфер Раян

69 спецій для Серця, Андрій Гудима

Видавництво Старого Лева

Ця книжка побачила світ вже після загибелі її автора – воїна, шеф-кухаря і письменника Андрія Гудими. У цій книзі – кулінарні секрети й таємниці досвіду Андрія Гудими – Майстра, Воїна Світла, який прагнув ділитися зі світом знаннями і любов’ю до всього. Він віддав своє життя, яке неймовірно любив, за Україну. 

Кожна спеція, про яку йдеться у розділах книжки, пронизана тим головним, що робить її використання значущим. Любов'ю. Чи це лавровий листочок, чи перець, або ж цибуля. Адже, був переконаний автор:

"Ніяка праця не вартує витраченої секунди, якщо вона не приправлена головною спецією із тут описаних». Усе минуще, а Любов – ніколи не перестає і не минає. І наповнює життя справжнім смаком". 

69 спецій для Серця, Андрій Гудима

Повітряна й тривожна книжка, Ірина Славінська

Видавництво Vivat

У "Повітряній тривожній книжці" авторка з позиції власного досвіду описує реалії міста часів війни, розповідає анотація І те, як "мирні" чи "тилові" регіони мусять адаптуватися до воєнних реалій. У цій книжці йдеться про зміну пріоритетів, відносну безпеку, історичну пам’ять, відчуття дому, міста й людей, які пов’язані між собою. Про те, як війна вкрала в нас спокій, друзів, оселі, але несподівано й позбавила всього зайвого – речей, сподівань, страхів. Ми стали відвертішими, різкішими й водночас значно сильнішими. "Як колись" уже ніколи не буде, але точно настане "після перемоги".

Книжка-проживання нашого спільного досвіду, певного співпереживання та взаєморозуміння.

Повітряна й тривожна книжка, Ірина Славінська

Ще раз про любов до свого: "Збручеві бесіди", Андрій Содомора

Літературна агенція "Піраміда"

Це Збручеві бесіди Андрія Содомори, які тепер вийшли у книжковому форматі. Тут ви знайдете роздуми про вічне, до яких у часи глибоких, передусім воєнних потрясінь, якоюсь мірою, і розумом, і серцем, долучається кожна людина.

Фактично книжка зібрала у собі цикл воєнних есеїв, сорок бесід Андрія Содомори, починаючи від 6 березня 2002 року. Тобто усі тексти, які народжені в часі війни. Найкраще автор описує свої відчуття, які спонукали до появи бесід, у передмові, нагадуючи, що він і сам "дитина війни", і нею пронизані його дитячі спогади, і її він бачить та відчуває сьогодні.

Ще раз про любов до свого: "Збручеві бесіди", Андрій Содомора

Єзик не має слабости. Гуцульські приповідки, прислів'я, прокльони, Роман Киселюк

Видавництво Discursus

Книжка поета, прозаїка та краєзнавця Романа Киселюка наповнена декількома тисячами, зібраних ним упродовж п’ятдесяти років гуцульських приповідок, прислів’їв та прокльонів. Це перший том із тритомної праці гуцульського фольклору, адже митець, який родом із Делятинщини у Карпатах, глибоко відчуває філософію життя горянина, що відображається у місцевих крилатих висловах. 

Вона буде цікава широкому колу читачів і точно припасує до веселого вечора поціновувачів карпатської говірки, тут можна й до своїх буденних висловів чогось почерпнути, обов'язково вивчивши щось нове. 

Єзик не має слабости. Гуцульські приповідки, прислівя, прокльони, Роман Киселюк

Читайте також:
Львів
-7°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.04
  Купівля 37.04
  Продаж 37.64
 • EUR
  Купівля 40.22
  Продаж 41.22
 • Актуальне
 • Важливе
2023, середа
29 листопада
22:52
На Закарпатті за грантовий €1 млн створили веломаршрут протяжністю 240 км
22:26
На Волині командира штурмової роти засудили, коли той був на фронті
22:00
суддя_суддівська мантія
На Хмельниччині засудили до 8 років тюрми чоловіка, який підпалив хату односельчанина
21:40
ковзанка
У Ковелі першу ковзанку в місті створить київська фірма за власні кошти
21:09
На Буковині помер заслужений майстер народної творчості України Манолій Руснак
20:50
Червоноград
Український інститут національної пам'яті рекомендує депутатам ВР перейменувати Червоноград
20:30
Ратуша
У Львові наступного року виділять понад 4 млрд грн на освіту
20:12
Олександр Венгринович
Не стало голови всеукраїнського товариства "Лемківщина" Олександра Венгриновича
19:57
Огляд
Сніг
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 30 листопада
19:48
У Львові медики врятували 87-річну пацієнтку з Запоріжжя, в якої виявили рак
19:30
Львівщина відправила для п'ятьох бригад вже понад дві тисячі дронів
19:15
На трасі державного значення на Закарпатті стався зсув каміння та падіння дерева
18:59
технічна сіль
На Закарпатті видобули перші тонни солі на Тереблянському родовищі 
18:45
Володимир Мацелюх
У Новояворівській громаді 70% ПДФО – саме від військових, – міський голова
18:35
бюджет
Забрали заднім числом: 27 листопада казначейство вилучило з місцевих бюджетів Львівщини військові ПДФО
18:21
Ексклюзив
Юлія Костецька
Волонтерка з Вроцлава розповіла про міцність українських біженців та ставлення поляків до війни
18:08
Оновлено
Артем Жук
"Де комбриг, а де молодший сержант": депутат-військовий заявив про порушення прав, керівництво звинувачення відкинуло
18:05
Через негоду за минулу добу у Львові травмувалась майже сотня людей
17:54
карикатура Журавля
Залужний і мерзенна дрібнота. Юрій Журавель опублікував карикатуру на підтримку Головнокомандувача 
17:48
перейменування вулиці
У Луцьку дві вулиці перейменують на честь загиблих бійців
17:30
На Прикарпатті ще один чоловік захворів на лептоспіроз 
17:18
На Рівненщині приберуть із вулиці портрети загиблих захисників 
17:05
Новини Львова
Бездомні та зима: як допомогти нужденним у Львові під час холодів
16:49
Олександр Колодій
Лучанин виборов призове місце на чемпіонаті Європи з кульової стрільби
16:42
В'ячеслав Негода
Наїзди окремих політиків на місцеве самоврядування – це замах на державу, – В'ячеслав Негода
16:30
На Волині відремонтували 54-метровий міст
16:19
ФК Верес
Рівненський ФК "Верес" оголосив добір у дитячу академію: деталі
16:00
Суспільство
Гаряча лінія Львівщини тимчасово змінює номер для звернень
15:53
Різдво у Львові
Із шопкою та колядою, але без ярмарку: яким буде Різдво у Львові
15:48
Тарас Григорук
Під Куп'янськом загинув 28-річний молодший лейтенант з Франківщини Тарас Григорук
15:41
Ексклюзив
гуманітарна допомога
"Влада відірвана від того, що відбувається в країні": волонтерка про зміни у ввезенні гуманітарної допомоги
15:35
Кримінал
Планував незаконно перетнути кордон і пропонував хабар прикордонникам: у Чопі затримали мешканця Київщини
15:20
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
Львівські воїни за допомогою дрона знищили танк російських окупантів
15:04
У Львові до флешмобу "Не ламай калину" долучилися прикордонники 
14:54
Луцьк візьме у кредит понад €6 млн, щоб купити нові тролейбуси
14:43
У двох областях України затримали чоловіків, які намагалися продати криміналітету "трофейну" зброю
У двох областях України затримали чоловіків, які намагалися продати криміналітету "трофейну" зброю
14:30
Польща_кордон
Транспортна рада ЄС обговорить ситуацію з блокуванням на польсько-українському кордоні
14:23
Дві найбільші філармонії України підготували прем'єру опери знаного поляка
14:22
Ялинка Львів
У Львові розповіли, якою цьогоріч буде головна ялинка міста
14:16
Кримінал
У Львові експоліцейський забив дружину до смерті, йому винесли вирок
Більше новин