Відійшов у засвіти режисер театру із Хмельницького Іван Кропліс
2 вересня пішов з життя хмельницький режисер, багаторічний керівник театру "Дзеркало" Іван Кропліс
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Народного аматорського театру "Дзеркало" Хмельницького міського будинку культури, передає "Еспресо.Захід".
"Відійшов у засвіти чудова людина, талановитий митець, режисер та в минулому багаторічний керівник театру "Дзеркало" Іван Леонідович Кропліс", – йдеться у повідомленні театру.
У березні цього року Івану Кроплісу виповнилося 80 років.
Інформацію про прощання з митцем оприлюднять пізніше.
Що відомо про Івана Кропліса
Кропліс Іван Леонідович народився 1944 р. у м. Хмельницькому. Свою театральну діяльність розпочав в 1963 р. у самодіяльному театрі Хмельницького будинку офіцерів, де під керівництвом заслужених артистів України Г. А. Плоскіна та М. І. Ковуненко, режисера облмуздрамтеатру А. Г. Каца Іван Леонідович зіграв більше 20-ти головних ролей у виставах колективу.
З 1974 по 2000 рр. очолював театр Хмельницького будинку офіцерів, який в подальшому отримав почесне звання "народний аматорський". За 26 років творчої роботи поставив більше 25 вистав українських та зарубіжних авторів, музично-драматичних композицій, вечорів.
У 1978 р. створив театральну студію при радіозаводі. Вистави, поставлені у студії, принесли Івану Кроплісу звання лауреата міських та обласних фестивалів самодіяльного мистецтва.
Період 1982-1992 рр. організував та проводив перші у м. Хмельницькому кіно вечори, на яких демонструвались кращі кінострічки українських та зарубіжних авторів. У 1984 р. Іван Леонідович вперше в Україні провів кіновечір, присвячений творчості В. Висоцького. Також, у міських та обласних бібліотеках провів ряд творчих вечорів подільських поетів і композиторів.
У 1983 р. І. Кропліс "з відзнакою" закінчив Кам’янець-Подільське культосвітнє училище за кваліфікацією клубного працівника, режисера клубних заходів, у 1989 р. – Київський інститут культури за спеціалізацією режисера народного самодіяльного колективу.
За розвиток самодіяльного театрального мистецтва у 1985 р. був нагороджений Грамотою Президії Верховної Ради України.
З 1999-2003 рр. працював художнім керівником у міському парку культури та відпочинку ім. 500-річчя м. Хмельницького. Під його керівництвом проходили різноманітні масові заходи: День Незалежності України, День міста, День Конституції, "Козацькі забави" тощо.
У 2002 р. створив театр-студію "Рейдл" при обласному благодійному фонді "Хесед-Бешт". Першою була поставлена вистава "Мелодії її серця", яка була показана у 14-ти містах України та отримала звання лауреата Міжнародного театрального фестивалю "Блукаючі зірки" у м. Києві.
З 2003 р. Іван Кропліс очолив народний аматорський театр "Дзеркало Всесвіту" у Хмельницькому міському будинку культури, де з успіхом були поставлені вистави: "Дуель" М. Боєджиєва, "Я завжди посміхаюсь" Я. Сегеля, "Гамлет" В. Шекспіра, "Спитай колись у трав" Я. Стельмаха, "Іркутська історія" О. Арбузова, "Валентин і Валентина" М. Рощина, "Священні чудовиська" Ж. Кокто, "Цей дивний світ театру" М. Міттуа, "Кохай мене і більше нікого", "Пастка" Р. Тома, "Покоївки" Ж. Жене, "Шантрапа" П. Саксаганського, соціальна вистава "Повір у себе", яскраві уривки з життя одеситів "Ритми наших сердець" та ін.
Репертуар театру складався з яскравих вистав: "Калігула" А. Камю, "Вісім люблячих жінок" Р. Тома, "Вестсайдська історія кохання" А. Лоуренца, "Двічі закоханий таксист" А. Куні, "Уб’ємо любов?" Е. Радзинського, "Вільні метелики кохання" Л. Герша. Саме ці вистави розкривають вміння Івана Леонідовича працювати з акторами аматорського театру, уміло вирішувати сценічні конфлікти, творчо розкривати ідею п’єс та сучасно вибудовувати вистави.
Театр Івана Кропліса неодноразово був лауреатом обласних, Всеукраїнських, Міжнародних фестивалів-конкурсів.
За вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва на Хмельниччині у 2007 та 2013 рр. був відзначений міською премією ім. Б. Хмельницького; у 2008 р. – присвоєно звання "Людина року" м. Хмельницького у номінації "Професійний патріотизм"; у 2009 р. – обласна стипендія "За розвиток театрального мистецтва у місті"; у 2010 р. – премія ХМР "За виховання молодих акторів"; 2013 р. – премія ХМР "Театральний митець".
У 2010, 2012 рр. при сприянні управління культури і туризму ХМР театром "Дзеркало Всесвіту" був започаткований фестиваль театрального мистецтва "Проскурівська весна", присвячений 120-річчю від Дня заснування першого театру у нашому місті.
Інші нещодавні втрати
На 67-му році життя помер заслужений лікар України, громадський діяч, депутат облради кількох скликань і очільник Солотвинської тергромади Манолій Піцуряк.
Відійшла в засвіти багаторічна солістка Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької, заслужена артистка України Наталія Величко.
12 серпня помер продюсер, режисер, журналіст, медіаексперт, засновник і керівник Академії культури і мистецтв "КіМ Медіа", викладач Олександр Герешко.
17 липня у Чернівцях відійшов у вічність народний художник України Ярослав Пасічанський. Він був відомим майстром художньої обробки дерева і шкіри
У США помер відомий український винахідник, Начальний Пластун Любомир Романків. Він родом зі Львівщини. Також нещодавно відійшов у вічність заслужений працівник культури України, засновник та керівник народного хору "Верес" Петро Невірковець
На Буковині відійшов у засвіти всесвітньо відомий учений, академік НАНУ та директор Інституту термоелектрики Лук'ян Анатичук. Йому було 86. Також нещодавно помер актор, народний артист України, перший декан факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка Богдан Козак.
Крім того, відійшов у засвіти педагог, професор і заслужений працівник освіти України Іван Небесник. А у Тернополі на 74 році життя помер сумівець, похресник Степана Бандери, духівник і виховник Спілки Української Молоді, отець Роман Мірчук. А на Буковині помер Олександр Чорний - заслужений журналіст України, почесний громадянин міста Вашківці.
- Актуальне
- Важливе