
Болгарія готує рішення щодо договору про продаж реакторів для ХАЕС
Болгарія готує рішення на урядовому рівні щодо угоди про продаж Україні реакторів для Хмельницької АЕС
Про це у п'ятницю, 14 березня, на засіданні Верховної Ради розповів міністр енергетики Герман Галущенко, повідомляє кореспондентка Еспресо Катерина Галко.
"Частина Верховної Ради підтримала відповідний законопроєкт, тому це дало можливість провести перемовини зараз із Болгарією. І відповідний звіт в парламент було надано", – зазначив Галущенко.
За його словами, попередній наданий звіт, після якого вони просили продовжити дозвіл на перемовини, містив визначення того, що Україна не виявила жодної зацікавленості в реалізації проєкту.
"Цього разу у звіті підтверджена зацікавленість України, окреслені відповідні рамки договору. Відповідно зараз буде рішення вже на урядовому рівні Болгарії стосовно укладення договору, в якому будуть викладені всі аспекти", – розповів міністр енергетики.
Нові енергоблоки на Хмельницькій АЕС: що відомо
Українська влада визначила добудову енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції одним із ключових напрямів своєї Енергетичної стратегії до 2050 року. Згідно з нею третій енергоблок Хмельницької АЕС планують підключити до енергомережі вже у 2028 році.
Як стало відомо 16 січня, комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг кардинально змінив текст законопроєкту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності". Документ перетворився на законопроєкт про дозвіл Енергоатому на придбання обладнання, необхідного для майбутнього будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС (корпуси ядерних реакторів, комплектуючі до них, інше споріднене обладнання), у державної енергетичної компанії Республіки Болгарія "Национална Електрическа Компания ЕАД" "Natsionalna Elektricheska Kompania EAD".
Рішення викликало хвилю обурення у суспільстві, оскільки ці енергоблоки свого часу поставив Росатом для будівництва АЕС Белене. Однак згодом у Болгарії відмовились від ідеї такого будівництва, а натомість вирішили розбудовувати єдину в країні АЕС Козлодуй, але вже на обладнанні Westinghause. Тим часом обладнання, яке роками лежить незатребуване, вирішили продати Україні.
Читайте також: Добудова Хмельницької АЕС: чому насправді Болгарія відмовилась від "ядерних самоварів" та чи треба Україні більше атомних реакторів
Міністр енергетики Герман Галущенко вважає, що Україні треба якнайшвидше отримати корпуси для добудови Хмельницької АЕС. Крім того, він заявив, що реактори, які пропонується закупити у Болгарії не варто вважати "виключно продуктом російської індустрії", бо частина цього обладнання колись вироблялась в Україні, а потім їхала у Росію.
11 лютого Верховна Рада України таки підтримала законопроєкт щодо закупівлі в Болгарії двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції. А 13 березня стало відомо, що президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС.
- Актуальне
- Важливе

