"Інакше, як аферою, відкриття ринку землі назвати не можна", – фермер Ярослав Кардаш
В Україні немає жодної програми, яка б допомагала вітчизняним фермерам купити землю.
Кожен фахівець у сфері сільського господарства розуміє, що у нас нічого не готове для того, аби запустити ринок землі. Про це заявив "Еспресо.Захід" голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Львівської області Ярослав Кардаш.
"Інакше, як земельною аферою не можу назвати зняття мораторію на продаж землі сільгосппризначення, – каже Ярослав Кардаш. – Нам часто ставлять у приклад Європейський союз, але саме європейським нормам закон про землю не відповідає. Насамперед через те, що у Європі обмеження на діяльність агрохолдингів. Там усюди влада створює максимально сприятливі умови, аби землю купували їхні фермери. Саме фермери, а не холдинги. У тій же Польщі були спеціальні програми, під які селяни купували землю. У нас нічого подібного немає".
Сам Ярослав Кардаш займається садівництвом. Він має 19 га землі, яку отримав у довічне успадковане володіння ще у 1992 році. Каже, більше купувати землі не планує, але інші члени Асоціації задумуються над тим, аби викупити землю, яку мають у користуванні.
"Оренда – прекрасна можливість використовувати землю. Ти ж не забереш її з собою у могилу. Але якщо ти не викупиш цю землю, то її купить хтось інший, – каже Ярослав Кардаш. – Найбільша проблема у тому, що в Україні немає верховенства права. У випадку рейдерства, яке у нас не рідкість, ти не можеш бути впевнений, що доведеш свою правоту в суді. Скажімо, зараз є ділки, які засилають в ОТГ колишніх землевпорядників, які добре знають, де яка земля і кому належить. Далі вони шукають клієнтів, які викуповують ці землі. Офіційно це досі був не продаж, а оренда на 49 років. Утім, зрозуміло, що за такий час ніхто цю землю колишньому власнику повертати не буде".
Читайте також: Що варто знати про відкриття ринку землі: очікування, переваги, ризики й інші нюанси
За словами фермера, ще один великий ризик – це спрощена процедура заміни цільового призначення землі. Тобто аби землю сільгосппризначення перевести у землю під забудову, власнику достатньо буде домовитись з керівництвом ОТГ.
"Офіційно поки що іноземці не можуть бути покупцями, так само, як і агрохолдинги. Але недавно дивився інтерв'ю одного з іноземців, який орендує землю в Україні. Він прямо заявив, що буде купувати землю. Каже, йому заборонено купувати землю, але не заборонено дати кошти працівникам, які є громадянами України, аби вони купили по 100 га. А уже з 24 року знімаються усі обмеження, – каже Ярослав Кардаш. – Свого часу ЄС "нагнув" Польщу і там зняли мораторій на продаж землі іноземцям. Але зараз у Польщі ставлять питання про те, аби знову заборонити продаж землі іноземцям. Зрештою, навіть громадяни Польщі не можуть купувати землю без обмежень. Право на придбання землі мають насамперед ті люди, які постійно проживають у тій чи іншій гміні. Більше того, є обмеження на продаж землі більш за 50 км від місця, де проживає фермер чи розташоване його господарство. Бо величезні переїзди здорожчують виробництво, призводять до забруднення повітря і руйнують дороги. Тому такі обмеження – можливість зберегти села, дати людям працю та забезпечити свою країну продуктами харчування. Натомість у нас працюють холдинги, які використовують тисячі га землі, але вирощують переважно культури для експорту. Тому ринок землі у такій формі, як нам запропонували – це не лише загроза нашій продовольчій безпеці, а й загалом національній безпеці".
- Українці з 1 липня можуть легально продавати та купувати сільськогосподарські землі
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе