Грибовичі №2: сміття поблизу Білогорщі може призвести до екологічної катастрофи
Попри формальне створення заказника на території мікрорайону "Білогорща" у Львові, туди масово нелегально скидають сміття.
У соціальних мережах регулярно з’являються пости про те, що в районі заказника "Білогорща" чи не щодня виявляють нові стихійні сміттєзвалища.
Зокрема, 12 квітня місцевий мешканець Остап Малашняк опублікував допис у Facebook про вияв нового стихійного звалища. На світлинах видно будівельне сміття та побутові відходи.
Фото: Остап Малашняк
"Красива, гарна зелена територія міста Львова знищується. Межа між Залізничним та Шевченківським районом міста Львова, територія заказника "Торфовище Білогорща" просто перетворюється на сміттєзвалище", – написав Остап.
На пост відреагував заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, який написав, що влада "організує виїзд" на місце події.
До слова, нещодавнє розслідування "Еспресо.Захід" показало, що навіть сміттєві компанії та комунальні підприємства займаються незаконним скидом сміття. Адже один із трекерів, які журналісти підкинули у сміттєві контейнери Львова, показав, що кінцевим місцем "захоронення" відходів стала саме земля заказника "Білогорща".
Читайте також: Замітають сліди? Після журналістського розслідування підпалили стихійне сміттєзвалище біля Червонограда
Заказник є, але за нього ніхто не відповідає
Фото: Варіанти
Ландшафтний заказник "Торфовище Білогорща" – це величезна ділянка землі, близько 100 га, яка розташована між мікрорайоном Білогорща, Рясним 2 та дорогою до Рясне-Руського. Територіально це землі трьох громад: близько 60 га належить Львівській міськраді, понад 30 га – Рясне-Руському старостинському округу (який входить до Львівської міської об'єднаної територіальної громади, Львівського району,) та близько 20 га – Зимноводівській ОТГ.
Ще 2019 року місцеві мешканці створили петицію, яку спершу підтримали депутати Львівської міської ради, а згодом і обласної. Формально заказник "Білогорща" виник ще 29 жовтня 2019 року. Однак відтоді фактично не запрацював, адже досі не визначено, хто за нього відповідає і які його чіткі межі.
Як ще в лютому пояснював начальник управління земельних ресурсів ЛМР Сергій Коровайник, річ у тім, що триває процес розмежування земель між Львівською міською радою та Рясне-Руською сільською радою. Власне, Рясне-Руська сільська рада, знаючи, що ці землі будуть частиною заказника, присвоювала їм кадастрові номери, і почалася приватизація.
"У проєкті генерального плану Рясне-Руського цей заказник відображений. Тобто, отримавши території, вони знали, що там є заказник. Ми маємо інформацію також із Містопроекту, що дійсно заказник там передбачений. Незрозуміло, з якої причини керівництво Рясне-Руського ухвалило рішення щодо розпаювання цих земель і фактично підготовки тих земельних ділянок, у тому числі й заказника, до роздачі мешканцям у приватну власність. Ми вважаємо це порушенням, оскільки заказник де-факто вже створений. Ми звернулись у правоохоронні органи і сподіваємося, що питання із заказником буде врегульоване", – сказав Сергій Коровайник.
Через такі незрозумілі махінації заказником фактично ніхто не опікується. Тому ця чимала територія торфовищ почала перетворюватися на все більше стихійне сміттєзвалище, куди точково нелегально скидають непотріб.
Тонни сміття, і його все більше
Фото: Ірина ОршакТорік, за словами тодішньої голови комісії екології ЛМР Ірини Оршак, з цієї території було вивезено кілька тонн сміття. А це гектари забрудненої землі.
"Було перерито два в’їзди, також поставлено бетонні блоки. Торік вивезли близько 60 кубів сміття, навіть спіймали одного із порушників і притягнули до відповідальності. Але зловмисники щоразу знаходять нові заїзди. Тут треба працювати спільно громаді, владі й поліції", – розповіла Ірини Оршак.
Фото: Ірина Оршак
Та, як зазначають місцеві, цього недостатньо. Адже на сьогодні сміття втричі більше, ніж було торік. А сезон будівельних робіт лише розпочинається.
Прибрати територію і забарикадувати дорогу
Фото: Остап Малашняк
Як розповів у коментарі "Еспресо.Захід" місцевий мешканець Остап Малашняк, спершу треба забрати все сміття, а тоді максимально перекрити в’їзди, щоб ніяка машина не могла більше туди доїхати. У такий спосіб є шанс зберегти природу і цю територію для наступних поколінь.
"Там є стара дорога, яка з’єднує район Білогорща з вул. Шевченка на Рясне-2. Вона протяжністю трохи більше кілометра. Колись її будували для промзони. Зараз нею зрідка користуються мешканці, щоб проїхати через Левандівку. Тобто фактично в кількох ділянках від початку її можна перерити й забарикадувати, щоб ніхто не мав доступу і не звозив туди відходи вантажними машинами", – каже Остап Малашняк.
Якщо говорити про саме сміття, яке туди звозять, то схоже, що тут є відходи з різних підприємств і виробництв. Бо, крім будівельного та побутового сміття, є чимало старих шин, битого скла, ламп і навіть туші тварин! Безперечно, певний відсоток сміття продукують самі місцеві. Однак масштаб роблять не вони, а десятки вантажівок, які стихійно скидали й досі скидають тут непотріб.
"Виглядає на те, що це місце перетворилося на сміттєзвалище для різних підприємств, які не хочуть цивілізовано утилізовувати свої відходи. Ці скидання відбуваються вночі, коли місцеві сплять. Бо вдень ми дивимося і бачимо машини, які тут їздять. Однак самостійно не можемо ні прибрати ці тонни сміття, бо тут потрібно важку техніку, ні зупинити порушників, бо треба системного контролю за ділянкою. Якщо самостійно перекопаємо дорогу, нас оштрафує поліція", – розповідає Остап Малашняк.
Отруйна вода й дим
Фото: Остап Малашняк
Якщо в цій ситуації нічого не робити, то це може призвести до екологічної катастрофи. Адже, по-перше, мікрорайон Білогорща не має централізованого водопостачання. Більшість людей користуються криницями. Тож якщо сміття забруднить воду, мешканці можуть масово отруїтися.
По-друге, це місце торфовищ, які мають властивість самозайматися. Як показує трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі, не варто поєднувати сміття та торфовища, які можуть днями горіти під землею, це може призвести до трагічних наслідків і суттєвого забруднення повітря. До того ж, ситуацію загострюють палії. Часто ті, хто скидає тут сміття, потім його ж підпалюють, щоб замести сліди. А це спричиняє вигорання безцінних природних гектарів землі заказника.
Читайте також: 5 років після Грибовицької трагедії: чи сортують у Львові сміття?
Фото: ЛМР
І на завершення. Поряд із цим місцем – територія колишнього заводу "Львівсільмаш". Саме там міський голова Львова Андрій Садовий планував створити лінію із пресування сміття. Туди навіть завезли обладнання, але фактично воно так і не запрацювала, оскільки з цим не погодилися місцеві мешканці. При цьому, за найскромнішими підрахунками, сміттєсортувальна лінія в Рясному обійшлася бюджету міста в понад 35 мільйонів гривень! Тож безконтрольне скидання сміття в цих районах цілком може мати політичний присмак.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе