"Гірські річки пересохли, тому воду довелося привозити". Як львівські рятувальники гасили лісові пожежі у Греції
Український загін працював у важкодоступній гірській місцевості острова Евбея.
Майже десять днів львівські рятувальники у складі зведеного українського загону гасили лісові пожежі на одному з найбільших грецьких островів. Українським вогнеборцям довелося працювати за екстремальної спеки, адже в цей період температура повітря у Греції перевищувала 40°С. У яких умовах довелось працювати українському загону та чому Греції знадобилася допомога іноземних пожежників "Еспресо.Захід" розповів начальник оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС у Львівській області Юрій Марусяк.
Український загін відправили до Греції 6 серпня, коли пожежі з материкової частини вже перекинулися на острови.
"Наш загін працював у гірській місцевості, яка важкодоступна для техніки, тому більшість робіт доводилось виконувати вручну за допомогою пристосованих інструментів, оприскувачів, лопат. Рукавні лінії з водою довелось тягти на велику відстань, бо автомобілі не могли заїхати".
Фото: ГУ ДСНС у Львівській області
"Аби сформувати в Києві зведений загін зі 100 осіб, з кожної області відправляли певну кількість людей. Обирали тих, хто мав чинний закордонний паспорт і був повністю вакцинований від СOVID-19. Зі Львівщини нас поїхало десятеро, – каже Юрій Марусяк. – З Києва ми полетіли в Афіни, а потім поромом нас переправили на острів Евбея. Пожежі виникли в гірській частині острова. Важливо було не просто їх загасити, а не дати перекинутися на населені пункти, розташовані внизу".
За словами Юрія, українські рятувальники мають досвід у гасінні масштабних лісових пожеж у Житомирській області та Чорнобильській зоні. Однак у Греції працювати було значно складніше.
"Насамперед складність полягала в тому, що працювати доводилося в шалену спеку. Власне, саме через екстремальну спеку й виникли пожежі. До того ж, наш загін працював у гірській місцевості, яка важкодоступна для техніки, тому більшість робіт доводилося виконувати вручну за допомогою пристосованих інструментів, оприскувачів, лопат. Рукавні лінії з водою мусили тягнути на велику відстань, бо автомобілі не могли заїхати. Ну, й найбільша проблема – відсутність води. У Греції важко з цим. Гірські річки пересохли, тому воду спеціально довозили".
Фото: ГУ ДСНС у Львівській області
Український загін мав перекладача, однак рятувальники могли порозумітися з грецькими колегами англійською.
"Декілька днів ми працювали з польськими колегами, то з ними взагалі не було проблем з комунікацією. Вони працювали на сусідній ділянці. Поляки приїхали власними автомобілями, тому ми, крім свого, використовували і їхнє обладнання, – каже Юрій Марусяк. – Ми гасили не суто лісові пожежі. Рятували і господарські угіддя, посіви кукурудзи, пшениці, дачні будинки, особняки. Працювали у віддаленій сільській місцевості, там, де немає достатньо пожежних підрозділів. Люди були дуже вдячні, адже вони на власні очі бачили нашу роботу. До речі, виявилося, що чимало місцевих мешканців навіть не знали, що є така країна – Україна. Тому такі місії дуже потрібні для формування іміджу України".
Фото: ГУ ДСНС у Львівській області
На думку рятувальника, основна причина масштабних лісових пожеж у Греції – зміни клімату. Через аномальну спеку виникають загорання, а через пересохлі річки та загалом брак води не вдається швидко локалізувати пожежі. Ускладнював роботу і підступний гірський вітер, який часто змінював напрямки, тому вогонь поширювався хаотично.
Фото: ГУ ДСНС у Львівській області
"Спочатку пожежа виникла в Афінах і прилеглих районах. Тому підрозділи з усієї країни перекинули туди, але пожежі перекинулись і на острови. Проблема ще й у тому, що в сільській місцевості переважно працюють не професійні пожежники, а добровільні пожежні загони. У віддалених районах бракує протипожежного водопостачання. Гідрантів немає, річки пересохли. Тому Греція змушена просити допомоги, – каже Юрій Марусяк. – На острові Евбея, де ми були, працювали також поляки, румуни і словаки. Крім того, була авіація з різних країн, вони гасили верхові пожежі".
До речі, Україна повністю фінансувала рятувальну місію: переліт, добові для рятувальників, проживання. Грецькі волонтери допомагали з харчуванням, привозили воду, медикаменти, якщо виникала потреба.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе