
Гепатит А: які симптоми та як вберегтися
Україною ширяться повідомлення про зростання захворювання гепатиту А по областях. Зокрема, спалах зафіксували на Вінниччині – там вже понад 200 хворих. Крім того, окремі випадки гепатиту А є на Прикарпатті, Закарпатті й Тернопільщині
Причин для паніки у цих областях немає, оскільки показники, згідно слів епідеміологині Наталії Іванченко-Тімко, цілком стандартні та очікувані. Попри це, "Еспресо.Захід" нагадує, як можна вберегтися від цього захворювання, які його симптоми та чи можна займатися самолікуванням.
Що таке гепатит А
Інші назви – хвороба Боткіна, яка використовувалась виключно в СРСР, інфекційний гепатит, епідемічний гепатит. Захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.
Які симптоми гепатиту А
Найчастіше це:
-
підвищена температура,
-
слабкість,
-
відсутність апетиту,
-
діарея,
-
блювота,
-
неприємні відчуття в животі,
-
сеча стає темнішою,
-
пожовтіння шкіри і білків очей.
Важливо! При гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі.
У дійте хвороба взагалі може проходити безсимптомно, а жовтуха проявляється лише у 10%.
Іноді відбуваються рецидиви гепатиту А. Так, у людини, яка щойно одужала, знову з’являються симптоми хвороби. Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.
Фото: freepik.com
Хто є у зоні ризику
За даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з’являється у дітей раннього віку. Однак захворіти може кожен. Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, прийом рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.
Чим небезпечний гепатит А
"Небезпека гепатиту А у тому, що його інкубаційний період є дуже довгим – від моменту потрапляння збудника в організм до появи перших симптомів може пройти 45 діб. Саме до прояву симптомів людина є найбільш заразною. Ще одна небезпека є тоді, коли така людина працює на водогосподарствах чи кухаром, тоді вона стає джерелом захворювання для багатьох осіб", – розповіла “Еспресо.Захід” головна епідеміологиня Львівщини Наталія Іванченко-Тімко.
Як вберегтися від гепатиту А
У МОЗ радять найперше дотримуватися загальної гігієни. Загальні правила:
- правила особистої гігієни
Обов`язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
- споживання кип’яченої води
Перед вживанням кип’ятіть воду впродовж 10 хвилин, а потім дайте їх відстоятися.
- чисті фрукти й овочі
Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.
- відмову від самолікування
Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А і надати рекомендації щодо лікування.
Ще один вид профілактики – вакцинація. Вакцинація від гепатиту А належить до рекомендованих. Це означає, що або людина сама купує вакцину, або може вакцинуватися за кошти підприємств, установ чи організацій. В Україні зареєстровані вакцини Хаврикс (для дітей і дорослих) та Твінрикс (від гепатиту А і В).
- Актуальне
- Важливе










