Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Релоковані. Скільки підприємств прижились на Львівщині і що вони тут виробляють

23 лютого, 2024 п'ятниця
18:48

Як у перші місяці війни евакуйовували фабрики і заводи на Львівщину, які великі виробництва змогли переїхати до Львова та які машини знову випускають на ЛАЗі

Про це в інтерв'ю "Еспресо.Захід" розповів заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОВА Орест Гринів, який безпосередньо займався релокацією підприємств з перших днів повномасштабної війни.

Фото: ЛОВА

Орест Гринів

Чи пригадуєте, як відбувалась "евакуація" бізнесів на початку повномасштабного вторгнення? Як вирішували, яке підприємство і куди саме їде?

Наприкінці лютого – на початку березня 2022 року держава запустила програму релокації, передбачавши можливість допомоги підприємствам, які бажають переїхати у безпечніші регіони України і перевезти своє обладнання. Для них була можливість безкоштовно перевезти виробниче обладнання силами Укрзалізниці, а також державного підприємства Укрпошта. Був також механізм відшкодування для тих підприємств, які користувались комерційними перевезеннями. Адже перевезення обладнання – це насправді значні кошти для підприємства.

Механізм був таким: підприємці, які  хотіли релокувати, заповнювали заявку на сайті Міністерства економіки. Далі ці заявки міністерство скеровувало на ті обласні ОВА, які був вказані в самій заявці. Львівська обласна адміністрація отримала 965 заявок від підприємств, які виявили бажання релокуватись у нашу область. З них ми допомогли переїхати 237. Львівська область є лідером за кількістю релокованих підприємств.  Цього вдалось досягти завдяки хорошому супроводу цих підприємств. Хочу також акцентувати на тому, що ми давали дуже швидко відповідь, оскільки у нас всі інвестиційні ділянки і пропозиції вже були відцифровані та актуалізовані. Завдяки цьому ми відповідали буквально  протягом пів години. Це стало нашою конкурентною перевагою  у порівнянні з іншими західними областями України, де часом відповідь давали впродовж навіть не днів, а тижнів. А діяти треба було оперативно. Ми давали їм хороші пропозиції, тож більшість підприємців приймали рішення переїжджати саме до нас.

Другим аспектом релокації був наш супровід. Ми допомагали переїхати, перевезти виробничі потужності, були посередником у комунікації з Укрзалізницею та Укрпоштою. Також ми допомагали у поселенні працівників. Будь-яке релоковане підприємство мінімум 20% своїх працівників перевозило сюди. Але є підприємства, які перевозили і більшу кількість людей. 

Ми також надавали супровід і в частині збільшення потужності від Львівобленерго, допомагали вирішувати інші питання з місцевою владою.

З яких областей переїхало найбільше підприємств  на Львівщину і куди саме?

Найбільше з Київської, Харківської, Донецької, Дніпропетровської та Запорізької областей.  
Якщо говорити про галузі, то найбільше представників харчової, легкої промисловості, машинобудування та металообробки. 

Якщо дивитися на географічний розподіл, то найбільше підприємств переїхало у Львівський, Стрийський, Дрогобицький та Червоноградський райони. Звичайно, Львівський район і Львівська громада мали більше інвестиційних пропозицій і ділянок для розміщення цих підприємств. Та й самі вони у більшості хотіли бути саме біля Львова – біля кращої дорожньої та енергетичної інфраструктури, а також найбільшого в області ринку праці.

Які найбільші підприємства релокували на Львівщину і скільки працівників їм вдалося перевезти?

Загалом на Львівщину релоковані підприємства перевезли орієнтовно 5000 працівників. Серед найбільших – Пожмашина. Це підприємство яке виробляє пожежну техніку і техніку для сільського господарства – різні комбайни, трактори тощо.  Вони приїхали саме на потужності ЛАЗу. Це дуже велике підприємство з Прилук Чернігівської області.

Друге велике підприємство – Matroluxe з Дніпра.  Вони є найбільшим виробником в Україні. Третє – "Сем Екопак".  Вони знаходяться в Самборі. Це підприємство виробляє екологічно чисту картонну тару для фруктів, овочів, яєць. Більшість своєї продукції вони експортують за кордон, зокрема у Францію та Іспанію.

Окрім того, що ці підприємства перевезли частину працівників на Львівщину, вони наймають тут працівників. Чи вистачає їм кваліфікованих кадрів в області, особливо, коли виникає потреба у вузьких технічних спеціалістах?

Я не маю точних цифр, але релоковані підприємства уже створили на Львівщині орієнтовно 2000 робочих місць. 

Дефіцит кадрів – це справді проблема, причому проблема не тільки Львівської області, але всієї України. У нас багато людей мобілізовано, близько 8 млн людей виїхало за кордон. Звичайно, це не могло не позначитись на ринку праці.

Треба також враховувати  те, що багато людей, зокрема і внутрішньо переміщених осіб зі сходу із півдня України, які мають унікальні спеціальності, не хочуть ставати на військовий облік. Вони фактично втрачені для економіки, оскільки не хочуть офіційно  працевлаштовуватись. 

Тому, звичайно, на ринку праці шалений дефіцит кадрів. Якщо роботодавці після початку повномасштабного вторгнення намагалися піднімати заробітну платню, щоб залучати кваліфікованих кадрів, то зараз вони вже цього не роблять, бо є економічні розрахунки. Вони не можуть до нескінченності збільшувати заробітну платню, аби залучити фахівців.

Насправді не лише релоковані, а й наші підприємства, в тому числі й ті, які виконують оборонні замовлення, ледь не з лупою бігають по всій області, і нас просять допомагати знайти зварювальників, слюсарів, інженерів тощо. Є ВПО, які  працювали на великих підприємствах, як-от Азовсталь чи Меткомбінат Ілліча. За ними особливо шукають і навіть просять "позичити"  працівників в інших підприємств для виконання оборонних замовлень. 

Особливість Львівщини ще й у тому, що тут багато сільського населення. Я постійно спілкуюся з представниками релокованих підприємств. І от на одному підприємстві, яке переїхало з Харківщини, кажуть: ми набираємо місцевих людей на роботу, воно готові приходити навіть на сьому-восьму ранку, але вже о другій-третій хочуть йти додому, бо мають своє господарство.

На сьогодні ще діють програми підтримки для релокованих підприємств? Адже частина з них не встигла вивезли обладнання і починали тут фактично з нуля. 

У 2022 році ми перші в Україні запустили цільову програму з підтримки бізнесу на час воєнного стану.  Одним зі завдань цієї програми була підтримка реалізованого бізнесу. Бізнесу, який перереєструвався у Львівську область, ми давали з обласного бюджету фінансову 100 000 грн, а якщо підприємство створило не менше 20 робочих місць, то сума допомоги збільшувалась до 200 000 грн. Паралельно ми підключили донорську організацію – інвестиційну компанію Horizon Capital. Вони дублювали суму підтримки. Тобто якщо ми виділяли 100 000 грн обласного бюджету, вони виділяли ще 100 000. Якщо ми давали 200 000, то вони ще 200 000 грн. Тобто допомога була від 200 до 400 тис. грн для підприємств, які до нас переїхали і перереєструвались. Ці кошти допомогли багатьом, бо насправді підприємства були у дуже скрутних ситуаціях, обігових коштів, щоб запуститись, не було взагалі. Вони брали різноманітні гранти від USAІD, UNDP, від нас тощо. 

Є, наприклад, таке підприємство "Цітіус С". Воно виробляє броньоване скло для інкасаторських машин, броньованих авто, для ЗСУ. Воно унікальне тим, що релоковане двічі. Перший раз у 2014 році вони переїхали з Криму у Мелітополь, по суті, абсолютно все залишивши на окупованому півострові. Тоді забрали тільки людей. А  25 лютого 2022 року вони повністю покинули підприємство і виїхав із Мелітополя ще до повної окупації цього міста. Ми їм допомогли розміститися в Стрию. За допомогою грантів вони змогли закупити китайське обладнання та запустити всі виробничі процеси. Ми жартуємо, що вони, як фенікс, двічі воскресали з попелу. Зараз вони успішно зараз працюють, у них є замовлення і вони вже думають не орендувати, а викупити приміщення на Львівщині.

А скільки з підприємств, які у 2022 році переїхали на Львівщину, змогли повернутися назад? 

З 237 підприємств повернулись 38. Переважно це підприємства Київської області, які після деокупації Київщини вирішили все-таки повернутися назад.

Хотів би зазначити, що тільки третина з тих підприємств, які релокували на Львівщину, перереєструвались на території Львівської області. Це означає, що вони платять податки тут, зокрема 64% податку на доходи фізичних осіб отримує бюджет  місцевої громади. Це дуже важливо для нас, тому навіть надаючи грантову допомогу, ми обов'язково прописували, що вони мають перереєструватися.

Чому лише третина погодились перереєструватись на Львівщину? 

Частина казали: ми не можемо перереєструватися, тому що в нас є певні зобов'язання перед тими громадами, звідки ми приїхали. Там багато руйнувань, і вони просили, аби ми не перереєстровувались, аби громада отримувала кошти. Це перша позиція.

Друга позиція, як у "Пожмашини". Вони сказали, що вдячні нам за підтримку, але вирішили одну юридичну особу залишити у Прилуках, а іншу, яка спеціалізується на виробництві сільгосптехніки, зареєстрували  вже у Львові. Таким чином податки отримують дві громади.

Серед тих, хто повністю перереєструвався на Львівщину, більшість з території, де все знищене. Вони розуміють, що очікувати повернення немає жодних перспектив.

Водночас чимало з релокованих підприємств використовують прикордонне розташування Львівщини і почали експортувати свою продукцію, адже багато з них після  повномасштабного вторгнення втратили частину своїх ринку збуту. Ми проводимо щорічну "Школу експортера", тож кількість експортерів у нас збільшується навіть попри проблеми з логістикою, які виникають, зокрема, і через блокування кордону. Багато релокований виробників харчової продукції, зокрема, кондитерської, і машинобудівні підприємства, які теж втратили ринок внутрішній, зрозуміли, що для них єдиний вихід - це почати шукати ринки зовнішні. Дехто почав виготовляти якісь окремі комплектуючі деталі та експортувати їх. У нас з'явились певні інструменти підтримки експорту. Торік ми  відшкодовували частину відсотків для експортерів Львівської області, які отримували регулярну валютну виручку.  На державному рівні є програму страхування зовнішньоекономічних контрактів і можливість взяти кредит  на виконання поточного зовнішньоекономічного контракту до 20 млн грн.  Це дуже добрий стимул для експортерів, адже до повномашстабного вторгнення вони отримували передоплату 30% від замовлення. А після повномасштабного вторгнення практично ніхто з наших контрагентів за кордоном не хоче давати передоплату. Через це виникає серйозне питання достатності обігових коштів, тому ця пограма кредитування і страхування ЗЕД-контрактів теж відіграла позитивну роль у частині підтримки бізнесу.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.44
  Купівля 39.44
  Продаж 39.91
 • EUR
  Купівля 42.1
  Продаж 42.83
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
17:19
вбивство на виборах
Вбивство на виборах ромського барона на Закарпатті: поліція завершила розслідування 
17:14
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 23 квітня, завтра, тиждень
17:05
Василь Палагнюк
Нападник ФК "Буковина" очолив бомбардирську гонку у Першій лізі
16:54
новини Рівненщини
Розпочали оздоровчу кампанію: дітей військових з Рівненщини відправили в табір
16:45
новини Рівненщини
На Рівненщині визначили переможців конкурсу "Краща книга": перелік
16:40
На Прикарпатті викрили потужний міжрегіональний наркосиндикат 
16:24
Олег Стефан
У репертуарі театру ім. М. Заньковецької з'явиться "Буря" Шекспіра
16:17
Осло погодилося підтримати ініціативу Unbroken Cities 
16:10
Роман Панькевич
На війні загинув військовий зі Львівщини Роман Панькевич
15:56
На Волині з димової труби котельні зняли потенційного самогубця
15:40
трактор
На тернопільському агропідприємстві важко травмувався працівник, він у реанімації
15:27
Застрелив батька й сина: спецпрокуратура оскаржить вирок для військового, який убив товаришів по службі
15:13
Спецпроєкт, присвячений Максиму Кривцову
"Я поверну собі своє життя, обіцяю": активісти створили спецпроєкт пам'яті поета і військового Максима Кривцова
14:55
У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
Допомагала окупантам в організації псевдореферендуму: у Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
14:39
Оновлено
швидка
Смерть мобілізованого після епілептичного нападу на Львівщині: спецпрокуратура перевіряє законність призову
14:27
наркотики
У 28-річного рівнянина знайшли закладки з наркотиками на півмільйона грн
14:26
На Львівщині біля Рясне–Руське через ДТП перекрили смугу для руху 
14:11
смарт-перехрестя
У Львові з’явилося перше смарт-перехрестя
13:57
пожежа у будинку
На Львівщині під час пожежі загинув чоловік та отруїлася димом жінка
13:39
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 23 квітня: долар дешевшає
13:29
Буковинець намагався незаконно переправити до Румунії сімох чоловіків
До $9000 з особи: буковинець намагався незаконно переправити до Румунії сімох чоловіків
13:13
Яна Степаненко
Втратила ноги через атаку РФ: 13-річна Яна Степаненко виконала символічний удар у матчі "Шахтар" – "Зоря"
12:56
Яна Никитюк
Волинська депутатка і волонтерка потрапила під обстріл росіян на Харківщині
12:41
швидка, зупинка серця
У Львові на Центр екстреної медицини виділили 12 млн грн 
12:26
чоловік, у якого знайшли зброю
На Рівненщині у п'яного домашнього насильника виявили гранати й патрони
12:09
Сергій Ворочек
На Донеччині загинув стрілець зі Львівщини Сергій Ворочек
11:55
ухилянти
Двоє закарпатських таксистів намагалися вивезти вісьмох чоловіків за кордон
11:52
видобуток нафти
Запаси нафти та газу виявились більшими: Укрнафта розширює межі трьох родовищ на заході України 
11:41
Військовий зі Львівщини відправляв ухилянтів за кордон під виглядом "службових відряджень"
Військовий зі Львівщини відправляв ухилянтів за кордон під виглядом "службових відряджень"
11:12
Парк культури та відпочинку
У львівському Парку культури стартує новий сезон атракціонів: графік і ціни
10:57
Хрест Бойових Заслуг
Головного сержанта десантно-штурмової роти 80-ї Галицької бригади відзначили "Хрестом бойових заслуг"
10:52
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: Франсіс Пуленк. Французький променад
10:42
На Тернопільщині розслідують смерть чоловіка, тіло якого помістили у ковш навантажувача й викинули на узбіччя
Перемістив тіло на узбіччя дороги: на Тернопільщині працівнику агропідприємства оголосили підозру
10:23
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 квітня
10:12
Микола Порадівський
У бою на Донеччині загинув боєць 104-ї бригади ТрО Микола Порадівський
09:58
лучиники
Львівські спортсмени здобули медалі на Кубку Європи зі стрільби з лука
09:45
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 квітня
09:30
в'язниця
Принижував та залякував дружину перед дітьми: буковинець потрапив за ґрати за домашнє насильство
09:14
У Тернополі судитимуть уродженця РФ, який викинув валізу з тілом матері у парку
У Тернополі судитимуть уродженця РФ, який викинув валізу з тілом матері у парку
08:58
FPV-дрон
Військові єгері знищили автоматичний міномет та склад БК окупантів
Більше новин