Що довше об’єкт будується, то дорожче коштує, – депутат Бербека про зупинку робіт на сміттєпереробному заводі та ймовірну заміну підрядника
Чому у Львові зупинили будівництво сміттєпереробного заводу, завершити яке обіцяли уже у лютому, чи може місто замінити польського підрядника та чому треба якнайшвидше відновити роботи
Головами тимчасової контрольної комісії Львівської міської ради з питань діяльності ЛКП "Зелене місто" щодо будівництва сміттєпереробного заводу Назарій Бербека розповів "Еспресо.Захід" про зупинку будівництва сміттєпереробного заводу, проблеми з польським підрядником.
12 вересня під час сесії міської ради керівник "Зеленого міста" заявляв, що сміттєпереробний завод добудують у лютому-березні 2025 року. Однак уже за деяких час в ЛКП заявили, що підрядник порушує умови договору, оскільки не надав банківської гарантії, тож угоду можна вважати розірваною. А згодом виявилось, що роботи зупинені за рішенням суду, який зупинив дозвіл на будівництво Державною інспекцією архітектури та містобудування через те, що у Control Process на момент отримання дозволу не було відповідної ліцензії. То що, власне, відбувається довкола сміттєпереробного заводу?
Це різні речі. Справді, з’явилась інформація, що є ухвала суду про зупинку будівельних робіт. Мені важко коментувати рішення суду. Мені важко коментувати, чи підрядник не мав ліцензії, чи вона була неправильно видана. Наша комісія зверталась в ДАБІ щодо наявності дозволу на проведення будівельних робіт. Такий дозвіл був. Які документи компанія надала вада інспекції для отримання цього дозволу – це питання мають вивчати правоохоронні органи тощо.
Позов про скасування дозволу на будівельні роботи подав ваш колега по фракції Олексій Різник. Вам було відомо, що він планує звертатись до суду?
Ні. Я не знав, що він планує подавати цей позов. Це його право. Можливо, він мав додаткову інформацію щодо документів, які компанія подавала ДАБІ для отримання дозволу і на основі цієї інформації звернувся до суду. А суд ухвалив відповідне рішення.
Щодо відсутності гарантій, то у травні з підрядником була підписана додаткова угода, за якою підрядна організація взяла на себе зобов’язання завершити будівництво до кінця лютого 2025 року. Згідно з цією угодою, підрядник на весь термін будівництва повинен надавати банківську гарантію певної форми. Це передбачено в контракті. Це підтверджує ЄБРР, це підтверджують інженери FIDIC. Термін надання цієї гарантії спливав, вони до останнього тягнули і таки не надали ту гарантію. Тому ЛКП "Зелене місто" звернулось в банк, до ЄБРР, що така гарантія не надана. Фактично роботи зупинив сам підрядник ще до рішення суду. У період, коли вони мали подати ті гарантії, вони почали знижувати терміни будівництва. А вже потім було рішення суду.
Коли роботи були фактично зупинені?
Мені важко назвати точну дату. Влітку роботи велись дуже активно, була добра динаміка. Почалось постачання обладнання на завод. А вже в останні тижні вересня роботи почали сповільнюватись.
Тобто приблизно після того, як сесія міської ради ухвалила рішення про додатковий кредит?
Плюс-мінус так. Але ця компанія не має стосунку до цього кредиту. Є угода, є витрати плановані за цією угодою. І місто показало, що місто має бажання і можливості добудувати цей завод. Виконуйте зобов’язання, актуйте роботи, давайте гарантію та отримуйте кошти. Добудовуйте завод. Але кредит не отримали наразі не отримали.
Якщо місту доведеться шукати нового підрядника, аби добудувати завод, скільки часу це може зайняти?
Питання зміни підрядника – складне. Оскільки залучений ЄБРР, є певні вимоги до підрядної компанії. Це має бути іноземна компанія. Я гадаю, це займе багато часу. Але до останніх днів ведуться юридичні консультації стосовно чинної угоди, тому я б не ходів говорити про нового підрядника. Якщо все ж доведеться міняти підрядника, це займе час і ми точно не зможемо говорити про завершення робіт у лютому чи березні наступного року.
Наприкінці вересня представник Contol Process польському радіо заявив, що перебуває у Львові, але не може зустрітись з Андрієм Садовим, аби з’ясувати ситуацію. Чи зустрівся він зрештою з Андрієм Івановичем або з кимось з посадовців "Зеленого міста"?
Так, він справді був у Львові. Навіть робив фото біля об’єктів будівництва. Стосовно зустрічі з Андрієм Івановичем мені важко сказали, але мені повідомляли, що він мав розмови з усіма посадовими особами, які долучені до цього проєкту і впливають на ті чи інші рішення. Він і раніше бував у Львові і постійно відбувалась комунікація.
Яким чином у компанії Control Process пояснюють небажання надавати ці гарантії?
Мені важко сказати. Як комісія ми лише констатуємо те, що відбувається і прагнемо, аби це було прозоро, стежимо, аби не було перевитрат. Шукаємо шляхи, як здешевити процес. Я не можу коментувати мотиви чи причини чиїхось дій. Є контракт. Згідно з контрактом, вони мали надати певного виду банківську гарантію. Нам повідомили, що цієї гарантії в тому вигляді й у той термін, у який вона має бути. Далі нам стало відомо, що роботи призупинені. Я відразу провів засідання комісії, ми заслухали представників комунального підприємства, поставили їм запитання.
Розбиратись, чому підрядник не хоче цього робити – це не наша відповідальність. Це мають з’ясовувати ті, хто підписував угоду і додаткову угоду в травні, контактували з підрядною організацію стосовно продовження робіт, індексації тощо. У них триває постійний діалог. Я особисто записував представника підрядника перед сесією, чи він вважає, що терміни, які є у додатковій угоді, є досяжні. Тобто ми також комунікували. І він запевняв, що вони планують завершення робіт, а у листопаді має бути поставлене обладнання. Чому вони зробили по-іншому, я не можу сказати.
Якщо все ж залишиться цей підрядник, але через судову справу і проблеми з гарантією терміни завершення будівництва зсунуться ще на кілька місяців. Чи може виникнути ситуація, що тих 716 млн гривень додаткового кредиту, який погодили у вересні не вистачить через, скажімо, додаткову індексацію?
Все залежить від того, скільки часу будівельні роботи не будуть проводити і на скільки зміститься термін завершення будівництва. Щороку є індексація цін, здорожчання матеріалів. Ми усі розуміємо, що чим довше об’єкт будується, тим дорожче він коштує. Адже виникає питання збереження того, що уже збудоване. Чи потребуватиме воно додаткових коштів – це треба вивчати. Виникає питання збереження обладнання, зарплат працівникам тощо.
Нас запевняли, що коштів погодженого кредиту буде достатньо для завершення першої фази будівництва. Ми пропрацьовували навіть можливості здешевшання певних речей у складі проєкту, аби зекономити частину коштів. Отримання оплати траншів відбувалися б частинами, ми б бачили кінцеву проєктно-кошторисну документацію і лише після цього би йшли платежі. Це те, що було на момент сесії. На сьогодні важливим є те, що нам треба якнайшвидше відновити будівельні роботи. Що швидше ми їх відновимо, тим з меншими втратами буде реалізація цього проєкту.
Що відомо про скандал довкола у будівництва сміттєпереробного заводу у Львові
У жовтні 2020 року ЄБРР вже визначив переможця міжнародного тендеру на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові. Ним став консорціум компаній WTT Netherlands BV – Axis Industries UAB (Нідерланди, Литва). Однак згодом підрядника замінили на польську компанію Control Process S.A.
На початку 2024 року стало відомо, що 35 млн євро не достатньо для того, аби завод запрацював, оскільки у проєкті не передбачили низку важливих елементів. Загалом лише додаткові роботи оцінили у 10 млн євро.
На сесії 12 вересня депутати Львівської міської ради погодили отримання нового кредиту на 840 млн грн, з яких 716 млн грн піде на добудову сміттєпереробного заводу. А уже й 18 вересня у ЛКП "Зелене місто", яке відповідає за будівництво сміттєпереробного заводу у Львові на Пластовій, заявили про можливий розрив контракту з польським підрядником.
27 вересня фракція "ВАРТА" ініціювала проведення позачергову сесію Львівської міської ради через проблеми з підрядником і зупинку будівництва сміттєпереробного заводу, на який погодили новий кредит на 716 млн грн.
Представник польської компанії Control Proces S.A., яку місто звинувачує у порушенні умов договору, Кшиштоф Хабєр заявив польському радіо, що не може добитись зустрічі з міським головою Львова Андрієм Садовим, а також про те, що місто вимагає у компанії підписати невигідний для них додаток до договору.
- Актуальне
- Важливе