Е-лікарняні: техніка "підвисає", зате діагнозу не дізнається ніхто
Через пандемію одному сімейному лікарю за зміну доводиться формувати до двох десятків електронних медичних висновків про непрацездатність.
З 1 жовтня в Україні перестали видавати паперові лікарняні. Тепер лікарі й добре оснащених медичних закладів, і сільських амбулаторій формують медичні висновки про тимчасову непрацездатність в електронній системі. І медики нерідко скаржилися, що система постійно "висить" і на те, щоб оформити лікарняний одному пацієнту, часом треба витратити понад годину. А в коридорі у цей час чекають люди. Чи навчились уже медики працювати з е-лікарняними та чи усунули технічні проблеми з формуванням електронних медичних висновків за цей час, з'ясовував "Еспресо.Захід".
"На початку жовтня я зверталася до лікаря через ГРВІ. При мені лікарка нічого не оформляла, але потім мені прийшло СМС-повідомлення про те, що сформований медичний висновок. Повторно йти, щоб закрити лікарняний, не треба. За п'ять днів я вийшла на роботу. Жодних претензій бухгалтерія не мала", – розповідає львів'янка Марія Костів.
"Часом за день доводиться формувати 17-18 медичних висновків. Якщо система "підвисає" – це важко"
"Ми фактично тільки півтора місяця працюємо в цій системі, хоча спроби робили ще з літа. Зараз уже можу сказати, що система є зручною. Недоліки є, але це стосується технічних нюансів. Сама система для мене як для лікаря зручна, – каже завідувачка Амбулаторії сімейної медицини №5 Олена Балавнєва. – По-перше, те, що формує лікар, – це не листок непрацездатності, а медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН). Раніше треба було заповнювати довгі назви підприємств, у яких можна було допустити помилку, потім це треба було виправляти. Тепер місце роботи пацієнта нас взагалі перестало цікавити".
За словами Олени Балавнєвої, роботодавець бачить у системі лише те, що працівник не може бути на роботі з такого-то по таке-то число через тимчасову непрацездатність, але при цьому не бачить діагноз, адже це медична таємниця.
"Другий позитивний момент – це можливість сформувати лікарняний на передбачуваний термін. Зараз у нас непроста ситуація з коронавірусом. Якщо до тебе приходить пацієнт з COVID-19, то швидше, ніж за два тижні, не можна очікувати одужання, – каже Олена Балавнєва. – Стало легше продовжувати лікарняні чи скеровувати у стаціонар. Раніше були випадки, коли людина з гарячкою чи будь-яким іншим ускладненим станом мусила забрати паперовий лікарняний, аби їхати з ним у стаціонар. Без "папірця" лікар стаціонару не міг продовжити лікарняний. Тепер лікар стаціонару бачить медичний висновок і має змогу продовжити його термін".
Читайте також: Листок непрацездатності більше не листок: усе, що треба знати про е-лікарняні
Однак є й негативні моменти в роботі електронних лікарняних. Насамперед це стосується збоїв у роботі медичних інформаційних систем (МІС). Зараз їх уже суттєво менше, ніж було раніше, однак нерідко трапляється, коли під час прийому не вдається сформувати медичний висновок через технічні збої.
"Зараз уже багато відкоригували, тому заходити ввечері з домашніх комп'ютерів немає потреби. Є можливість сформувати медичний висновок упродовж семи днів. Тобто якщо сьогодні під час прийому мені не вдалося створити МВТН, то я можу зробити це наступного дня або й ще через день, – каже лікарка. – Наші лікарі сподіваються, що технічні моменти вдасться удосконалити. Адже зараз маємо непросту ситуацію з COVID-19 і сімейні лікарі ведуть дуже багато пацієнтів. У нас бувають дні, коли один лікар приймає до 60 людей на день. Звичайно, не всім їм доводиться формувати МВТН. Але в мене останніми днями бувало, що формувала по 17-18 МВТН через підозру на COVID-19. Це складно, але з паперовими лікарняними не було б легше. Тут проблеми не з системою, а з пандемією".
За останній місяць на Львівщині сформували 76 тисяч електронних лікарняних
Реєстр електронних лікарняних веде Пенсійний фонд. Тут кажуть, що з кожним місяцем кількість е-лікарняних збільшується, а система вдосконалюється.
"Е-лікарняні на Львівщині у тестовому режимі почали видавати ще з червня. Відтак, якщо в червні-серпні в області сформували 6,2 тис. е-лікарняних, то у вересні вже 35,5 тисячі, а в жовтні – 76 тисяч. Тобто загалом у Львівській області вже видали 118 тисяч е-лікарняних, – каже заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області Наталія Лужецька. – За останні два місяці систему суттєво вдосконалили, тож непорозумінь тепер значно менше. Скажімо, раніше система враховувала лише останню інформацію про прийняття на роботу. Тож якщо людина має основне місце роботи, а потім влаштувалася ще десь за сумісництвом, то система враховувала саме це останнє місце роботи. Відповідно, основний роботодавець просто не бачив повідомлення про тимчасову непрацездатність працівника. Тепер цю проблему вирішили".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе