COVID-19 наступає, але й рак не дрімає

Зоряна Круль
29 квітня, 2021 четвер
12:05

Лікар-онколог звертає увагу на тривожну тенденцію: боячись інфікуватися коронавірусом, пацієнти не поспішають проходити профілактичні огляди. "Ці хворі неодмінно до нас прийдуть, але багато з них - із занедбаними стадіями раку", - прогнозує фахівець. 

"У першому кварталі цього року ми виявили 1573 первинних хворих, і це - на 113 (майже на 7%) менше, ніж в аналогічному періоді минулого року", - розповів "Еспресо.Захід"  заступник директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Орест Тріль.

Проте ці цифри катастрофічними не виглядають…

Перший квартал ніколи не був показовим. Люди активно святкують, тож їм не до обстежень. Зазвичай ті, що мали прийти у першій половині року і не прийшли, приходять у другій.

Які види раку ви виявили менше, ніж торік?  

Отримали серйозне зменшення випадків немеланомних, як ми їх називаємо, раків шкіри – прийшло на 78 (- 38%) менше хворих. Пояснюємо це тим, що симптоми цього захворювання не є критичними для людини і уваги на них вона не акцентує. У багатьох країнах рак шкіри взагалі виносять поза межі онкологічної статистики, бо рак шкіри життя зазвичай не забирає. Якщо пацієнт не пролікується сьогодні, може пролікуватися через рік і також буде жити, хіба що косметичний результат буде трохи гірший.

На 29% менше (85 пацієнток) звернулося із раком тіла матки. Падіння виглядає суттєвим, але ми мали великий приріст у минулому році, коли виявили 120 хворих, тож у цьому випадку варто подивитися на динаміку за чотири роки. У 2018-2019 роках це було 96 і 94 хворих відповідно, тож зараз ми виявили ненабагато менше пацієнток, ніж у попередні роки.

Менше прийшло пацієнтів із раком нирки (- 15%), сечового міхура (- 30%) і щитоподібної залози ( - 28%).

Але є види раку, з якими зверталися частіше, ніж минулого року?

Якщо брати меланому, до нас звернулося на 11 хворих більше (+ 44%). Симптоми меланоми є більш тривожними для пацієнтів, тож вони звертається по допомогу швидше. На 7 хворих більше із раком шлунка. На 16 хворих більше із раком простати (+ 18%) і на 8 пацієнток більше із раком шийки матки, проте нас тривожить той факт, що ми виявили мало випадків раку in situ. Якщо рік тому до нас прийшло 34 пацієнтки з доклінічною (неінвазивною, безсимптомною) стадією, то зараз – наполовину менше (лише 17 хворих із раком in situ). Це насправді серйозна проблема. Видно, що цитологічний скринінг не до кінця працює, що COVID-19 це все трохи пригальмував… Скринінг передбачає регулярні візити жінки до гінеколога. Тобто її нічого не турбує, але вона регулярно приходить, здає мазочок на цитологію і тоді у неї можуть виявити рак in situ (на "нульовій" стадії, коли ще нічого не турбує).  

Візьмімо іншу скринінгову локалізацію злоякісної пухлини - грудну залозу. Цьогоріч виявили 168 хворих – на 15 більше, ніж у минулому році. Проте тривожить, що з цих 168 хворих 28 – у ІІІ і IV стадії, а це – не зовсім те, що ми шукаємо на скринінгу. Наше завдання – виявляти рак на І стадії.

"Рак легень, підшлункової залози, товстої кишки, шлунку – пухлини з дуже агресивним перебігом. Такі не чекають"…

Скільки виявили випадків раку легень?

132 у цьому році і 130 у минулому. У 2019 – 112, зате у 2018 – 134. Щиро кажучи, я думав, що ми виявимо більше хворих з раком легень на ранніх стадіях, адже через COVID-19 пацієнтам зараз дуже часто проводять КТ. Однак, на жаль, (чи на щастя) цього не трапилося. 

Що змушує пацієнтів швидше звернутися по допомогу? Біль?

Швидше звертаються пацієнти з візуальними формами раку. Наприклад, жінки з невеликими розмірами грудей, які намацали у себе пухлину – випадково або при проведенні самодіагностики. Або жінки, в яких є кровотечі чи кровомазання, не пов’язані з менструацією (так проявляється рак тіла чи шийки матки).

Рак будь-якої локалізації небезпечний. Але який – більш небезпечний, ніж інші? Приміром, ви говорили про те, що рак шкіри може ще трохи чекати…

Не чекають пухлини, які характеризуються дуже агресивним перебігом - рак легень, підшлункової залози, товстої кишки, шлунку. 

"Якщо папіломавірусна інфекція тривалий час персистує в організмі, точно спровокує цитологічні зміни, які з часом стануть злоякісними. Проте жінка має у запасі 5-10 років, щоб виявити проблему"

До переліку послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно, входить лабораторна й інструментальна діагностика, зокрема шість інструментальних досліджень для ранньої діагностики найпоширеніших серед українців онкозахворювань. Мамографія, бронхоскопія, цистоскопія, гістероскопія, гастроскопія і колоноскопія вважаються пріоритетними послугами, тож їх навіть виділили в окремі пакети. Розкажіть будь ласка, які дослідження й з якого віку варто проходити та де це можна зробити.

Аби пройти такі дослідження безоплатно, потрібне електронне скерування від сімейного або лікуючого лікаря. У ньому не вказується ні назва закладу, ні прізвище лікаря, до якого скеровують пацієнта. Місце, де отримати цю послугу, людина обирає самостійно серед медзакладів, які уклали договір із Національною службою здоров'я України. Якщо такого скерування у пацієнта немає, дослідження буде для нього платним. Оплата здійснюється через касу закладу за тарифами, затвердженими органами місцевого самоврядування.

Почнемо з діагностики онкозахворювань у жінок.

Мамографію рекомендується проходити жінкам віком від 40 років один раз на два роки. Сьогодні золотим стандартом діагностики раку молочної залози вважається цифрова мамографія – традиційна плівкова уже навіть не оплачується державою. В області є багато місць, де якісно виконують це дослідження: у Дрогобичі, Червонограді, Самборі, у Львові на вул. Виговського, 32, у нас, у консультативній поліклініці онкоцентру, на вул. Гашека, 2а та у діагностичному центрі на вул. Пекарській, 69. Загалом на Львівщині працює вісім скринінгових центрів, які обладнані сучасними цифровими мамографами у рамках програми "Онкопревенція".

 З метою раннього виявлення раку шийки матки, всім жінкам віком від 18 до 65 років важливо хоча би раз на три роки проходити огляд у гінеколога з проведенням цитології (ПАП-тесту). Якщо попередній результат показав норму, то кожного року проводити такий цитологічний скринінг не потрібно, але раз на три роки, гадаю, кожна жінка може знайти можливість пройти таке дослідження. За спостереженнями гінекологів, жінки сьогодні рідше приходять на профілактичні огляди. Вочевидь, через ризики заразитися коронавірусом. Але зараз не потрібно сидіти у черзі. Гінекологи приймають пацієнток і за попереднім електронним чи телефонним записом. Можна обрати зручний для себе час візиту – на ранкову годину чи по обіді…

Відомо, що рак шийки матки виникає внаслідок тривалого інфікування вірусом папіломи людини. Їх є багато типів і багато, власне, високого канцерогенного ризику. Можливо, варто здати аналіз, щоб переконатися, що небезпечного вірусу в організмі немає і жити далі спокійно?

Дослідження на виявлення і типування папіломавірусної інфекції проводять лише у комерційних лабораторіях, воно є доволі дорогим і також вимагає забору генітального мазка. А цитологічний тест не коштує дорого для держави, яка оплачує цю послугу, є нескладним у виконанні і дуже інформативним.

Справді, якщо така інфекція тривалий час персистує в організмі, точно спровокує цитологічні зміни, які з часом стануть злоякісними. Проте жінка має у запасі 5-10 років, коли інфекція ще не викликає раку, але викликає дисплазію. Спочатку 1 ступеня, потім - 2, далі - 3, згодом - рак in situ (т. зв. "нульову" стадію) і тільки після цього - інвазивний рак. Якщо пролікувати жінку на стадії дисплазії - її можна повністю вилікувати.

Тому алгоритм такий. Гінекологи проводять цитологічний тест і якщо цитологія  "аномальна", таку пацієнтку скеровують на аналіз на визначення папіломавірусної інфекції. Якщо папіломавірус присутній, то таку жінку треба оглядати (з проведенням забору мазків) уже не раз на три роки, а щороку. При виявленій дисплазії 1 або 2 ступеня проводиться місцеве лікування і змінена ділянка епітелію повертається до норми. Якщо дисплазія  3 ступеня або вже перейшла у "нульову" стадію раку, до норми вже не повернеться. Треба проводити мале хірургічне втручання – видаляти слизову шийки матки, уражену вірусною інфекцією.

Виявити дисплазію 1 і 2 ступеня можна лише з допомогою скринінгу, оскільки на цьому етапі характерні ознаки захворювання відсутні! 

"Трапляється, що колоноскопію проводять "у скороченому вигляді". Заводять колоноскоп у пряму і сигмовидну кишку, проходять 20 сантиметрів і кажуть, що "далі не можуть". Адже тоді не вважається, що ви пройшли обстеження, бо решта 1-1,5 метра кишківника залишаться неоглянутими, а там може бути пухлина"

Як вчасно виявити рак товстої й прямої кишки? Чи завжди потрібно проходити колоноскопію, адже це – доволі некомфортна процедура?

Процедура й справді складна і не дуже приємна для пацієнта. Але зараз є альтернатива – алгоритм, який здобув велику популярність в Європі. Раз на рік пацієнт виконує швидкий тест на виявлення прихованої крові у калі. За 10 хвилин отримує результат. Якщо тест показує, що кров у калі є, обов’язково треба зробити колоноскопію. На Львівщині такі дослідження проводять в онкоцентрі, діагностичному центрі, обласній лікарні на вул. Некрасова, 6, у лікарні швидкої допомоги на вул. Миколайчука, 9, а також у деяких поліклініках м. Львова і центральних районних лікарнях. Важливо, аби це була відеоколоноскопія, з використанням спеціального не-оптоволоконного апарату і щоб ваш кишківник повністю передивилися, а не провели дослідження "у скороченому вигляді", коли колоноскоп заводять у пряму і сигмовидну кишку, проходять 20 сантиметрів і кажуть, що "далі не можуть". Адже тоді не вважається, що ви робили колоноскопію, бо решта 1-1,5 метра кишківника залишаться неоглянутими, а там може бути пухлина.  

Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров'я, колоноскопію рекомендується проводити чоловікам і жінкам, старшим 50 років - раз на п’ять років. Але й у цьому правилі є винятки. Якщо у родині були випадки раку товстої кишки, то такий скринінг проводять зі 40 років, а якщо це – хворий зі сімейним поліпозом, виразковим колітом або хворобою Крона, то й раніше.      

Можливо, існує якийсь швидкий тест на виявлення раку простати?

Є нескладний, неінвазивний, але дуже інформативний тест на виявлення Простат-специфічного антигену. Раз на рік здається кров (це можна зробити у будь-якій лабораторії – і у комерційній, і у державній). Якщо ПСА перевищує вікову норму, потрібно прийти на консультацію до уролога. Зазвичай у таких випадках проводиться МРТ і пальпація простати, що дозволяє визначити, є пухлина у хворого, чи немає. Може бути таке, що пухлини й немає.

"Навіть якщо товщина меланоми – трохи більше 1 мм, вона вже дотикається до кровоносних судин. Ось чому ця пухлина так швидко метастазує"

Як вчасно розпізнати меланому?  

Важливо час від часу оглядати перед дзеркалом усі свої шкірні покриви на предмет того, чи є пігментні плями. Особливу увагу слід звернуті на ті, які змінили розмір, колір, в яких змінена поверхня. Дуже тривожний сигнал – поява ерозій (маленьких виразок). Змінені пігментні плями обов’язково необхідно показати досвідченому дерматологу або лікарю-онкологу.

Ви розповідали, що рак шкіри – не такий небезпечний, як меланома. Чому?

Навіть якщо товщина пігментної плямки - трохи більше 1 мм, вона вже дотикається до кровоносних судин (капілярів) і дуже швидко метастазує з током крові. Тож краще переконатися, що це – не меланома. У США зі 100 меланом, які оперуються, 95 – тонші 1 мм. Там уже настільки розвинута онконастороженість, що дерматологи відразу скеровують таких пацієнтів на видалення підозрілих новоутворень. Меланома до 1 мм має дуже хороший прогноз, рідко метастазує і пацієнт має всі шанси вилікуватися.

Чи варто бути онконастороженими пацієнтам з вузловим зобом? Читала, що вірогідність виявлення раку у вузлі, що пальпується, становить у середньому близько 4%. Однак такий ризик є…

Вузловий зоб – це діагноз, при якому потрібно переконатися, що вузли – доброякісні, бо дуже часто буває, що пухлинка невелика, але злоякісна. Важливий не сам розмір вузла, а його характеристики на ультразвуці. Чи має він чіткі контури, кровоплин всередині і т. д. Є типові ознаки, які градуюють його від 1 до 5, де 1 – це абсолютно доброякісний вузлик, який достатньо спостерігати. Чим далі від 1, тим більшою є необхідність у його видаленні і дослідженні. Але хочу зауважити, що Львівська область – одна з тих в Україні, де жителі потерпають від йододефіциту. При нестачі йоду щитоподібна залоза починає розростатися, проте важливо розуміти, що це ще – не рак. Якщо у вас є стійке збільшення щитоподібної залози, то УЗД і лабораторні показники гормонів щитовидної залози – дуже хороший спосіб контролю за її станом.  

"Не страшно, що у вас виявили рак. Страшно, якщо його у вас виявили надто пізно". Погоджуєтеся з цим твердженням?

Якщо пацієнт звертається по допомогу на ранніх стадіях, то лікування такого випадку обходиться дешевше і для закладу охорони здоров'я (для держави), і для пацієнта, якщо витрати падають на нього, бо, нагадаю, якщо пацієнт не має електронного скерування, то повинен сам платити за своє лікування.

Не менш важливим є й ефект лікування. Те, що є у І стадії, однозначно можна вилікувати. Те, що є у IV, вилікувати вже практично неможливо…

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

    

Читайте також:
АЗС
16 травня, 2021 неділя
Вартість "брендового преміального" пального не підпадає під державну регуляцію – Мінекономіки
акція антивакцинаторів
16 травня, 2021 неділя
"Маски геть": у Львові пройшов мітинг антивакцинаторів
допомога-фронт
17 травня, 2021 понедiлок
Двоє снайперів на одну мішень: військові розповіли про ситуацію на передовій
Львів
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.39
  Купівля 27.39
  Продаж 27.62
 • EUR
  Купівля 33.18
  Продаж 33.61
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
18 травня
11:34
Андрій Москаленко
У Львівській міськраді пояснили суть медреформи та звинуватили її противників
11:13
Спорт
легкоатлети
Львівські легкоатлети здобули "золото" командного чемпіонату України
11:00
ДТП на Львівщині
На Львівщині п'яний чоловік збив пенсіонера і втік, потерпілий в реанімації

Опитування

Чи вірите Ви, що Медведчука засудять до тюремного ув'язнення?
10:46
пожежа від цигарки
У Славську чоловік спалив себе цигаркою
10:34
кримські татари
Сьогодні Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар
10:13
ДТП
Біля Бродів перекинувся автомобіль: водій загинув
10:00
виставка живопису Лілії Студницької
Львівська художниця пригостила місто кольоровим фрешем
09:41
Через зіткнення двох автівок у Львові постраждала 3-річна дитина
09:25
Спорт
Христина Погранична
Львів'янка Христина Погранична стала віцечемпіонкою України з художньої гімнастики
09:14
коронавірус
Коронавірус на Львівщині: за добу знову виявили понад сотню нових інфікованих
08:53
ДТП
П'яний водій спричинив масштабну ДТП біля Рави-Руської
08:35
вчителька
У Солонці під час уроку вчителька погрожувала школяреві ножем
08:15
Тарас Козак
Попри запевнення Медведчука, Тарас Козак не у відпустці й не на лікарняному
08:00
погода
Погода на Львівщині 18 травня: грози, значні дощі та град
07:40
субсидії
Заради субсидій іноді навіть приховують інформацію про смерть членів сім'ї
2021, понедiлок
17 травня
21:00
головне
Про новий потяг до моря, ситуацію на передовій та декларації на субсидії, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:43
Спорт
веслувальники
Львівські веслувальники на човнах "Дракон" привезли додому три національні кубки
20:26
афіша
Струнний квартет "Фенікс", "Чоловік моєї дружини" та рід Одрехівських. Афіша Львова на 18 травня
20:12
Анімаційна «Історія Гір»
Анімаційна "Історія Гір": прем’єра трисерійної казки про гуцулів
19:48
ЕКО-марафон
У Львові відбудеться піший ЕКО-марафон. Як долучитися
19:33
оркестр
У Львові запрошують на грандіозні проєкти у межах 40-го фестивалю "Віртуози"
19:15
мандрівники зі Львова у Дніпро
900 кілометрів за 24 дні: двоє чоловіків пройшли пішки зі Львова у Дніпро
18:50
собака на галицькій митниці
На Галицькій митниці службові собаки знайшли наркотики та зброю у посилках
18:45
толока
Львів'ян кличуть на велике прибирання до дня парків
18:20
День музеїв
У Львові відзначатимуть Міжнародний день музеїв. Програма
18:02
АЗС
Дві мережі АЗС відновили продаж преміального пального
17:49
Вісь Сковороди
Львів'ян кличуть на кастинг проєкту "Вісь Сковороди"
17:33
пам'ятник Моцарту-сину
Оксана Линів показала пам'ятник Моцарту-молодшому, який хочуть встановити у Львові
17:08
субсидії
Депозити в банках, купівля валюти та золота. Що треба вказувати в нових деклараціях на субсидії
16:53
дуби
У Львові біля 12 храмів висадять дуби
16:40
допомога-фронт
Двоє снайперів на одну мішень: військові розповіли про ситуацію на передовій
16:36
наркотики
За продаж наркотиків самбірчанин шість років проведе за ґратами
16:14
Інтерв’ю
михайло гончар
"Важливо, що американський корабель не просто зайшов у Чорне море, а прибув саме в український порт Одеси", – Михайло Гончар
15:57
Дослідити Сковороду
Дослідити Сковороду: влітку містечками від Львова до Харкова мандруватиме театр
15:43
потяги Укрзалізниці
На Львівщині декілька приміських потягів тимчасово змінять розклад руху
15:20
Олег Самчук
"Треба підтримати Степанова і його прекрасну команду", – Олег Самчук
14:56
школи
"Кожна львівська школа сама визначає, коли має закінчитися навчальний рік", – Зоряна Довганик
14:45
Слідчого СБУ Львівщини судитимуть за передачу 24 кг арештованої ювелірки
14:30
малятко-казки
Колекціонування марок, монет чи фантиків. Яким було ваше хобі у дитинстві?
14:24
операція
Львівські лікарі прооперували 3-річного хлопчика з вродженою діафрагмальною грижею
Більше новин