У Львові ухвалили створення наглядових рад при двох ЛКП: деталі
Сесія Львівської міськради 25 травня ухвалила створення наглядових рад при комунальних підприємствах. Відповідно до проєкту ухвали, міський голова та наглядова рада розділять між собою повноваження
Відповідне рішення проголосували на сесії Львівської міськради, передає "Еспресо.Захід".
Загалом над впровадженням наглядових рад при комунальних підприємствах Львова працювали протягом трьох місяців. Запустити такі органи при двох пілотних підприємствах планують до 1 жовтня цього року.
Як пояснювала у коментарі "Еспресо.Захід" депутатка Уляна Пак, при комунальних підприємствах Львова реалізують бізнесову модель наглядових рад. А це означає, що повноваження призначати та звільняти керівників підприємств мають бути саме у наглядових рад, аби така модель була ефективною. Водночас закон про місцеве самоврядування надає такі повноваження міському голові. Цей аспект став чи не єдиним, в якому під час діяльності робочої групи зі створення наглядових рад довго не могли досягти компромісу.
"Є дві пропозиції: перша, коли керівника підприємства має право призначати і звільняти наглядова рада за погодженням міського голови. Відповідно, повноваження залишатимуться у міського голови, але драйвером процесу все-таки буде наглядова рада. Другий варіант, який попередньо пропонував та обговорює міський голова – це коли призначення відбувається мером за погодженням наглядової ради, а звільняє вже наглядова рада за погодженням міського голови. Однак відповідно до трудового законодавства не може один орган приймати на роботу, а інший звільняти", – каже Уляна Пак.
Вона називає варіант, коли наглядова рада призначає та звільняє керівника, а міський голова це погоджує – найоптимальнішим. Так збережеться вплив наглядової ради, при тому не обмежуються повноваження очільника міста. Власне, такий варіант підтримали на сесії, коли міський голова та наглядова рада піжприємства ділять між собою повноваження.
Депутатка зауважила, наглядові ради мають затверджувати структуру підприємства, умови оплати праці та преміювання працівників, напрацьовувати стратегію підприємства, ініціювати проведення аудиту, фінансову звітність тощо. Важливо, щоб вони також погоджували значні зобов'язання – ті, які передбачають проведення робіт чи надання послуг на більше, ніж 5 млн грн. Окрім випадків, якщо рішення приймаються самою міською радою. Наприклад, якщо ЛМР каже, що треба відремонтувати каналізацію на такій-то вулиці та виділяє на це кошти, в такому разі наглядова рада не може впливати.
У запуску наглядових рад при ЛКП відійшли від політичної моделі, тому члени цих органів будуть незалежними. Загалом це мають бути експерти у відповідних галузях, які допоможуть сприяти ефективності комунальних підприємств.
"Для відбору експертів буде створена комісія, до складу якої входитимуть представник міського голови, представник уповноваженого органу, представники всіх фракцій міської ради, а також представники профільної асоціації, наприклад асоціація водоканалів, і представник профспілки підприємства. Усі ці люди працюватимуть над тим, аби правильно виписати профілі членів наглядової ради, тобто хто саме потрібен, зважаючи на проблеми комунального підприємства, і далі шукати фахівців, які зможуть стати членами наглядових рад", – каже Уляна Пак.
Нагадаємо, що наразі йдеться про два комунальні підприємства – Львівводоканал та Львівсвітло, – на яких мають запустити ці контролюючі органи. Власне, Львівводоканал є одним з найбільших пожирачів бюджетних коштів, відтак експерти мають допомогти підприємству зменшити витрати. Натомість Львівсвітло повинно підвищити свої доходи.
-
Про те, чому у Львові хочуть створити наглядові ради, при яких ЛКП їх можуть створити найперше та коли вони можуть з'явитися, читайте тут
-
Раніше у Львові обговорювали впровадження реформи корпоративного управління та створити при комунальних підприємствах наглядові ради. Потенційно ці інституції мали би витягнути ЛКП з дотаційної ями міського бюджету та зарадити збитковості. Та питання в начинці – якими мають бути наглядові ради, щоб це дало ефект на практиці
-
Наглядові ради у Львові вирішили створити при двох комунальних підприємствах – Львівводоканал і Львівсвітло, які стали пілотними у реформі корпоративного управління
-
На сесії 2 березня Львівська міська рада прийняла лише за основу ухвалу про впровадження наглядових рад при двох пілотних комунальних підприємствах – Львівводоканал і Львівсвітло
- Актуальне
- Важливе