Чи погодиться мер Садовий на перевірку роботи виконкому та будівництва сміттєпереробного заводу
У Львівській міськраді депутати ініціюють створення двох контрольних комісій, щоб перевірити законність роботи виконкому та ЛКП "Зелене місто", яке відповідає за будівництво сміттєпереробного заводу, але міський голова не підтримує ідею винесення цих питань на сесію 27 квітня
Для мера Львова Андрія Івановича важливим є отримання кредиту у розмірі 25 млн євро, які пропонує Європейський банк реконструкції і розвитку. На сесію 27 квітня під номером 7 у порядку денному питання повторно внесено на голосування, адже через цю позику депутати пересварилися ще у грудні минулого року – тоді міський голова наполягав, що гроші потрібно брати, їх планують скерувати для підтримки ліквідності та рефінансування п'яти комунальних підприємств – "Львівелектротранс", "Львівавтодор", "Львівводоканал", "Львівтеплоенерго" та "Зелене місто". Але на минулому засіданні 2 березня депутати не підтримали умов кредитного договору. Імовірно, цього разу міський голова сподівається на позитивний результат.
Все б нічого, якби масла у вогонь не підлив виконавчий комітет, який перебрав на себе депутатські повноваження та в обхід регламенту на засіданні 14 березня проголосував нібито за технічне рішення, а насправді незаконно погодив прийняття умов кредитного договору. Згідно з ухвалою, яка розмежовує повноваження виконавчих органів ЛМР, виконком може надавати дозвіл на укладення кредитних договорів лише комунальними підприємствами, при тому з обмеженнями.
Депутат і секретар комісії фінансів та планування бюджету Петро Адамик зареєстрував проєкт ухвали про скасування прийнятого виконкомом рішення, який у порядку денному сесії йде відразу наступним питанням номер 8. Цікаво, що спершу пропонується підтримати отримання кредиту, а після – скасувати незаконне рішення виконкому, і не навпаки.
Можливо, міському голові вдасться переконати колег у сесійній залі і вони таки погодяться на чергову немалу позику, адже згода рідної "Самопомочі" точно буде, тож і з решти фракцій голоси можуть дозбиратися. Хоча частина обранців дотепер наполягали на непідтримці даного питання. Натомість ініціюють створення тимчасових контрольних комісій, які власне мали би перевірити законність прийнятих виконавчим комітетом рішень, а також ситуацію з ЛКП "Зелене місто" (одне з 5 ЛКП-"поїдачів" кредиту) щодо освоєння коштів на будівництво сміттєпереробного заводу.
Голова фракції "Голос" у Львівській міській раді Віталій Троць, який очолить ТКК по роботі виконкому, у разі, якщо її створення ухвалять, каже, що крім незаконного рішення по отриманні кредиту, є ще два моменти, які планують перевірити стосовно виконавчого комітету.
"Минулого року було багато сигналів, що виконавчий комітет своїм рішенням без погодження з бюджетною комісією ЛМР вносив зміни у бюджет. Певний період після початку вторгнення ми їм давали на це повноваження – вносити зміни до бюджету загалом до 50 млн грн в рік, а вони додумались взагалі на кожному засіданні вносити зміни на 50 млн грн.
А третє – це зауваження по містобудівних умовах і обмеженнях, які виконком видає. Кожен чиновник, який ставить свій підпис на документі, відповідає за це, і якщо рішення незаконне, а він про це не просигналізував, тоді питати будуть в нього. От вони завізовували, що це незаконно, а виконком це приймав", – зазначив Віталій Троць.
Контрольна комісія мала би перевірити поки що не підтверджені факти, і вже за результатами приймати приймати певні рішення. За словами депутата, рішення можуть бути навіть досить радикальними як-от розпустити виконком, переформатувати, чи скерувати подання на членів у правоохоронні органи. У разі, якщо виявиться, що перед прийняттям незаконних рішень члени виконкому домовлялися, це може вважатися діяльністю організованої групи.
"Кожне порушення, якщо за нього не настане якась відповідальність – юридична, політична, буде повторюватися заново. Маємо розібратися, що вони там наголосували. Можливо, ми з'ясуємо, що все законно. У нас є презумпція, тому як депутати можемо говорити лише, що бачимо ознаки незаконних рішень, далі тим мають займатися правоохоронні органи. Але всі розуміємо, що правопорушення очевидні", – додає Віталій Троць.
Про те, що потрібно перевірити роботу виконавчого комітету міської ради упродовж останніх двох років, погоджуються депутати з інших фракцій. Щоправда, не всі вважають, що дійде до його розпуску. Радше, мають сподівання, що грубих системних порушень у роботі виконкому ЛМР таки не буде, тому зможуть обійтися рекомендаціями та зауваженнями, зокрема, подякувати членам виконкому або міському голові як керівнику за хорошу успішну роботу, якщо вона такою є, та надати бачення як її покращити, каже голова фракції "Варта" та член тимчасової контрольної комісії Юрій Мартинюк. У разі встановлення, що факт з погодженням кредиту – не поодинокий, і подібні речі відбувалися систематично, будуть звертатися до правоохоронних органів.
"Зараз ніхто не говорить про розпуск виконкому. Ми з колегами, керівниками всіх фракцій та представниками від них вирішили вирішили промоніторити те, що робить виконавчий комітет, і дати йому відповідну оцінку – або позитивну, або негативну. Якщо негативну, то це може бути у двох площинах: або ці рішення, які приймав виконком, можуть бути вдосконалені, і ми поділимося своїми баченнями, якщо такі будуть мати місце, або ж будуть виявлені порушення, то напевно тоді ми повинні всі разом реагувати – і депутати, і виконавчі органи влади, і правоохоронні структури, і прагнути тільки до конструктиву і покращення", – зазначає депутат.
Крім того, наголошує, що у фракції позиція щодо отримання кредиту однозначна та незмінна, тож на цьому сесійному засіданні, як і на минулих таке рішення не підтримуватимуть. До того ж вважає, що, голосуючи за скасування рішення виконкому, не потрібно відразу протягувати отримання кредиту, спершу варто з'ясувати, наскільки взагалі законно працював виконком.
"Свободівці" у міській раді теж єдині у підтримці ухвал про утворення контрольних комісій, щоб перевірити законність прийнятих виконавчим комітетом рішень фактично з початку 2021 року до квітня 2023 року. Депутат Андріян Гутник зазначив, що на минулотижневій колегії міський голова Андрій Іванович говорив, що, імовірно, такі комісії взагалі недоцільно створювати, щоб не ускладнювати роботу як виконкому, так і ЛКП "Зелене місто".
"Але позиція нашої фракції – транспарентність всіх рішень, думаю, що це не завадить, і стимулює в дисциплінарному плані підлеглих Андрія Івановича. На сесії Львівської міської ради ми пропонували міському голові та його заступникам, і про це ми говоримо з 24 лютого 2022 року, якщо необхідно для життєдіяльності міста, ми готові зібрати сесію протягом декількох годин, забезпечити кворум і приймати важливі рішення, ті, які є у повноваженнях якраз сесії – не треба їх розглядати, порушуючи закон, на засіданнях виконкому ЛМР", – підкреслив Андріян Гутник.
Голова комісії бюджетної Наталія Шелестак каже, що стосовно рішень, які приймав виконавчий комітет, виходячи за межі наданих повноважень, сама неодноразово зверталася у правоохоронні органи. Цього разу увійшла до складу контрольної комісії, яка має перевіряти роботу комунального підприємства "Зелене місто", яке відповідає за будівництво сміттєпереробного заводу. Каже, за підсумками комісії фінансів та планування бюджету виявилося незрозуміло, яким чином освоювалися кошти. Тепер потрібно перевірити, чи мало право місто перераховувати кошти виконавцю робіт – польській компанії Control Process S.A, у якої насправді не було ліцензії на виконання подібних робіт.
"Зараз потрібно встановити процедурно ту історію, яка вже відбулася. Тобто вже здійснено певні оплати, деякі роботи зроблені, але ким виконані, чи правильно оформлені ті чи інші документи. Поки у мене виключно поверхневе розуміння того, що відбувалося. З того, про що йшлося в нас на комісії, відомо, що спершу була одна компанія, яка мала будувати завод, потім її замінили на цю польську фірму, була заміна генпідрядника. У документах чомусь виступає Андрій Іванович. Це для мене щось дуже незрозуміле і абсурдне, тому будемо з'ясовувати. Якщо будуть порушення, будемо звертатися в правоохоронні органи. Жодних прогнозів робити не хочу", – коментує Наталія Шелестак.
Її колега депутат Юрій Ломага, який очолив цю контрольну комісію, зазначив, що попри те, що будівництво сміттєпереробного заводу у Львові триває фактично два роки, у документах не вказано ні підрядника, ні субпідрядника, які відповідають за це. А польська компанія з'явилася приблизно місяць тому.
"Ми тратимо бюджетні та кредитні кошти, але ще не знаємо, хто це будує. Лише цього року з'явилася юридична особа, але в неї відсутня ліцензія на здійснення такої господарської діяльності. А ми вже заплатили 3,6 млн євро. Як це могло відбутися, якщо у нас навіть не було її дозволів вписано.
Нам намагаються підміняти поняття, пояснювати, що ми не розуміємо, що є якась процедура, ну процедура у нас загальна – є дозвіл, є вписано, хто це має виконувати, і ми платимо кошти. Тому ми вирішили створити депутатську комісію, вона буде незалежна, матиме функцію нагляду, хотіли би розібратися в цьому питанні: хто, що, які кошти і з'ясувати це в конкретних осіб", – каже депутат.
Зауважує, що стверджувати, чи точно такі порушення відбулися, можна буде лише після перевірки усіх матеріалів.
А от щодо кредитного питання каже, підтримувати його не буде. Чи так однозначно проголосує уся фракція "Європейської Солідарності", стверджувати не береться, хоча припускає, що загалом у сесійній залі не назбирається достатньої кількості голосів, що таки погодити цей кредит.
- Актуальне
- Важливе