Еспресо. Захід

Чи може медичний гелікоптер сісти біля Оперного театру у Львові  

1 грудня, 2021 середа
15:55

На початку жовтня на Львівщині відновили проєкт аеромедичної евакуації пацієнтів. Тепер у розпорядженні медиків Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф з’явився гелікоптер нацполіції Airbus Helicopters Н145.

Цей вертоліт, який базується в аеропорту в Черлянах (Городоцький район), літає чи не щодня, допомагаючи доставляти пацієнтів з віддалених регіонів нашої області у відповідні профільні лікарні. Ці медичні випадки та маршрут гвинтокрила докладно описують на офіційній сторінці Центру ЕМД у facebook.

"Еспресо.Захід" поспілкувався з в.о. директора Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги Андрієм Васьком, щоб дізнатися більше про специфіку роботи аеромедичної бригади та про можливості нового вертольота.

Читайте також: Бути найкращими: про амбітні плани екстреної медицини Львівщини

Медики в аеромедичній бригаді є суперменами у своїй сфері

Медична комплектація повітряного судна є аналогічною комплектації реанімобіля класу "С". Тобто тут є все необхідне обладнання найвищого рівня, плюс закуплено апарат штучного масажу серця. 

Усі працівники аеромедичної бригади успішно пройшли спеціалізоване навчання за європейською програмою підготовки та багато відповідних тренінгів. Тобто їх навички в галузі педіатрії та дорослої невідкладної медичної допомоги відповідають найвищим світовим стандартам реаніматологів чи працівників екстреної допомоги. Де-факто це дуже круто підготовлені фахівці, які готові надавати медичну допомогу пацієнтам з найважчими формами захворювання. Однак варто зазначити, що багато наших наземних бригад мають не гіршу якість підготовки. 

У працівників аеромедичної бригади більша зарплатня

Медики в повітрі виконують надзвичайно складні завдання. Для того, щоб потрапити в аеромедичну бригаду, їм потрібно було подолати дуже високий прохідний бар’єр за оцінками з навчання. Це сертифіковані фахівці, які заслуговують на вищу зарплату. Якщо в нас будуть інші працівники, які пройдуть сертифікацію за відповідними програмами європейської ради реанімації, то ми цим працівникам теж платитимемо вищу заробітну плату. 

До складу аеромедичної бригади входить 10 медичних працівників, вони чергують по добах. У нічний час, коли вертоліт не літає, ці медики задіяні в каретах швидкої допомоги. 

5 хв. від моменту отримання завдання до зльоту



Дуже важлива злагоджена командна робота. Також надзвичайно важливим є швидкий виліт до місця події. Це критично значущі речі. Тобто налагодження роботи від того моменту, коли нам надійшов запит на аеромедичну евакуацію, і до часу, коли вертоліт виконав своє завдання.

Раніше, працюючи з ДСНС, на всі погодження для вильоту йшло десь до пів години. На сьогодні вкладаємося у п’ять хвилин державного нормативу. Це фантастичний результат. 5 хвилин, щоб апарат піднявся в повітря: збір команди, запуск вертольоту, паралельно йдуть усі погодження та координація між диспетчерами й наземними службами. Раніше така чітка координація була лише в разі якихось гіпернадзвичайних ситуацій. А зараз це для нас рутинна комунікація. На сьогодні можу сказати, що ми достатньо близькі до європейського стандарту аеромедичної евакуації.

Увечері та вночі гелікоптер не літає... 

В осінньо-зимовий період гелікоптер літає з восьмої ранку до четвертої вечора – тобто поки триває світловий день. Влітку ж літаємо до 19:45, і заступають пілоти на зміну значно раніше.  Вночі гелікоптер може злетіти, проте не може сісти на місце події. Бо для нього потрібні спеціально підготовлені підсвічувані майданчики. Навіть звичайний телефонний провід над посадковим майданчиком може призвести до надзвичайних і непередбачуваних наслідків під час посадки гвинтокрила. Спеціальні ж переносні вогні для вертолітного майданчика коштують 30 тис. євро. 

...Як і в туман та заметіль

Через густу туманність вертоліт періодично не може літати. Заметіль також може бути перешкодою польоту. Тому сприятливі погодні умови важливі для роботи аеромедичної бригади. Щодня отримуємо зелене світло від диспетчерів на можливість польотів у конкретних часових рамках. Тому треба розуміти, що кінцевий дозвіл на зліт дає не медична служба, а Центр авіаційного забезпечення нацполіції.

Гвинтокрил може сісти практично будь-де 

Щоб здійснити посадку, гелікоптеру потрібна ділянка 30 на 30 метрів. Значення має наявність проводів чи високорослих дерев, те, чи є засміченість навколо майданчика, який ґрунт у місці посадки. Майданчиків з піщаним покриттям і тих, де багато сміття, що літає від вітру, пілоти намагаються уникати, щоб не сталося ушкодження вертольота.

За потреби пілоти можуть посадити гвинтокрил практично на будь-якому майданчику, якщо місце є безпечним і люди стоять збоку. А для цього потрібна злагоджена робота із поліцією – щоб відвести людей. Вертоліт спроможний сісти навіть на площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку чи навпроти Оперного театру у Львові. Але за умови, що поряд немає електричних чи телефонних проводів. Бо для пілотів не є складним завданням посадити гвинтокрил в місті.

Вертоліт може літати по всій Україні

Ми готові вилітати за межі Львівської області. У нас немає проблем з польотами по всій Україні.  Якщо вертоліт має можливість дозаправки, лімітів нема. Так, ми орієнтуємося на західний регіон (основна – 150-кілометрова зона довкола Львова), проте в нас немає чітко визначеної географії для польотів. Скажімо, якщо сідаємо у Чернівцях, то, наймовірніше, нам буде потрібна дозаправка в місцевому аеропорту, після чого вже можливе повернення до Львова. Можемо просити дозаправку і в Івано-Франківську. Тобто на сьогодні це питання логістики та комунікації.

Гвинтокрил доправляє пацієнтів у профільні лікарні 

На сьогодні Львівський обласний центр ЕМД госпіталізує у профільні лікарні пацієнтів з інсультами, інфарктами, нейротравмами. Повітрям ми перевозимо пацієнтів туди, де їм нададуть увесь обсяг фахової медичної допомоги. Немає змісту використовувати такі колосальні ресурси держави, лише щоб просто катати пацієнтів – доправляємо їх у ті лікарні, що мають найвищий рівень медичної допомоги, якої потребують хворі.

На нашому рахунку – віддалені польоти на території Турківського та Сколівського районів, де немає швидкої доступності до відповідних спеціалізованих видів медичної допомоги. Аналогічно – з Червоноградом і Бродами. Важливий момент: дитяча хірургія проводиться виключно у Львові. Також сюди перевозять тих, хто потребує опікової хірургії, людей з нейротравмами, в разі недоношеної вагітності. 

На Львівщині мало б бути близько 30 вертолітних майданчиків

Потрібно, щоб вертолітні майданчики були біля всіх великих багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування (БЛІЛ). Наразі використовуємо імпровізовані майданчики, орієнтуючись на близькість до медичних закладів. Загалом треба вкласти 200-300 млн грн у розгортання таких платформ для вертольота. 

Читайте також: У Львові почали будівництво вертолітного майданчика для аеромедиків

Наразі проєкт аеромедичної бригади є експериментальним

Львівська область показала себе як надійний партнер для реалізації цього експериментального проєкту. Літаємо практично щодня. За наявності фінансування й політичної волі продовжимо виконувати своє завдання аеромедичної евакуації і наступного року.

У цей проєкт хочуть включити й інші регіони України. Є багато віддалених територій України, які мають проблеми з доступом до медичних установ, а наявність гелікоптера могла б врятувати чимало життів. 

Фото: Олександр Ліпко та Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку. СЕО 
 


 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 26 квітня
09:21
родина Гринкевичів
Мотель, автівки преміум-класу й відпочинковий комплекс: яке майно арештували у справі Гринкевичів
08:48
У річці на Львівщині біля дитячо-юнацької спортивної школи виявили мертвого чоловіка
У річці на Львівщині біля спортивної школи виявили мертвого чоловіка
08:30
Леонід Іщук
Помер колишній український футболіст і тренер Леонід Іщук
08:11
евакуаційний потяг
З Донеччини до Волині з травня курсуватимуть евакуаційні поїзди: деталі
07:53
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 26 квітня, і завтра
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
17:47
о.Севастіян Дмитрух
У Львові показали старовинні галицькі плащаниці та ковані хрести Олега Боньковського 
17:33
згорілий автомобіль
На Тернопільщині чоловік згорів у власному автомобілі
17:19
суд, прокуратура, вирок
Невчасно подала декларацію: суд оштрафував депутатку Львівської обласної ради
17:10
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 квітня, завтра, тиждень
17:04
На Закарпатті затримали шістьох чоловіків на спробі переплисти Тису
16:48
новини Волині
На Волині жительку Луганщини засудили до 15 років за держзраду
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
15:40
суд, гроші, штраф
Обікрав людей на понад 107 тис. грн: на Стрийщині до 10 років засудили шахрая
15:30
Ексклюзив
В Україні вийшла унікальна повість, яку написали 36 авторів
Більше новин