Бруківка проти дронів: скільки західні міста витрачають на оборону та благоустрій
Минулого тижня Володимир Зеленський підписав закон, яким у міст забирають «військовий» ПДФО. Рішення ухвалено, але дискусія про доцільність цього кроку триває
Forbes проаналізував, скільки грошей на підтримку обласних бригад ТрО виділяли міста протягом девʼяти місяців 2023-го і як ці суми співвідносяться з витратами на благоустрій, передає "Еспресо.Захід".
Місцеві бюджети можуть лише опосередковано підтримувати ЗСУ – через військові облігації або організацію волонтерської допомоги. Але є виняток: фінансувати "власні" бригади ТрО вони можуть безпосередньо, тим самим істотно впливаючи на боєздатність цих військ.
У кожній області створено одну або декілька бригад тероборони, з червня 2022 року їх почали застосовувати поза межами їхніх областей, вони стали повноцінними військовими бригадами, які воюють на різних ділянках фронту.
Так, згідно дослідження, Львову надійшло 2 млрд 222 млн грн з "військового" ПДФО. На дві бригали ТрО , 103-тю та 125-ту, містом було виділено 324 млн, а на благоустрій було витрачено 1 млрд 358 млн.
Луцьк у цьому списку отримав найменше з ПДФО – всього 354 млн. На свою тероборону місто витратило при цьому 156 млн, а на благоустрій 152 млн.
На 105-ту бригаду ТрО з Тернополя місто виділило всього 61 млн при "військовому" ПДФО в 545 млн. На благоустрій було витрачено 428 млн.
Хмельницький з податку отримав 1 млрд 222 млн. При цьому на свою бригаду було витрачено 39 млн, на благоустрій – 362 млн.
Рівне: на 104-ту бригаду витрачено 39 млн, на благоустрій 509 млн при ПДФО в 503 млн.
102-а бригада з Івано-Франківська отримала від свого міста 38 млн. При цьому на благоустрій було витрачено 561 млн. Івано-Франківськ з "військового" ПДФО отримав 600 млн.
Найгірша ситуація у Чернівцях та Ужгороді. Так, столиця Буковини на свою бригаду витратила 5 млн, на благоустрій 834 млн, а з ПДФО отримав 685 млн.
В Ужгороді взагалі на свою 101-у бригаду нічого не витратили, а на свій благоустрій – 126 млн. З ПДФО місто отримало 365 млн.
"Цей аналіз не дає повної картини фінансування ТрО, адже місцевих бюджетів значно більше, ніж лише кошториси обласних центрів. Це бюджети областей і окремих громад, які також можуть фінансувати власну тероборону (і благоустрій). Інформацію про видатки взято з ресурсу Openbudget станом на 1 жовтня 2023 року, тому зміни, які відбулись в останньому кварталі 2023-го, не враховано", – зазначають у Forbes.
- До слова, Ірина Гримак розповіла, чим небезпечне вилучення "військового" ПДФО з бюджетів територіальних громад
- Актуальне
- Важливе