Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Богдан Равліковський про вихід з Азовсталі та полон: "Розуміли, що можемо як командири не повернутися, але мусили рятувати своїх поранених"

Андріана Стахів
8 вересня, 2023 п'ятниця
08:00

Після складного рішення про вихід із Азовсталі Богдан Равліковський, як і інші "азовці", потрапив до російського полону, де провів майже рік свого життя, проте у червні 2023 року він нарешті повернувся до України

Зміст
Азовець "Равлик" народився у Львові 1992 року. Закінчив Львівський державний університет внутрішніх справ, спочатку служив у Національній гвардії, а 2015 року перейшов у "Азов". Із 2014 року воїн брав участь у бойових діях на сході України, зокрема у боях за Світлодарську дугу разом із "Азовом". А повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року зустрів у Маріуполі. Захищав місто, був командиром позиції в маріупольському порту й командиром батальйону на "Азовсталі".

Про вихід з Азовсталі, майже рік перебування у російському полоні, повернення до України та майбутню перемогу Богдан Равліковський розповідає "Еспресо.Захід" у другій частині інтерв’ю.

Першу частину розмови читайте за посиланням.

Богдан Равліковський

Фото: Богдан Равліковський

Вихід з Азовсталі

Рішення про вихід далося вам складно?

Рішення приймали у бункері спільно, це не було одностороннє рішення командира "Азову". Обговорювали умови, як будемо це робити. Але відразу поставили питання так: якщо нам не дадуть команду припинити оборону Маріуполя, ми не виходитимемо, будемо стояти до кінця. Проте якщо буде така команда, тоді вже якось на спільних умовах будемо виходити в полон. У нас дуже багато було поранених, вони гинули. Ми були просто вимушені це зробити. Все командування розуміло ризики, я розумів ризик, який може бути для мене. Розуміли, що можемо як командири не повернутися з полону. Але, щоб урятувати солдатів, які гинули, довелося приймати таке рішення.

Щодо полону. Дуже часто ми чуємо, як росіяни люто ставляться до "Азову", скажімо навіть так, ненавидять його. Яким було ставлення до вас, враховуючи, що ви не тільки "азовець", а ще й львів'янин?

Я виходив останнім. Ми знищили всі засоби індивідуального захисту, зброю, зв'язок, оптику, і тоді я вийшов з командного бункера. Ставлення спочатку було, скажімо так, від "адміністрації" відносно адекватне. Були певні умови, Редіс озвучив їм, вони озвучили нам. Це була стара недіюча колонія. Матраців на початку не було, потім їх дали. Харчування, зрозуміло, погане, вода була десь з озера, було відчуття плісняви чи землі. Почалися допити. Після цього я потрапив на дисциплінарний ізолятор, і там у нас з адміністрацією відносини погіршилися. Дисциплінарний ізолятор охороняли не росіяни, а "деенерівці", їхнє ставлення було набагато гірше, ніж росіян. А росіяни були гірші, ніж кавказькі народи.

Здавалося, що найгірше ставитимуться саме росіяни…

Я так зрозумів, що представники так званих ДНР-ЛНР почуваються якимись ображеними. Вони, знаєте, зараз "і не ті, і не тамті". Тобто і не українці, і не росіяни, а десь посередині, і їх не любить ні Росія, ні Україна. От вони свою неадекватність, нерозуміння ситуації, свою тупість, злість отак проявляють.

Богдан Равліковський на Азовсталі

Фото: Богдан Равліковський

Полон

Ви перебували у полоні тривалий час, фактично рік. Що допомагало триматися? Як минали ваші дні?

На Оленівці було ще якесь спілкування, а в СІЗО – зовсім інакше. Були свої моменти. У вересні я потрапив у Таганрог. Дні минали одноманітно: зранку перевірка, поїли, цілий день посиділи до обіду, пообідали, перевірка, повечеряли й лягли спати.

А чому постійні перевірки? Що ще вони могли у вас шукати?

Вони дуже нас боялися, азовців не виводили з камери без охорони спецназу. Мене виводили чотири чоловіки: один відкривав камеру, другий забирав, а ще двоє вели. Так ми ходили, голову опускали вниз, руки підіймали догори, у такому положенні, щоб нічого не бачили, із закритими очима. Вони дуже боялися, щоб ми не влаштували якоїсь диверсії, щоб не накинулися на них. Їхня пропаганда добре працює. Поводилися так, наче самі взяли нас у полон, а не ми вийшли добровільно. А вони не мають забувати, що вони нас не взяли, не зламали. Ми вийшли, бо хотіли врятувати своїх хлопців, а не через то, що вони когось залякали.

Упродовж полону отримували якусь інформацію ззовні?

Б.Р. На момент Оленівки у нас ще був зв'язок, було декілька схованих телефонів, ми спілкувалися з вільною Україною, а в Таганрозі не було нічого. Тут лише ходили чутки. Скажімо так, якщо тебе відправили на допит і в тебе був більш-менш адекватний слідчий, то можна було в нього запитати, що з Україною. Зрозуміло, що в основному вони говорили "та що вам там лишилося, там уже один-два дні" і таке інше. Але бували й такі, як-от мені трапився. Він сам був з Ростова, працював у поліції, його просто прикомандирували до цього СІЗО, щоб проводив допити. Він розказав, що ситуація в Україні на той момент відносна. Ні ЗСУ не рухаються, ні росіяни. Тільки локально, там хтось натиснув, там хтось поступився. Це було десь у жовтні 2022 року. У вересні ж, коли мене брали на перший допит, то сказали такі слова: "Ми вже майже взяли Бахмут". Ага, думаю, класно значить, пройшло стільки часу і ще не взяли. І 26 квітня вже 2023 року мені знову говорять: "Наші вже майже взяли Бахмут". Я подумав: о, справи у вас не дуже. Тобто всілякі глобальні новини ми дізнавалися.

Але можливості спілкуватися з рідними не мали?

Не було взагалі жодної. Ні Червоного Хреста, ні ОБСЄ, жодного зв'язку з рідними, ні листування, нічого.

Ви знали завчасно, що вас планують обміняти?

Ні. Це сталося вночі, відчинилася камера, назвали моє прізвище і сказали "з речами на вихід". Я зрозумів, що їду кудись на етап. Але ще не розумів, куди. На поверсі камери були ізольовані, але я чув, як виводять офіцерів і командирів. Думав, що ми кудись їдемо далі. Нас завели у бокс, де всі були переважно офіцери й командири. Ми почали спілкуватися, куди їдемо. Ніхто не знає, може, обмін, а може, далі. І тут ми почули, що привели жінок. Це були жінки "Азову" із СІЗО. Ми зрозуміли, що, скоріш за все, це обмін. Бо жінок із хлопцями так просто не вивозять разом. Це підтвердилось, коли ми сіли в літак. Ми були зі зв'язаними руками, зав'язаними очима, але пілот чи хтось з екіпажу літака сказав такі слова: "Самоє страшноє для вас уже закончилось". Тоді я зрозумів, що все, це обмін.

Повернення до України

І які перші відчуття від прибуття додому?

Знаєте, я з усіма спілкуюсь, і всі хочуть почути якесь "вау". Якщо чесно, ніяких вражень. От просто жодних. Тобто я радий, що повернувся, але розумію, що там ще залишилися хлопці, з якими треба працювати. І скажімо так, я видихнув, тому що для мене це закінчилося. Чому? Тому, що я був командир і мені хотіли інкримінувати різні статті. Відповідальність за порт, вони там спочатку хотіли мені приписати, нібито катував російський екіпаж корабля, про який я розповідав. Пізніше – начебто цивільними прикривався на Азовсталі, тобто тримав цивільних у заручниках у бункері. Що ми крали золото, катували полонених… Доходило до різної маячні. Просто видихнув, бо це ж постійно сидиш в такій напрузі, що тобі зараз розкажуть знову, для чого беруть на допит. Доходило й до фізичного насилля. І ти не знав ніколи, що чекати завтра.

Богдан Равліковський

Фото: Андріана Стахів

Щодо полонених, яких ще доволі багато. У нас відбувалися різні акції на підтримку полонених азовців і бійців інших бригад. Тоді висловлювали різні думки. З одного боку, що привертати увагу потрібно, а з іншого – що це може нашкодити. Яка ваша думка з цього приводу?

Тут немає єдиної правильної відповіді. Чим можна нашкодити? Тим, що з'являється певна ціна, тобто, наприклад, ціна за азовців. Але з іншого боку, якщо ніхто не буде згадувати, то, напевно, ніхто може й нічого не робити. Тому питання двояке. Але говорити треба. Бо треба розуміти, що Росія не виконує свої зобов'язання, вони не допускають туди нікого. Ми не знаємо, що зараз там діється. На момент, коли я там ще був, розумів, що відбувалося. Від того моменту нічого не знаю. Туди не пускають жодні міжнародні організації. Сюди в нас до російських полонених пускають усіх. І якісь консули, і патріархи церковні. Всі дивляться, як у нас сидять росіяни. А що там – не розуміє ніхто.  Це треба висвітлювати обов'язково, щоб привертати увагу світу, що країна, яка веде війну, не дотримується жодних міжнародних правил її ведення. Вони собі захотіли й закрили, перевозять куди хочуть, як завгодно допитують, судять собі, як хочуть. Знаєте, як воно там відбувається? Доказів немає жодних. Усе просто зі слів когось. Тобі от кажуть, що ти там когось убив, "усе, ми тебе посадимо". Це неправильно, світ має розуміти, що з ними жодних справ краще не мати, накласти на них якомога більше різних санкцій, що б вони просто загнулися.

Після реабілітації ви повертаєтеся до служби?

А як військовий може не повернутися? Я повертаюсь на службу, а командир прийме рішення, де буду найбільш корисний – там і буду.

Як ви бачите українську перемогу?

Здобути її силовим методом, думаю, буде складно, дуже складно. Це радше дипломатичний шлях. У будь-якій війні, мені здається, виграє дипломатія. Але дипломатія тільки на наших умовах. Тому що сторона, яка постраждала, – це ми. Країна-агресор має бути обов'язково покарана на наших умовах, на умовах світу. Не тільки Україна має висувати умови, а й світ, бо лендліз працює, закордонні гроші тратяться. Це не тільки наша війна, це війна всього світу. Кожен має претензії зараз до Росії. Вона має відшкодувати дуже багато. Не знаю, які репарацій вони мають виплатити, але вони мають пошкодувати про те, що зробили. І це має бути очевидно для всього світу, що країна-агресор, яка порушує міжнародні правила війни, міжнародні кордони, має бути покарана.

Але попереду ще тривала боротьба.

Тривала. Потрібно розуміти, що ми всі чекаємо закінчення війни, але це буде не скоро. Коли ми навіть повернемо всі свої кордони, залишиться проблема з відновленням України, з виявленням тих "гнилих", скажімо так, елементів суспільства, і будування великої незалежної України. Знаєте, от була Помаранчева революція, Майдан і нарешті зараз треба вже закінчитися це все, поставити велику крапку, зрозуміти свою ідентичність. Що ми – українці, цілком стала самостійна нація.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.46
  Купівля 40.46
  Продаж 41.02
 • EUR
  Купівля 43.68
  Продаж 44.46
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
13 червня
22:48
Військова з Рівного презентувала другу поетичну збірку "Крила, обпалені війною"
Військова з Рівного презентувала другу поетичну збірку "Крила, обпалені війною"
22:14
У Хмельницькому під час пожежі врятували чотирьох кошенят
У Хмельницькому під час пожежі врятували чотирьох кошенят
21:46
У дев'яти населених пунктах Буковини тимчасово не буде газу: де та коли
21:23
Картина з краєвидами Дністра, яку продали на аукціоні
Адвокатка з Хмельницького продала свою картину, а виручені кошти віддасть ЗСУ
21:05
автобус №45
Із 17 червня автобуси №45 у Львові курсуватимуть за частково зміненим маршрутом
20:44
На Тернопільщині п'яний водій трактора на великій швидкості ледь не переїхав дітей
20:25
OPINION
Ми, солдати, загинемо перші, а ви, хто зриває мобілізацію – другими. Блог Влада Якушева
20:06
Зґвалтування дитини
У Луцьку громадянина РФ підозрюють у зґвалтуванні 12-річної дівчинки
19:47
Школяр зі Львівщини став чемпіоном України з класичних шахів
Школяр зі Львівщини став чемпіоном України з класичних шахів
19:34
На Закарпатті затримали чоловіка, який убив брата й намагався втекти з області
19:15
У львівському Будинку офіцерів з’явилися кімнати для арттерапії та розмов з психологом
18:56
Потопельник
На Буковині продовжують пошуки хлопця, який втонув на Дністрі під час купання
18:35
захоплена земля біля Львова
За несплату оренди прикарпатець поверне громаді 1,6 млн грн
18:15
Померла провідна солістка балету Львівської опери Христина Ткач
17:57
суд Бобришов - НТА
Колишній керівник російської общини Львівщини судиться з НТА через розслідування щодо його зв’язків з РФ
17:48
У Львові на Кубку Лева з армрестлінгу зібрали понад 150 тис. грн для ЗСУ
17:30
У ФК "Карпати" назвали найкращого гравця сезону за версією вболівальників
17:11
хмари
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 14 червня
16:56
польські прикордонники
Польські прикордонники впіймали на кордоні студента-втікача Львівського університету МВС. Як його покарали
16:39
У Львівській опері вперше в Україні поставили "Діалоги кармеліток" француза Франсіса Пуленка
16:30
Оновлено
Біля Львова сталась ДТП з двома вантажівками, постраждав один з водіїв
16:25
У Тернополі за рік звільнили 39 кондукторів тролейбусів
16:12
На Закарпатті затримали чоловіка, який побив односельця до смерті
16:00
Перевірка документів на кордоні
Цьогоріч на Волині прикордонники виявили майже 300 "липових" документів
15:47
Два мости на Тернопільщині протестували на міцність
15:46
Карпатнафтохім
Бізнесмен з Дрогобича на Львівщині став співвласником одного з найбільших хімічних підприємств України
15:35
Волонтер-швейцарець передав рятувальникам Луцька 4-й пожежний автомобіль
15:23
На Буковині БЕБ припинило роботу підпільного цеху  з виготовлення побутової хімії
15:09
вінчання на передовій
Вінчання на передовій: воїн 102-ї бригади ТрО одружився із коханою поблизу лінії фронту
14:54
фонтан на площі Галицькій, фонтан Да вінчі і українських добровольців, Львів
У Львові зупинять на профілактичні роботи фонтан "Да Вінчі"
14:45
На Хрінницькому водосховищі невідомі незаконно спорудили дамбу
На Хрінницькому водосховищі невідомі незаконно спорудили дамбу
14:28
Пляшки, посуд та "Айфон": що знайшли під час очищення дощоприймачів у Львові
14:13
У нацпарку на Буковині зацвіла рідкісна орхідея
14:00
З нотками фольку: Віктор Винник і МЕРІ зняли кліп на пісню "Красиво"з ансамблем "Верховина"
13:55
ФК "Карпати-2", Карпати-2
"Карпати-2" стануть командою U-19 ФК "Карпати"
13:38
У Львові проведуть День кар'єри для ветеранок та ветеранів
13:25
Рівненський інститут землеустрою виставили на аукціон
Стартова ціна – 3,5 млн грн: Рівненський інститут землеустрою виставили на аукціон
13:12
прощання з військовим
У Луцьку відбудеться прощання з двома воїнами  – Юрієм Дрофою та Вячеславом Овчарем
12:58
поїзд
Задля економії електрики на Львівщині  не курсуватимуть деякі приміські потяги. Детально про зміни розкладів та маршрутів
12:52
Оновлено
Свято музики у Львові
Куди піти у Львові із 10 по 16 червня: Старовинна органна музика при свічках та "Класика про кохання" від Віртуозів Львова
Більше новин