Блокування кордону України зі Словаччиною вплине на товарообіг, – експерт Гогуля
Блокування перевізниками пункту пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород", що на словацько-українському кордоні, вплине на товарообіг
Про це розповів голова регіональної Ради Асоціації міжнародних автомобільних перевізників міста Київ Олександр Гогуля в ефірі "Суспільне. Спротив", передає "Еспресо.Захід".
"Кількість транспортних засобів у Польщі – 340 тисяч вантажівок, а в Україні – 60 тисяч транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення. У Литві, яка теж підписала звернення щодо повернення Україні дозвільну систему, близько 80 тисяч вантажівок. Якщо ми дивимось на ці цифри, то стає зрозуміло, що українські перевізники ніяк не можуть вплинути й перебити роботу іноземним фірмам", – наголосив голова регіональної ради.
Він також зазначив, що блокування пункту пропуску "Ужгород – Вишнє Нємецьке" вплине на товарообіг, оскільки зараз більшість вантажів спрямовується через Словаччину, Румунію та Угорщину.
"Я дуже сподіваюся, що Єврокомісія стане на український бік. Бо головний шлях для доставки експорту та імпорту – це автомобільний транспорт. Наразі це головна артерія під час війни", – додав Гогуля.
Нагадаємо, напередодні асоціація далекобійників Словаччини оголосила, що 1 грудня заблокує пункт пропуску "Вишнє Нємецьке – Ужгород" на кордоні з Україною. Перевізники назвали метою протесту "необхідність негайних рішень та солідарність з перевізниками з Польщі".
Страйки на кордоні з Україною: що відомо
6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.
Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною.
9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.
15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.
16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".
Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.
Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечені вантажі.
За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.
Аграрний експерт розповів, які продукти можуть зникнути з полиць українських магазинів через блокаду кордонів.
Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок. Також польська міністерка зустрілася з протестувальниками і запропонувала їм компромісне вирішення питання.
4 грудня транспортна рада ЄС обговорить ситуацію з блокуванням на польсько-українському кордоні, де польський уряд вимагатиме розірвати угоду з Україною.
- Актуальне
- Важливе