Базарний день у "червоному" Львові. Фото
Попри натовпи людей на ринку, продавці кажуть, що нині значно менше людей, ніж зазвичай буває перед святами. І наполегливо просять покупців дотримуватися карантинних обмежень.
Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала ринки Львова, яким міська комісія з питань ТЕБ і НС дозволила працювати.
19 квітня у Львові відновили роботу непродовольчі ринки та літні майданчики. Такий дозвіл напередодні видала міська комісія ТЕБ і НС. Утім влада Львова послабила карантин, незважаючи на те, що Львівщина далі перебуває в "червоній зоні".
З реакцією на дії міської влади не забарилося керівництво області. Голова Львівської ОДА Максим Козицький вважає таке рішення незаконним, оскільки Львівщина все ще перебуває в "червоній" зоні епідемічної небезпеки. З ним погоджується й директор департаменту охорони здоров’я Львівщини Орест Чемерис. У коментарі журналістці "Еспресо.Захід" посадовець пояснив, що такі рішення міська комісія ухвалювати не може.
"У нас два показники з трьох, які можуть дозволити послабити карантин, перевищують норму. Для того, щоб вийти з "червоної зони", два показники мають бути в межах норми протягом останніх п’яти днів. Лише державна комісія ТЕБ і НС приймає рішення щодо того, до якого рівня епіднебезпеки належить певна територія, і лише за рішенням державної комісії ТЕБ і НС певна територія може вийти із зонування. Є постанова Кабінету Міністрів, де чітко прописано, що дозволено і що заборонено в "червоній зоні", – зазначив директор департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА Орест Чемерис.
А тим часом на ринках міста кишить людьми. Журналістка "Еспресо.Захід" побувала на одному з непродовольчих ринків міста. Атмосфера – вражаюча, як на місто, яке перебуває в "червоній зоні" карантину: потік людей, які безкінечно заходять і виходять із території ринку.
На вході стоїть чоловік, якого на початках серед натовпу мало помітно. Побачивши журналістів, активізовується й починає виконувати свою роботу. Як з’ясувалося, на нього поклали функції вимірювати температуру покупцям. За спостереженнями журналістки – вимірював вибірково.
"Загальмував мені термометр, – виправдовується працівник ринку Степан. – Але всім вимірюю".
За журналісткою тим часом вибудувалася черга, але навіть тоді не всім людям вдалося перевірити температуру тіла. Це при тому, що, як зазначив пан Степан, ще нині на ринку було мало людей.
А тим часом прохід ринку заповнений покупцями, які перед Великодніми святами вирішили оновити гардероб. Усі магазини на території відчинені. Продавці суворо дотримуються карантинних обмежень: у масках, рукавичках, мають засоби для дезінфекції. Хтось працює безпосередньо у приміщенні, є й ті, які працюють "на виніс".
Такими виявилися два магазини поряд. На вході – червона стрічка з вивіскою "працюємо на виніс". Продавці ніяково стоять біля входу в крамницю, з журналісткою спілкувалися неохоче, але про роботу розповіли.
"Ми переживаємо за безпеку, – каже продавчиня Наталя. – У першу чергу за свою, бо теж маємо сім'ї, родину. Вирішили працювати "на виніс", тобто працюємо на вулиці в масці, рукавичках. До прикладу, покупця цікавить якась річ – виносимо моделі з магазину й показуємо клієнтам. Біля входу вони розраховуються".
Утім навіть за такої кількості людей продавці кажуть, що клієнтів мало. Адже часто перед святами на ринку ніде було яблуку впасти, а нині люди спокійно собі ходять, біля магазинів скупчення нема.
"Подивіться біля мене чи всередині в магазині – немає людей навколо", – каже власниця однієї з крамниць, Галина Перун.
Але навіть за таких умов підприємці щасливі, що місто дозволило працювати, адже видатків ніхто не скасовував. Податки, оренда – все залишилось, як було. Обіцяні владою вісім тисяч не допомагають зовсім. У додатку "Дія" навіть неможливо зареєструватися.
"Уже який раз пробую зареєструватися на ці вісім тисяч – не виходить. Вже й дочку просила, – бідкається пані Галина. – Всі хочуть працювати, нам потрібно працювати, годувати сім’ї. Якихось поступок нам ніхто не робить. Дотримуємося всіх правил, ми в рукавичках, у масках, в нас висять засоби для дезінфекції і є навіть разові рукавички для клієнтів".
Та чи довго ринки зможуть працювати за таких умов, чи їх контролюватимуть, як перевірятимуть? Чи не повториться ситуація з карантином "вихідного дня"? На це поки що нам ніхто не дав відповіді. Нагадаємо, тоді теж міська влада дозволила підприємцям працювати, а поліція перевіряла й накладала штрафи за порушення карантину.
Тож журналістка "Еспресо.Захід" звернулася до прес-служби Національної поліції Львівщини. Телефоном речниця не змогла відповісти, як у такому випадку діятимуть правоохоронці. Ми надіслали запит і сподіваємося на швидку відповідь від поліцейських.
Зважаючи на те, що нині ліжка з киснем на Львівщині завантажені на 65 %, а ситуація із COVID-19 і далі залишається складною, залишається лише чекати, у що виллється це скупчення людей після Великодніх свят.
Фото: Христина Парубій
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе