Еспресо. Захід
Огляд

Австрійське обличчя Львова: що варто знати про архітектора Захарієвича

17 липня, 2023 понедiлок
16:44

Сьогодні, 17 липня, у 1837 році народився Юліан Октавіан Захарієвич – відомий архітектор, один із засновників Львівської архітектурної школи, яка визначала архітектурне обличчя міста у 2-ї половині XIX — поч. XX ст.

Зміст

Для багатьох львів’ян ім’я видатного архітектора Юліана Захарієвича та його сина Альфреда досі залишаються terra incognita, хоча саме вони великої мірою визначили, яким має мати вигляд місто Львів у період його активної забудови. "Еспресо.Захід" розповість, що збудували ці архітектори і чому ім’я Захарієвичів є важливим для історії.

Юліан Захарієвич народився в родині вірменина Георгія Захарієвича та Юзефи з Ґросманів. Закінчив Технічну академію (1852–1857, нині — Львівська політехніка), професійну освіту отримав у Відні (закінчив у 1858, нині Віденська політехніка). Після завершення навчання працював у генеральній дирекції будівництва державних залізниць Австрійської імперії. У 1860-х роках працював на Львівсько-Чернівецькій залізниці на різних посадах — від залізничного інженера почергово у Відні, Тімішоарі та Львові, до начальника руху в Чернівцях. Працюючи на цій залізниці, спроектував залізничний вокзал у Яссах, який зараз є одним з найбільших вокзалів у Румунії за кількістю транзитних пасажирів, а будівля станції була включена в список історичних пам'яток Румунії.

З 1871 року Захарієвич став завідувачем кафедри архітектури Технічної академії у Львові. У 1881—1882 роках — ректор Політехніки. Від 1892 року був одним організаторів Галицької крайової виставки у Львові. Також віг був членом багатьох товариств щодо пам’яток мистецтва Галичини.  У 1877 році цісар Франц Йосиф І надав йому шляхетський титул Лицаря з Львигороду (Ritter von Lwigród). Отримав Захарієвич лицарський титул не за воєнне завзяття, а за талановиту працю архітектора.

Захарієвич був піонером створення у Львові комплексних архітектурно-будівельних компаній. У 1885 році Юліан Захарієвич спільно з архітектором та підприємцем Іваном Левинським придбали у Львові велику земельну ділянку в місцевостях Новий Світ і Байки. Від 1888 року вони почали забудовувати її віллами за власними проєктами (тепер ця місцевість відома під назвою Кастелівка). Професійний "клан" Захарієвичів і Левинського у певний момент майже монополізував найважливіші будівельні й архітектурні проєкти на теренах Львова. 

Після раптової смерті Юліана Захірєвича у 1898 році, його справу у будівельному бізнесі продовжив син Альфред Захарієвич. Він у 1902 році заснував власне архітектурне бюро і будівельне підприємство у спілці з Юзефом Сосновським, за участю інженера Міхала Фінкельштейна. Альфред заснував найбільшу в Галичині фабрику залізобетонних виробів, розгорнув діяльність у галузі промислового будівництва. До 1914 року його фірма спорудила понад 200 мостів по всій Галичині. Крім цього, він є автором проєктів до низки будинків у Львові.

Як відзначає дослідник творчості архітектора, доцентом УКУ, кандидатом мистецтвознавства Ігор Жук, вклад Захарієвича та його сина в історії архітектури Львова останньої третини ХІХ – початку ХХ століття важко переоцінити.

"Вони були лідерами. Один був основоположником Львівської архітектурної школи доби історичних стилів, яка далі розвивалася включно до 30-х років ХХ століття. Його син – це спадкоємець. Але ця спадкоємність – дуже специфічна і дуже цікава. Це була спадкоємність і суперництво по лінії батько-син. Доба архітектури періоду Рінгштрассе і архітектури у традиції раннього модернізму Вагнера.  Коли Юліан Захарієвич пішов із життя, а це була його передчасна смерть наприкінці 1898 року, на той час його син завершував професійні студії. Хоча вже наступного року у фірмі Івана Левинського він виконував проєкт Пасажу Міколяша. Але це було суперництво чи певна дискусія в часі: дихотомія архітектури історизму і архітектури модернізму. Паралелі тут можна вибудовувати в різних сферах людського життя і діяльності", - каже Ігор Жук.

Які найпомітніші роботи Захарієвичів?

Львівська політехніка

Фото: Львівська політехніка

 

У 1873 році архітектор Юліан Захарієвич створив проєкт будівлі нового корпусу технічного університету у Львові. Його затвердили. Тоді, за планом мали виконати триповерховий головний корпус та будинок хімічної лабораторії. На втілення проєкту у будівельників пішло три роки. У 1877 р. завершилось спорудження будівлі головного корпусу Львівської політехніки. Саме з цієї споруди розпочалася кар'єра професора вже як основоположника Львівської архітектурної школи. Відзначивши внесок Захарієвича у будівництво та розвиток освіти, колегія професорів обирає його ректором Політехніки.

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського

Фото: Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського

 

Цей червоний будинок у Львові знають, здебільшого, художники та мистецтвознавці, а решта львів'ян не дуже, хіба те, що він знаходиться поряд собору св. Юрія. Теперішній художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського розташований у колишній віллі художника Яна Стики. Вілла споруджена в неороманському стилі за проєктом архітектора Юліана Захарієвича. У 1907 року будинок придбав греко-католицький митрополит Андрей Шептицький і 1908 року подарував його Національному музеєві у Львові. У 1913 року в цьому будинку оселився художник Олекса Новаківський, переїхавши з-під Кракова до Львова на запрошення митрополита Шептицького.

Храм святого Іоана Золотоустого

Фото: Храм святого Іоана Золотоустого

 

На теперішній вул. Лисенка, 43 розташована теперішня церква ПЦУ, яка раніше виконувала функції костелу Найсвятішого Серця Ісусового і монастиря францисканок. Костел був збудований у комплексі з жіночим монастирем сестер-францисканок, а засновницею і першою настоятелькою була сестра Марія (Людвіка Моравська), яка активно працювала над ідеєю будівництва храму і монастиря. На тодішній новокупленій ділянці монастиря розташовувались городи. У 1877 р. орден викупив її, а Юліан Захарієвич запропонував та безкоштовно виконав проєкт. Будівля монастиря і храму виконана з червоної нетинькованої цегли.

Галицька ощадна каса  

Фото: Галицька ощадна каса

 

Колишній будинок Галицької ощадної каси – тепер це будинок Львівського музею етнографії та художнього промислу НАН України та Інституту народознавства НАН України. Його побудували на місці давнього "Англійського готелю" за проєктом Юліана Захарієвича у 1889-1891 рр. для будинку Галицької ощадної каси у стилі пізнього історизму (неоренесанс). Імпозантна банківська споруда, локована на наріжній ділянці, на куті просп. Свободи (східний фасад) та вул. В. Гнатюка (північний фасад). Разом з розташованим навпроти будинком колишнього Празького Банку творить один з найпомітніших акцентів просп. Свободи. Галицька ощадна каса стала останньою великою і успішною роботою архітектора.

Зусиллями сина Захарієвича, Альфреда у Львові було спроєктовано та зведено низку видатних архітектурних пам’яток, які у наші дні є окрасою міста. Йому належить робота над Балабанівською кам’яницею на вулиці Валовій (будинок під номером 7), яку архітектор здійснив спільно з Юзефом Сосновським та який було зведено у 1910-му році. 

Промислово-торгова палата

Фото: постала будівля для Промислово-торгової палати

 

У 1912-му році на сучасному проспекті Шевченка за проєктом Альфреда Захарієвича та Юзефа Сосновського (тоді – вулиця Академічна, 17) постала будівля для Промислово-торгової палати Львова. Це будинок, у якому втілені сецесійні та неокласицистичному стилях. Зараз він використовується як офіс обласної прокуратури.

У 1909—1911 роках за проєктом архітектора Альфреда Захарієвича у стилі неокласицизму був зведений п’ятиповерховий будинок для акціонерного кооперативного банку. Будинок був побудований для Акціонерного союзного банку. У міжвоєнний період у будинку розмістили дирекцію пошти, а за радянських часів – обласне управління внутрішніх справ. Зараз – головне управління поліції Львівщини.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.37
  Купівля 40.37
  Продаж 40.91
 • EUR
  Купівля 43.47
  Продаж 44.28
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
12 червня
21:36
У ФК "Карпати" заявили, що не коментуватимуть фейки про зміну тренерського штабу
21:15
У Домівку врятованих тварин передали з Волині лисеня, яке мисливець хотів продати у притравник
20:57
Міжнародні партнери дадуть Львову понад 8 млн євро на реконструкцію центру реабілітації в Брюховичах
20:43
газ
На Львівщині декілька сотень домівок залишаться без газопостачання
20:21
На Хмельниччині відсторонили начальника однієї з філій облавтодору через підозру в отриманні хабаря
20:02
Збирають 10 млн грн: прикарпатський актор фільму "Довбуш" оголосив збір на дрони для ЗСУ
19:43
швейне підприємство
На одному зі швейних підприємств на Рівненщині виявили понад 20 працівників-нелегалів
19:42
На Буковині потонули двоє підлітків  
19:29
заблоковане авто
За два дні 855 тис. грн штрафів: Укртрансбезпека на Буковині проводить посилену перевірку перевізників
19:24
Короткочасні дощі: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 червня
19:22
Відділення поліції з громадським простором: у Львові розпочнуть нове будівництво в мікрорайоні Під Голоском
19:14
На Львівщині готують 4 житлові проєкти для понад 1300 переселенців: що вже зроблено
19:05
На Тернопільщині виявили рідкісну орхідею
18:53
У Львові лікарі скріпили уламки кісток чоловіку
У Львові лікарі скріпили уламки кісток чоловіку, який через перелом місяць страждав від болю
18:37
ліцей у Солонці
У Солонці реконструюють ліцей за 185 млн грн
18:27
гроші
Львів має кредитного боргу близько 5,3 млрд грн – голова бюджетної комісії ЛМР Шелестак
18:23
Француз Ніколя Шалвін та оркестр INSO-Львів дадуть концерт для захисників, які проходять реабілітацію у Львові
18:07
Мобілізація жінок
Сто ув'язнених з Волині мають намір мобілізуватися у ЗСУ
17:55
Історія пацієнтки з Миколаївщини
Пережила обстріли та дочекалася синів з полону: у львівському онкоцентрі розповіли історію пацієнтки з Миколаївщини
17:39
новини Тернопільщини
Пенсіонер з Волині, який захоплювався Путіним, заплатить штраф
17:25
На Закарпатті судитимуть п’ятьох людей за виготовлення фальсифікованого пального
17:12
бійка
У Львові засудили лікаря-анестезіолога за вбивство чоловіка у ТРЦ
17:03
Оновлено
світло
На Львівщині з 19:00 діятимуть погодинні вимкнення світла: графік та групи
16:56
На Рівненщині училище отримало сучасну техніку від ЄС
16:50
Княже озеро
На Хмельниччині заповідник "Княже озеро" намагалися перетворити на сільськогосподарські землі
16:35
На Волині БЕБ не дало розтратити 13,45 млн грн бюджетних коштів на ризикову тендерну закупівлю
16:20
Разом з окупантами відбудовував інфраструктуру "ЛНР": луганчанину повідомили про підозру
16:08
З Тиси на кордоні з Угорщиною виловили потопельника
15:53
пісок
Київська фірма за 8,1 млн грн отримає право видобувати пісок на Яворівщині
15:39
в'язниця
Суд виніс вирок 40-річному чоловіку зі Львівщини, який протягом п'яти років ґвалтував малолітню дівчинку
15:22
ірненський спиртзавод
Зірненський спиртзавод продали на аукціоні втричі дорожче за стартову ціну
15:06
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
За добу львівських прикордонників намагалися тричі підкупити: деталі
14:51
Інженерка Хмельницької АЕС встановила національний рекорд
Збирала кулькові ручки упродовж 23 років: інженерка ХАЕС встановила національний рекорд
14:38
Буковинець незаконно переправляв ухилянтів до Румунії за суму $5-10 тис.
14:23
Оновлено
Сокільники_обстріл BMW
Біля Львова обстріляли BMW кримінального авторитета: водія госпіталізували
14:07
Перше медичне об'єднання Львова
Проєкт "Незламна краса": у Львові запрацював оновлений Центр голови та шиї
13:55
земля
На Львівщині у росіянки конфіскували землі, які вона отримала у спадок
13:38
Евакуація
Рівненщина прийняла ще один евакуаційний потяг з Донеччини
13:24
комендантська
На Буковині збільшили тривалість комендантської години: де саме
13:12
стрілянина
У Львові чоловік вчинив стрілянину з дробовика, особи інциденту встановлені
Більше новин