Еспресо. Захід
Огляд

Австрійське обличчя Львова: що варто знати про архітектора Захарієвича

17 липня, 2023 понедiлок
16:44

Сьогодні, 17 липня, у 1837 році народився Юліан Октавіан Захарієвич – відомий архітектор, один із засновників Львівської архітектурної школи, яка визначала архітектурне обличчя міста у 2-ї половині XIX — поч. XX ст.

Для багатьох львів’ян ім’я видатного архітектора Юліана Захарієвича та його сина Альфреда досі залишаються terra incognita, хоча саме вони великої мірою визначили, яким має мати вигляд місто Львів у період його активної забудови. "Еспресо.Захід" розповість, що збудували ці архітектори і чому ім’я Захарієвичів є важливим для історії.

Юліан Захарієвич народився в родині вірменина Георгія Захарієвича та Юзефи з Ґросманів. Закінчив Технічну академію (1852–1857, нині — Львівська політехніка), професійну освіту отримав у Відні (закінчив у 1858, нині Віденська політехніка). Після завершення навчання працював у генеральній дирекції будівництва державних залізниць Австрійської імперії. У 1860-х роках працював на Львівсько-Чернівецькій залізниці на різних посадах — від залізничного інженера почергово у Відні, Тімішоарі та Львові, до начальника руху в Чернівцях. Працюючи на цій залізниці, спроектував залізничний вокзал у Яссах, який зараз є одним з найбільших вокзалів у Румунії за кількістю транзитних пасажирів, а будівля станції була включена в список історичних пам'яток Румунії.

З 1871 року Захарієвич став завідувачем кафедри архітектури Технічної академії у Львові. У 1881—1882 роках — ректор Політехніки. Від 1892 року був одним організаторів Галицької крайової виставки у Львові. Також віг був членом багатьох товариств щодо пам’яток мистецтва Галичини.  У 1877 році цісар Франц Йосиф І надав йому шляхетський титул Лицаря з Львигороду (Ritter von Lwigród). Отримав Захарієвич лицарський титул не за воєнне завзяття, а за талановиту працю архітектора.

Захарієвич був піонером створення у Львові комплексних архітектурно-будівельних компаній. У 1885 році Юліан Захарієвич спільно з архітектором та підприємцем Іваном Левинським придбали у Львові велику земельну ділянку в місцевостях Новий Світ і Байки. Від 1888 року вони почали забудовувати її віллами за власними проєктами (тепер ця місцевість відома під назвою Кастелівка). Професійний "клан" Захарієвичів і Левинського у певний момент майже монополізував найважливіші будівельні й архітектурні проєкти на теренах Львова. 

Після раптової смерті Юліана Захірєвича у 1898 році, його справу у будівельному бізнесі продовжив син Альфред Захарієвич. Він у 1902 році заснував власне архітектурне бюро і будівельне підприємство у спілці з Юзефом Сосновським, за участю інженера Міхала Фінкельштейна. Альфред заснував найбільшу в Галичині фабрику залізобетонних виробів, розгорнув діяльність у галузі промислового будівництва. До 1914 року його фірма спорудила понад 200 мостів по всій Галичині. Крім цього, він є автором проєктів до низки будинків у Львові.

Як відзначає дослідник творчості архітектора, доцентом УКУ, кандидатом мистецтвознавства Ігор Жук, вклад Захарієвича та його сина в історії архітектури Львова останньої третини ХІХ – початку ХХ століття важко переоцінити.

"Вони були лідерами. Один був основоположником Львівської архітектурної школи доби історичних стилів, яка далі розвивалася включно до 30-х років ХХ століття. Його син – це спадкоємець. Але ця спадкоємність – дуже специфічна і дуже цікава. Це була спадкоємність і суперництво по лінії батько-син. Доба архітектури періоду Рінгштрассе і архітектури у традиції раннього модернізму Вагнера.  Коли Юліан Захарієвич пішов із життя, а це була його передчасна смерть наприкінці 1898 року, на той час його син завершував професійні студії. Хоча вже наступного року у фірмі Івана Левинського він виконував проєкт Пасажу Міколяша. Але це було суперництво чи певна дискусія в часі: дихотомія архітектури історизму і архітектури модернізму. Паралелі тут можна вибудовувати в різних сферах людського життя і діяльності", - каже Ігор Жук.

Які найпомітніші роботи Захарієвичів?

Львівська політехніка

Фото: Львівська політехніка

 

У 1873 році архітектор Юліан Захарієвич створив проєкт будівлі нового корпусу технічного університету у Львові. Його затвердили. Тоді, за планом мали виконати триповерховий головний корпус та будинок хімічної лабораторії. На втілення проєкту у будівельників пішло три роки. У 1877 р. завершилось спорудження будівлі головного корпусу Львівської політехніки. Саме з цієї споруди розпочалася кар'єра професора вже як основоположника Львівської архітектурної школи. Відзначивши внесок Захарієвича у будівництво та розвиток освіти, колегія професорів обирає його ректором Політехніки.

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського

Фото: Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського

 

Цей червоний будинок у Львові знають, здебільшого, художники та мистецтвознавці, а решта львів'ян не дуже, хіба те, що він знаходиться поряд собору св. Юрія. Теперішній художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського розташований у колишній віллі художника Яна Стики. Вілла споруджена в неороманському стилі за проєктом архітектора Юліана Захарієвича. У 1907 року будинок придбав греко-католицький митрополит Андрей Шептицький і 1908 року подарував його Національному музеєві у Львові. У 1913 року в цьому будинку оселився художник Олекса Новаківський, переїхавши з-під Кракова до Львова на запрошення митрополита Шептицького.

Храм святого Іоана Золотоустого

Фото: Храм святого Іоана Золотоустого

 

На теперішній вул. Лисенка, 43 розташована теперішня церква ПЦУ, яка раніше виконувала функції костелу Найсвятішого Серця Ісусового і монастиря францисканок. Костел був збудований у комплексі з жіночим монастирем сестер-францисканок, а засновницею і першою настоятелькою була сестра Марія (Людвіка Моравська), яка активно працювала над ідеєю будівництва храму і монастиря. На тодішній новокупленій ділянці монастиря розташовувались городи. У 1877 р. орден викупив її, а Юліан Захарієвич запропонував та безкоштовно виконав проєкт. Будівля монастиря і храму виконана з червоної нетинькованої цегли.

Галицька ощадна каса  

Фото: Галицька ощадна каса

 

Колишній будинок Галицької ощадної каси – тепер це будинок Львівського музею етнографії та художнього промислу НАН України та Інституту народознавства НАН України. Його побудували на місці давнього "Англійського готелю" за проєктом Юліана Захарієвича у 1889-1891 рр. для будинку Галицької ощадної каси у стилі пізнього історизму (неоренесанс). Імпозантна банківська споруда, локована на наріжній ділянці, на куті просп. Свободи (східний фасад) та вул. В. Гнатюка (північний фасад). Разом з розташованим навпроти будинком колишнього Празького Банку творить один з найпомітніших акцентів просп. Свободи. Галицька ощадна каса стала останньою великою і успішною роботою архітектора.

Зусиллями сина Захарієвича, Альфреда у Львові було спроєктовано та зведено низку видатних архітектурних пам’яток, які у наші дні є окрасою міста. Йому належить робота над Балабанівською кам’яницею на вулиці Валовій (будинок під номером 7), яку архітектор здійснив спільно з Юзефом Сосновським та який було зведено у 1910-му році. 

Промислово-торгова палата

Фото: постала будівля для Промислово-торгової палати

 

У 1912-му році на сучасному проспекті Шевченка за проєктом Альфреда Захарієвича та Юзефа Сосновського (тоді – вулиця Академічна, 17) постала будівля для Промислово-торгової палати Львова. Це будинок, у якому втілені сецесійні та неокласицистичному стилях. Зараз він використовується як офіс обласної прокуратури.

У 1909—1911 роках за проєктом архітектора Альфреда Захарієвича у стилі неокласицизму був зведений п’ятиповерховий будинок для акціонерного кооперативного банку. Будинок був побудований для Акціонерного союзного банку. У міжвоєнний період у будинку розмістили дирекцію пошти, а за радянських часів – обласне управління внутрішніх справ. Зараз – головне управління поліції Львівщини.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
07:45
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
07:26
Блаженніший Святослав
Варто запам’ятати до Великодня: як і чому змінили тексти основних молитов для греко-католиків
07:00
Прокуратура відкрила кримінал щодо захоплення землі впритул до Нацпарку "Сколівські Бескиди": кому належить і що з нею не так
2024, середа
1 травня
22:51
На Львівщині помер лауреат Шевченківської премії Йосип Парубочий
22:35
укриття на Похилій
У Рівному правоохоронці повернули державі протирадіаційне укриття вартістю 1,5 млн грн
22:27
У Луцьку у річці знайшли мертвим 21-річного хлопця, якого шукали декілька місяців
22:14
СБУ
На Волині й Закарпатті змінилися голови СБУ. Кого призначив Зеленський
21:35
На Левандівці у Львові вогнеборці врятували чотирьох людей з палаючої багатоповерхівки
21:14
Ексклюзив
поранений військовий Віктор Саранчук
Військовий скористався єдиним шансом врятувати зір і слух: Віктор Саранчук розповів про прогрес у лікуванні
21:11
Роками жили безхатьки: у міськраді Стрия показали жахливий стан "палацу Марисі"
20:51
Умови європейського зразка: на Тернопільщині оновили ізолятор тимчасового тримання
20:32
У Франківську гурт Dakh Daughters зіграв концерт у центрі психічного здоров’я
20:14
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули захищаючи Україну
20:04
загиблий військовий, ЗСУ
У Чистий четвер на Буковині попрощаються з 16 воїнами, які загинули 2022 року, захищаючи Київщину
19:56
На Рівненщині браконьєри вбили червонокнижну тварину
19:37
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові біля головного вокзалу може з’явитися новий McDonald's
19:20
Найкращий спосіб витримати драматизм війни – хоча б іноді знаходити привід усміхнутися: боєць волинської ТрО
19:06
Гроджут
В Ужгородському парку згорів "велетень-заколотник"
18:51
Четверо мешканок Хмельниччини шили одяг і продавали як брендовий: їх судитимуть
18:49
Сонце
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 2 травня
18:34
будинок для переселенців
На Рівненщині працівники "Армії відновлення" відремонтували 5 будинків для переселенців 
18:17
На Львівщині у жінки, яка раніше втратила чоловіка й дочку, на війні загинув син
17:59
рекрутинговий центр
Набиратимуть у ЗСУ, Нацгвардію та ДПС: на Закарпатті відкрили рекрутинговий центр
17:45
Ексклюзив
новини Львова
Місяць обізнаності про меланому: у Львівському онкоцентрі нацгвардійцям оглянули родимки
17:33
Ексклюзив
авто для ЗСУ
Документи на автівку військові роблять ще до того, як отримують її, – волонтерка Уляна Дідич
17:12
Школа на Малоголосківській
У Львові почали будівництво нової школи у мікрорайоні, який називають бетонним гетто
16:57
За $7 тис. обіцяв вивезти за кордон під виглядом другого водія: у Львові викрили переправника ухилянтів
16:41
Ексклюзив
кордон у Медиці
Черги сягали 70 км: яка ситуація в ПП "Медика – Шегині" після розблокування кордону
16:25
Мав судимість і був на умовному терміні: 22-річного жителя Закарпаття підозрюють у торгівлі наркотиками
16:08
У Франківську назвали ім'я нового керівника обласної філармонії
15:55
освітянка-колаборантка
У Тернополі судили освітянку-колаборантку з Луганщини: впроваджувала російські стандарти в школі
15:39
На війні загинув воїн з Косівщини Василь Лейбʼюк
15:25
Юрій Гузинець
Зеленський звільнив очільника Ужгородської РДА
15:11
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини: подробиці
14:55
Судовий вирок
У Львові судили лікаря швидкої, через бездіяльність якого помер пацієнт
14:39
Кіа Соренто
Прикордонник переписав на вітчима авто, ввезене як гумдопомогу: суд зобов'язав визнати львівського волонтера потерпілим у справі
14:24
У Львові повідомили про підозру трьом бойовикам "ДНР"
14:13
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
14:11
Коридор пошани для посмертного донора
У Франківську родичі двох пацієнтів дали згоду на посмертне донорство, врятувавши життя п'ятьох людей
13:54
Ярослав Процайло
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель воїна зі Львівщини Ярослава Процайла
Більше новин