Вертеп, у якому є місце для всіх

Ірина Березовська
7 січня, 2021 четвер
12:52

Родина львів’ян відроджує давню різдвяну традицію – галицьку лялькову шопку.

В аудиторії, де ще вчора читали лекції і складали заліки, поволі гасне світло, відкривається імпровізована завіса і починається щось неймовірне…

галицька лялькова шопка

"Вже не можу їсти-пити, Вже не можу спати, Бо сі дуже хочу пхати У ті депутати. Вони ходять файно вбрані, Виджу, неголодні, Та зробити для держави Нічого не годні", – бідкається Гриць.

галицька лялькова шопка

Не встиг Гриць озвучити Касі свій план на мільйон - піти в депутати, як на сцені вже гоцає рогатий Чортяка, його намагається впіймати і провчити дотепний Гуцул.

І то не голлівудський блокбастер - то традиційний галицький ляльковий вертеп. Відродили його у Львові у родині дослідника кобзарської справи і багатолітнього голови Львівського обласного відділення Національної спілки кобзарів України Богдана Жеплинського.

галицька лялькова шопка

Щороку напередодні Різдва у церкві Всіх святих українського народу і в Міжрегіональному центрі профтехосвіти, художнього моделювання та дизайну родина пана Богдана організовує справжній ляльковий вертеп. На запрошення церков і шкіл родина з вертепом об'їздила чимало міст і сіл України. Кажуть, що хочуть, аби ця традиція передалася дітям. З цієї причини радо відгукуються на пропозицію шкіл вести гурток лялькарів і щороку у часі Різдва показують лялькове вертепне дійство.

галицька лялькова шопка

Поміж земним і небесним

Як і сотні років тому, у родинному вертепі Богдана Михайловича відбувається головне традиційне дійство: Ангел сповіщає радісну новину – у Вифлеємі народився Спаситель світу. Сина Божого йдуть вітати Пастушки і Царі, а Ірод наказує повбивати всіх немовлят. За ним полюють уже Смерть і Чорт.

галицька лялькова шопка

Але поміж всім цим відбувається копиця всього земного і на сцені тлумиться повно земних персонажів, кожен зі своїм характером і своєю драмою. Козаки молотять горох, Жид запрошує до корчми, а стара Чарівниця робить масло у свято і чаклує корів, щоб ті не давали молока. За це Чорт забирає її до пекла. Потім з’являється Циган з Козою – "такий голодний, що не має, де переночувати".

галицька лялькова шопка

Мошко пропонує молодиці купити Козу і напрошується до неї в гості. Кася несе продавати півня, але Гриць відмовляє її: "Краще віддай когута учительці математики, і твоя дитина одразу стане добре вчитися". І все було би добре, якби не треба було це все покидати. "Маю кільо хліба, трохи мармуляди, бувайте здорові – їду до Канади", - виспівує Гуцул. На його думку, "в Канаді легше жити, бо там є вуйко, який забезпечить краще життя”. До речі, цій ляльці – уже понад сорок років.

галицька лялькова шопка

"Виросту і стані лялькарем"

Уперше Богдан Жеплинський побачив такий вертеп у чотири роки. До бабусиної хати прийшов колядувати лемко з великою скринею на палиці. З однієї торби він виймав вертепних персонажів і через дірочку вставляв їх на "сцену". Ляльки виступали, тоді лемко перекладав їх до іншої торби.

галицька лялькова шопка

"Тато розказував, що у  вертепі його дитинства розповідали історію про народження Христа, мали місце веселі сценки. Там було багато персонажів, близьких і зрозумілих -  Теща сварилася із Зятем-пияком, Селяни нарікали на високі податки, Жид продавав коня або козу, а Чарівниця робила масло у свято", – розповідає донька лялькаря Дарія Ковальчук.

галицька лялькова шопка

Ляльки з лемкової торби вразили уяву чотирирічної дитини. Вони справді заворожували - рухалися, бо містили рухомі деталі, говорили різними голосами. Хлопчик признався татові, що хотів би брати участь у вертепі і стати справжнім лялькарем. Тато пана Богдана Михайло Жеплинський був священником у Криниці (сучасна Польща), Наконечному на Яворівщині.

галицька лялькова шопка

"Дідусь сказав тоді маленькому татові: "Іди до ікони Богородиці і попроси у неї, щоб такі ляльки були і в тебе". І він це зробив. Богородиця благословила тата і він став лялькарем, правда, набагато пізніше, вже у дорослому віці", – каже донька майстра.

Але відновити вертеп свого дитинства вийшло нескоро. Напередодні було багато дослідницько-пошукової роботи. Знаходились то вертепи із корбою, яку потрібно було крутити, щоб паперові фігурки рухалися, то нерухомі шопки. Але це все було не те…

І лише у 70-х роках пан Богдан зміг здійснити свою дитячу мрію. Якось він гостював у відомого краєзнавця Володимира Шагали у Нижанковичах на Старосамбірщині. Брат пані Дарії зацікавився скрипкою, яку змайстрував господар дому, і він поліз за нею на горище.

"Тато почув братів голос із горища: "Тут є вертеп, який ти стільки шукаєш!". Скриньку зі стриху витягли і виявилося, що це той самий вертеп, який тато все життя шукав", – каже донька лялькаря.

галицька лялькова шопка

Пан Богдан почав записувати сюжети вертепів, а дещо записав з власної пам’яті. Перший варіант двоповерхового лялькового вертепу він виготовив у 1989 році за взірцем шопки Володимира Шагали з допомогою активістів осередку Товариства  української мови при Всесоюзному проектному інституті сірчаної промисловості "Сірка", де тоді працював старшим науковим співробітником. З того часу щороку організовув вертеп спочатку для дітей співробітників, а потім для своєї парафіяльної церкви.

З часом їх родинний вертеп почали запрошувати церкви і школи. До 90 років лялькар пам’ятав всі вертепні ролі (а їх близько 40!) і водив ляльки без сценарію і суфлера.  

галицька лялькова шопка

Богдан Михайлович до останнього опікувався родинним вертепом. Лялькаря не стало у 2020-ому, тож цього року ляльковий вертеп перейшов до його онука Мирослава і доньки Дарії. 

На злобу дня

Окреме питання - одяг для вертепних ляльок. Його шила викладачка з моделювання та учениці профтехучилища, донька Дарія Ковальчук і онук лялькаря Мирослав Ковальчук. Фантазія часом не знає меж - наприклад, для костюма Ангела пані Дарія не пошкодувала своєї шлюбної сукні.

галицька лялькова шопка

Деякі ляльки сучасні лялькарі удосконалили і додали інтерактиву, наприклад, ляльку Ірода. За сюжетом, Смерть відрубує йому голову. Щоб цей процес показати, лялькарі зробили ляльку, в якої голова неміцно закріплена і в момент, коли відбувається страта, голова персонажа злітає догори, прикріплена червоною ниткою, імітуючи кров.

галицька лялькова шопка

Родина лялькарів так захопилася вертепним дійством, що з року в рік писала все нові сценарії. Поволі з'являлися нові сюжети і нові персонажі, додавалися не лише релігійній персонажі, а й впізнавані українці. Кася і Гриць ведуть злободенні розмови напередодні виборів, вголос роздумують, який виш обрати, щоб дати дітям краще майбутнє. Коли Ющенко очолив Нацбанк вони навіть були готові дістати гроші з банок. "Я складаю  гроші в банках. То Ющенко казав тримати гроші в банках", - казав Гриць. А коли в Януковича поцілили яйцем, то дуже тішилися, що українські кури стали рекордно добре нестися. "Вітаю вас з тими свєтами, абисте не ходили з голими п’єтами", - казав оповідач у важкі 90-ті роки, коли шкарпетки були в дефіциті.

галицька лялькова шопка

 Українці завжди сміялися, тож навіть з корупції могли дерти лаха. У родині лялькаря кажуть, що головне - не переходити межу і не вдаватися до вульгарних сюжетів, а складаючи сценарій вертепу, сміятися треба делікатно. Експромт у вертепі допустимий, але сміятися треба не з людей, а з їх вад.

галицька лялькова шопка

Фото Дарії Ковальчук

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

 

Читайте також:
21 вересня, 2021 вiвторок
У Львові врятували чоловіка, діагностувати хворобу якого не могли 20 років
Бокотей
Автор Ярина Коваль
23 вересня, 2021 четвер
У Львові заговорили про історію Премії професора Андрія Бокотея 
Олег Мицик
23 вересня, 2021 четвер
"Відмова від вакцинації порушує права інших громадян", – юрист
Львів
+13
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.57
  Купівля 26.57
  Продаж 26.81
 • EUR
  Купівля 31.06
  Продаж 31.46
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
24 вересня
21:10
акценти
Цікаві факти про каву, Львівщина на порозі "червоної" зони, Дубляни більше не в складі Львівської МТГ та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:55
У центрі Львова 78-річна жінка провалилася у триметрову яму
20:37
допомога
9-річний хлопчик, який лежить в львівській лікарні, терміново потребує грошей на ліки
20:20
табаков
Tabakov у рідному Львові виступить з сольним концертом під білий рояль
20:03
На Львівщині для проїзду відкрили один з найдовших мостів Західної України
19:46
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": "незаконний" закон та виклики опалювального сезону
19:28
Віталій Горбатенко
Суд виключив Дубляни зі складу Львівської громади
19:10
місто Львів
На порозі "червоної" зони: де відпочити у Львові у вихідні 25-26 вересня
18:53
Науковий фест
Львів’ян запрошують у Стрийський парк на перший науковий фестиваль
18:35
Борщівський спиртзавод
Борщівський спиртзавод на Тернопільщині виставили на продаж
18:15
Екуменічний соціальний тиждень
"Плекаючи спільне благо": 14-й Екуменічний соціальний тиждень у Львові буде присвячений сталому розвитку суспільства
18:00
Лесь Курбас
На Львівщині стартував проєкт із популяризації Леся Курбаса
17:40
Інтерв’ю
Юрій Гринів
"Львів уже не може розрахуватися з кредитами, не позичивши знову", – Юрій Гринів
17:17
кіт-сказ
У селі на Тернопільщині ввели карантин через скажену кішку
17:10
Авангард -фест
У Львові створять нові графіті й організують виставку кросівок
16:52
карантин
Уже за тиждень Львівщина ризикує опинитися в "червоній" зоні
16:35
заборонена музика
У Львові піднімуть на щит "Заборонену музику"
16:18
Віктор Чирун
Відійшов у вічність педіатр Дитячої лікарні на Орлика Віктор Чирун
16:02
Інтерв’ю
Наталія Морквич
"Хочу кайфувати від перемог – це для мене результат" – призерка Паралімпіади Наталія Морквич
15:55
Мінекономіки очікує збереження інфляції на рівні 10% до кінця року
15:45
"Пласт"-Винники
14 жовтня у Винниках відкриють домівку Пласту НСОУ
15:30
МАФ
У Львові демонтують сім МАФів
15:16
кубок
Визначили суперників львівських команд у 1/8 Кубка України з футболу
15:13
премія "Оскар"
Стало відомо, який фільм представлятиме Україну на Оскарі
15:05
нелегали
Прикордонники Львівського загону заблокували канал переправлення нелегалів
14:55
трансплантація рогівки ока
У Львові вперше за 20 років трансплантували рогівку ока від посмертного донора
14:36
потяг
Німецькі "зелені" хочуть з’єднати Львів із загальноєвропейською швидкісною залізницею
14:28
Мирослав Скорик
Верховна Рада погодила створення премії імені Мирослава Скорика
14:21
кава, кав'ярні
На Lviv Coffee Festival оберуть найкращу кав'ярню. Як проголосувати
14:11
лікарня швидкої медичної допомоги
У лікарні швидкої допомоги хочуть добудувати хірургічний блок на 25 тисяч кв. м
13:57
гроші
У Львові жертвам комуністичних репресій доплачуватимуть по 2000 грн до пенсії
13:47
Вакцинація
Епідеміолог розповів, яка вакцина має попит серед жителів Львівської області
13:29
нагородження дівчат, що врятували чоловіка у львові
Студенткам, які врятували життя чоловікові в трамваї, вручили подяки
13:16
Львівська Національна Галерея Мистецтв
Львівська міськрада дозволила музейникам побудувати мистецький простір
12:58
митники вилучили товар
Львівські митники викрили контрабанду техніки на 300 тис. гривень
12:41
Валентин Гладких
"Тепер проблемою Зеленського буде довести, що Ахметов, Новінський, Коломойський та інші є олігархами", − аналітик Валентин Гладких
12:38
Володимир Івасюк
Івасюка повісили вже мертвим, - ексзаступник генпрокурора Голомша розкрив деталі смерті композитора
12:24
дощоприймачі на пекарській
Перехвалили. Від дощу попливла вул. Пекарська та кільце на Хмельницького. Фото
12:08
коронавірус
Стало відомо, хто найчастіше потрапляє у стаціонари Львівщини з важким перебігом COVID-19
11:59
COVID
Українці зможуть долучитися до клінічних досліджень ліків від COVID-19
Більше новин