Еспресо. Захід

Вертеп, у якому є місце для всіх

Ірина Березовська
7 січня, 2021 четвер
12:52

Родина львів’ян відроджує давню різдвяну традицію – галицьку лялькову шопку.

В аудиторії, де ще вчора читали лекції і складали заліки, поволі гасне світло, відкривається імпровізована завіса і починається щось неймовірне…

галицька лялькова шопка

"Вже не можу їсти-пити, Вже не можу спати, Бо сі дуже хочу пхати У ті депутати. Вони ходять файно вбрані, Виджу, неголодні, Та зробити для держави Нічого не годні", – бідкається Гриць.

галицька лялькова шопка

Не встиг Гриць озвучити Касі свій план на мільйон - піти в депутати, як на сцені вже гоцає рогатий Чортяка, його намагається впіймати і провчити дотепний Гуцул.

І то не голлівудський блокбастер - то традиційний галицький ляльковий вертеп. Відродили його у Львові у родині дослідника кобзарської справи і багатолітнього голови Львівського обласного відділення Національної спілки кобзарів України Богдана Жеплинського.

галицька лялькова шопка

Щороку напередодні Різдва у церкві Всіх святих українського народу і в Міжрегіональному центрі профтехосвіти, художнього моделювання та дизайну родина пана Богдана організовує справжній ляльковий вертеп. На запрошення церков і шкіл родина з вертепом об'їздила чимало міст і сіл України. Кажуть, що хочуть, аби ця традиція передалася дітям. З цієї причини радо відгукуються на пропозицію шкіл вести гурток лялькарів і щороку у часі Різдва показують лялькове вертепне дійство.

галицька лялькова шопка

Поміж земним і небесним

Як і сотні років тому, у родинному вертепі Богдана Михайловича відбувається головне традиційне дійство: Ангел сповіщає радісну новину – у Вифлеємі народився Спаситель світу. Сина Божого йдуть вітати Пастушки і Царі, а Ірод наказує повбивати всіх немовлят. За ним полюють уже Смерть і Чорт.

галицька лялькова шопка

Але поміж всім цим відбувається копиця всього земного і на сцені тлумиться повно земних персонажів, кожен зі своїм характером і своєю драмою. Козаки молотять горох, Жид запрошує до корчми, а стара Чарівниця робить масло у свято і чаклує корів, щоб ті не давали молока. За це Чорт забирає її до пекла. Потім з’являється Циган з Козою – "такий голодний, що не має, де переночувати".

галицька лялькова шопка

Мошко пропонує молодиці купити Козу і напрошується до неї в гості. Кася несе продавати півня, але Гриць відмовляє її: "Краще віддай когута учительці математики, і твоя дитина одразу стане добре вчитися". І все було би добре, якби не треба було це все покидати. "Маю кільо хліба, трохи мармуляди, бувайте здорові – їду до Канади", - виспівує Гуцул. На його думку, "в Канаді легше жити, бо там є вуйко, який забезпечить краще життя”. До речі, цій ляльці – уже понад сорок років.

галицька лялькова шопка

"Виросту і стані лялькарем"

Уперше Богдан Жеплинський побачив такий вертеп у чотири роки. До бабусиної хати прийшов колядувати лемко з великою скринею на палиці. З однієї торби він виймав вертепних персонажів і через дірочку вставляв їх на "сцену". Ляльки виступали, тоді лемко перекладав їх до іншої торби.

галицька лялькова шопка

"Тато розказував, що у  вертепі його дитинства розповідали історію про народження Христа, мали місце веселі сценки. Там було багато персонажів, близьких і зрозумілих -  Теща сварилася із Зятем-пияком, Селяни нарікали на високі податки, Жид продавав коня або козу, а Чарівниця робила масло у свято", – розповідає донька лялькаря Дарія Ковальчук.

галицька лялькова шопка

Ляльки з лемкової торби вразили уяву чотирирічної дитини. Вони справді заворожували - рухалися, бо містили рухомі деталі, говорили різними голосами. Хлопчик признався татові, що хотів би брати участь у вертепі і стати справжнім лялькарем. Тато пана Богдана Михайло Жеплинський був священником у Криниці (сучасна Польща), Наконечному на Яворівщині.

галицька лялькова шопка

"Дідусь сказав тоді маленькому татові: "Іди до ікони Богородиці і попроси у неї, щоб такі ляльки були і в тебе". І він це зробив. Богородиця благословила тата і він став лялькарем, правда, набагато пізніше, вже у дорослому віці", – каже донька майстра.

Але відновити вертеп свого дитинства вийшло нескоро. Напередодні було багато дослідницько-пошукової роботи. Знаходились то вертепи із корбою, яку потрібно було крутити, щоб паперові фігурки рухалися, то нерухомі шопки. Але це все було не те…

І лише у 70-х роках пан Богдан зміг здійснити свою дитячу мрію. Якось він гостював у відомого краєзнавця Володимира Шагали у Нижанковичах на Старосамбірщині. Брат пані Дарії зацікавився скрипкою, яку змайстрував господар дому, і він поліз за нею на горище.

"Тато почув братів голос із горища: "Тут є вертеп, який ти стільки шукаєш!". Скриньку зі стриху витягли і виявилося, що це той самий вертеп, який тато все життя шукав", – каже донька лялькаря.

галицька лялькова шопка

Пан Богдан почав записувати сюжети вертепів, а дещо записав з власної пам’яті. Перший варіант двоповерхового лялькового вертепу він виготовив у 1989 році за взірцем шопки Володимира Шагали з допомогою активістів осередку Товариства  української мови при Всесоюзному проектному інституті сірчаної промисловості "Сірка", де тоді працював старшим науковим співробітником. З того часу щороку організовув вертеп спочатку для дітей співробітників, а потім для своєї парафіяльної церкви.

З часом їх родинний вертеп почали запрошувати церкви і школи. До 90 років лялькар пам’ятав всі вертепні ролі (а їх близько 40!) і водив ляльки без сценарію і суфлера.  

галицька лялькова шопка

Богдан Михайлович до останнього опікувався родинним вертепом. Лялькаря не стало у 2020-ому, тож цього року ляльковий вертеп перейшов до його онука Мирослава і доньки Дарії. 

На злобу дня

Окреме питання - одяг для вертепних ляльок. Його шила викладачка з моделювання та учениці профтехучилища, донька Дарія Ковальчук і онук лялькаря Мирослав Ковальчук. Фантазія часом не знає меж - наприклад, для костюма Ангела пані Дарія не пошкодувала своєї шлюбної сукні.

галицька лялькова шопка

Деякі ляльки сучасні лялькарі удосконалили і додали інтерактиву, наприклад, ляльку Ірода. За сюжетом, Смерть відрубує йому голову. Щоб цей процес показати, лялькарі зробили ляльку, в якої голова неміцно закріплена і в момент, коли відбувається страта, голова персонажа злітає догори, прикріплена червоною ниткою, імітуючи кров.

галицька лялькова шопка

Родина лялькарів так захопилася вертепним дійством, що з року в рік писала все нові сценарії. Поволі з'являлися нові сюжети і нові персонажі, додавалися не лише релігійній персонажі, а й впізнавані українці. Кася і Гриць ведуть злободенні розмови напередодні виборів, вголос роздумують, який виш обрати, щоб дати дітям краще майбутнє. Коли Ющенко очолив Нацбанк вони навіть були готові дістати гроші з банок. "Я складаю  гроші в банках. То Ющенко казав тримати гроші в банках", - казав Гриць. А коли в Януковича поцілили яйцем, то дуже тішилися, що українські кури стали рекордно добре нестися. "Вітаю вас з тими свєтами, абисте не ходили з голими п’єтами", - казав оповідач у важкі 90-ті роки, коли шкарпетки були в дефіциті.

галицька лялькова шопка

 Українці завжди сміялися, тож навіть з корупції могли дерти лаха. У родині лялькаря кажуть, що головне - не переходити межу і не вдаватися до вульгарних сюжетів, а складаючи сценарій вертепу, сміятися треба делікатно. Експромт у вертепі допустимий, але сміятися треба не з людей, а з їх вад.

галицька лялькова шопка

Фото Дарії Ковальчук

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
21:00
На Франківщині перевернулася швидка
На в'їзді у Калуш перекинулося авто швидкої, є травмовані
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
15:06
"Львіввугілля"
Зі знищенням Трипільської ТЕС Львіввугілля втратило єдиного споживача, –  профспілка
14:59
Українець письмово відмовився від мобілізації через особисті обставини: як його покарали
14:45
Забудовники пообіцяли представити юридичний механізм: як просувається справа "Рубікону" у Львові
14:29
Усеін Бекіров
У Львові відбудеться концерт відомого кримськотатарського піаніста Усеіна Бекірова
14:14
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
14:00
виробництво FPV-дронів у Калуші
У Калуші налагодили виробництво FPV-дронів: перші безпілотники вже проходять випробування
Більше новин