Еспресо. Захід

"Ми недооцінили силу відосиків і серіалів", – Роксоляна Шимчук

Христина Парубій
30 грудня, 2020 середа
19:09

Роксоляна Шимчук – львівська волонтерка, громадська активістка, колекціонерка вишитого одягу та майстриня українських прикрас. Жінка ще зі студентських часів активно обстоювала українські інтереси, була учасницею усіх трьох революцій, що відбувалися за часів незалежної України.

Пані Роксоляно, котра з вишиванок у вашій колекції найдавніша?

Найдавніша – їй, напевно, понад сто років. Насправді достеменно дізнатися вік вишиванки досить складно. Підкріплюючи свої знання, колекціонери, науковці можуть лише зорієнтуватися у віці вишиванки.

Тобто українська вишиванка насправді живе століттями, і ми можемо констатувати той факт, що українська культура також уже століттями живе. Але в мене таке враження, що суспільство готують до якоїсь "шароварщини". Мене дуже здивувало привітання у 2020 році президента Зеленського з фразою "какаяразніца". І так виглядає, що вже цілий цей рік суспільство готують до цієї "какаяразніца". І справді боюся того, що Зеленський придумав для нас на 2021 році. Але – як вам 2020-й?

Моя думка не є дуже об’єктивною. Все-таки впродовж уже не одного року біля мене викристалізувалося певне середовище. Ще з юнацьких часів я, часом не відходячи від цього середовища, не відходячи від сфери своєї діяльності, коли дізнаюся про результати виборів, мене ніби хтось витягає з теплої ванни. Моє середовище викристалізуване. Це люди, котрі цікавляться українством, котрі цікавляться культурою, і я дуже боюся, що моя думка все-таки не буде об’єктивною. Я з гордістю можу сказати, що мої друзі зі сфери культури не належать до "шароварщини" чи попси. Вони належать саме до тих людей, котрі, як кажуть, тримають українське культурне небо.

Однак 73% все ж таки відкрили вам очі?

Мені дуже боляче про це говорити. Наш народ мені видавався дуже мудрим, гідним. Особливо після Революції Гідності. Ми з чоловіком багато подорожуємо, і в кожній країні я з гордістю заявляла, що я українка, я пишалася цим. Ми з особливою гордістю вивішували свої прапори, одягали національні атрибути. І не завжди це вишиванка, просто атрибути українства. До прикладу, одяг у синьо-жовтих тонах чи шеврони, наплічники. А після результатів... Але насправді це не 73 відсотки українців, це лише ті, хто прийшов на дільниці. Втім, навіть після цього ми не соромимося своєї держави, свого народу, проте оця гордість і оця гордо піднята голова трошечки поникла, звичайно.

Протягом незалежності України було все-таки три революції. І незалежність нам далася також і завдяки Революції на граніті. Ви були учасницею усіх демонстрацій. І чомусь завжди в таких протестах беруть участь саме українці з гордо піднятою головою...

Хтось підіймав армію і жертвував останнє на неї, а хтось вкладав гроші в серіал. І серіал виявився дієвіший...

Після Революції Гідності народився  термін – агресивна меншість. Як на мене, він дуже влучний. Я пишаюся, що належу до цієї агресивної меншості, хоча для когось воно, може, досить гостро звучить. Насправді ці 73% не виходять на Майдани, не кладуть свою голову за Батьківщину, але вони впливають на вибір держави. Але так не лише в Україні, але й у всьому світі. Є авангард і є люди, з якими потрібно проводити роботу. Я відношу себе, своє середовище, ще починаючи від студентських часів, до тих, хто формує передову думку. Вибачте, можливо, це дуже амбітно звучить, але так якось складалося в моєму житті. Але тому я покладаю й на себе вину за цих 73%. Можливо, ми недооцінили силу відосиків і серіалів. І хтось підіймав армію і жертвував останнє на неї або не останнє, якщо ж взяти того ж п’ятого президента, а хтось вкладав гроші в серіал. І серіал виявився дієвіший. Напевно, нам, тим, хто вболіває за долю держави, треба також зважати на новітні засоби.

Але все таки серіал – це примітивізм. В нас що, суспільство примітивно мислить?

Я б не називала це примітивізмом, радше, технологією. Це був закономірний, загальновживаний хід. Колись на Заході знімали серіал про лікарів, і актор, який виконував у цьому серіалі головну роль, пізніше рекламував ліки. Теоретично це також примітивно, бо людина повинна розуміти, що це актор, а не лікар. Але це спрацьовує на підсвідомості, особливо, якщо серіал вдалий.

Коли ми здивуємо світ, ми неминуче здивуємо українців, нову генерацію.

Теперішній інформаційний світ працює не лише на свідомість, він працює на підсвідомість, він працює на асоціації. І нам треба з цим рахуватися. Тому ми повинні розвивати українську культуру і робити її сучасною, орієнтуватися на нове, прийдешнє покоління, яке не виросло в "совку", а яке виросло вже в нових реаліях, яке бачить світ, світову культуру. Українцям потрібно на це орієнтуватися. Тобто нам у своїй праці треба показувати найвищі та найкращі зразки. Дивувати треба не українців, а світ: своєю культурою, автентикою, своїми сучасними речами. Коли ми здивуємо світ, ми неминуче здивуємо українців, нову генерацію.

Ви кажете, що хочете формувати думку людей, але в політику все-таки йти не хочете...

Ні, по-перше, треба усвідомлювати свої сильні сторони, а по друге, – усвідомлювати те, де ти можеш бути більш корисним. Політика – не моє, хоча я завжди мала свою громадянську позицію. Мені завжди було не байдуже. Мало хотіти змін, потрібно мати команду, державницьке бачення, хист, державотворчу освіту, щоб справді робити зміни. Я знаю, своїм світобаченням я корисніша для України в сфері культури. Я більше можу тут зробити, більше зможу донести, я більше знадоблюся, коли займатимусь тим, чим займаюся, ніж коли буду сидіти десь на сесії обласної чи Верховної Ради.

Думаю, що цей рік був переломним навіть у світобаченні.

Напередодні Нового року та Різдва ми запитували львів’ян, яким їм видався цей рік. А вам яким видався цей рік і що очікуєте від наступного?

Думаю, що цей рік був переломним навіть у світобаченні. Маю на увазі, що він багатьох змусив зупинитися і подивитися на світ з іншого боку. Він уповільнився в деяких моментах, і це не завжди погано. Зокрема, що стосується мене, моїх друзів, – дуже складна ситуація у сфері культури, перерваний потік туристів. Проте, з іншого боку, як казала велика Ліна Костенко: "Кожен фініш – це по суті старт". Можливо, це зупинить потік безкінечної попси, можливо, це дасть шанс людям зі справжнім, глибинним баченням українства, української культури започаткувати нові етапи, нові стартапи. Адже до 2020 року, якщо ти не був у телевізорі, – я зараз стосовно українських співаків, – то ти не був у шоу-бізнесі. А в телевізор потрапляли ті, котрі були аполітичні або яким було "какаяразніца". Підтвердженням цього є моя колежанка Оксана Муха. Коли вона виграла у проєкті "Голос країни", більшість артистів радили їй мовчати про свій вибір, бо буде припинений доступ до телеканалів, а так ще є шанс. Але вона не побоялася і одразу після ефіру заявила про свій вибір. Мені здається, ті, хто звертається до людей не лише словами, а й піснею, танцем, культурою, не повинні мовчати. Тоді, можливо, цей відсоток, який робить висновки з відосіків, серіалів, буде менший, можливо, тоді й вибір буде усвідомленіший.

Розмовляла Христина Парубій

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.58
    Купівля 39.58
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
09:14
У Тернополі судитимуть уродженця РФ, який викинув валізу з тілом матері у парку
У Тернополі судитимуть уродженця РФ, який викинув валізу з тілом матері у парку
08:58
FPV-дрон
Військові єгері знищили автоматичний міномет та склад БК окупантів
08:45
На кордоні з Угорщиною у 36-річного дніпровця виявили холодну зброю
На кордоні з Угорщиною у 36-річного дніпровця виявили холодну зброю
08:22
Олександр Косторний
Суд у справі коригувальника удару по Яворівському полігону: адвокат просить виправдати Косторного
08:04
На фото: 7-річний харківʼянин у Тернополі
Омбудсмен відреагував на заставу за книжки для 7-річного переселенця у бібліотеці Тернополя
07:46
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 23 квітня, і завтра
07:26
вітрянка, діти
Дитина ледь не померла від ускладнень вітрянки. Чим небезпечна хвороба та чому в Україні зникла вакцина
2024, понедiлок
22 квітня
22:51
чадний газ
У Львові понад 5 тис. абонентів будуть без газу 23 квітня. Адреси
22:47
Львів отримає 11 трамваїв зі Швейцарії
22:26
На Донеччині загинув 31-річний захисник зі Львівщини Богдан Мирош
На Донеччині загинув 31-річний захисник зі Львівщини Богдан Мирош
22:00
Львівський IT Кластер для понад 5 тис. школярів проведе конференцію з топовими спікерами
21:46
Учениця Микитинецького ліцею Тереза Хоростіль
Бійці 102-ї бригади ТрО прийшли у ліцей на Прикарпатті, щоб подякувати школярці за донат
21:30
На Львівщині унаслідок лобового зіткнення постраждали четверо людей
На Львівщині унаслідок лобового зіткнення постраждали четверо людей
21:11
новини Львівщини
На фестивалі у Львівській області зібрали 116 тис. грн на потреби ЗСУ
20:56
Клінт Іствуд проти паліїв трави: закарпатські рятувальники відзняли креативний ролик
"Клінт Іствуд" проти паліїв трави: закарпатські рятувальники відзняли креативний ролик
20:40
убивство собаки
Відрубав голову собаці і виставив фото у соцмережі: жителю одного з сіл Хмельниччини оголосили підозру 
20:25
У Львові рятувальники звільнили пенсіонерку, чиї ноги затиснуло ліфтовою кабіною
20:07
Луцький ресторан перепросив у вдови, якій раніше відмовив у проведенні поминок за загиблим чоловіком-воїном
19:50
Ратуша
У Львові цими вихідними відзначатимуть День міста. Програма заходів
19:40
Загальний борг Львова перед кредиторами становить майже 7 млрд грн. Скільки повернуть цього року
19:30
У Ковелі за 1,5 млн євро оновлять парки
19:12
новини Рівненщини
На Рівненщині до списку критично важливих додали ще три підприємства
19:05
грип, ГРВІ
На Тернопільщині зростає кількість хворих на ГРВІ, більшість – діти
18:54
На Хмельниччині чоловік сяде до в'язниці на 7 років за крадіжки
18:48
На Львівщині затримали чоловіка, який завдав смертельного удару брату
18:35
"Хто, як не я": у Рівному прощатимуться із загиблим воїном Петром Гнатюком
18:20
Прикордонники затримали на під’їзді до кордону з Румунією переправників з клієнтами
На Закарпатті прикордонники впіймали 2-х організаторів переправ ухилянтів до Румунії
18:17
Огляд
Великдень
Віночки й писанки: топ-5 ефектних способів прикрасити оселю до Великодня
18:08
новини Волині
На Волині вчитель проведе три роки у в'язниці за ухилення від призову
18:00
Ексклюзив
Водії їздять по пам’яті, тому і затори: в ЛМР розповіли, коли у Львові на вул. Кубійовича покращиться ситуація
17:55
Озеро Нобель
На території рівненського Нобельського нацпарку побудують науково-дослідний центр
17:48
афіша
Франківський драмтеатр запрошує на українсько-чеський Фестиваль взаємності
17:35
Житель Львівщини за 20 тис. євро організував ухилянту схему незаконного перетину держкордону
Житель Львівщини за 20 тис. євро організував ухилянту схему незаконного перетину держкордону
17:29
Огляд
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 22 квітня, завтра, тиждень
17:20
художник, якого врятували у львові
У Львівському онкологічному центрі врятували життя 94-річного художника
17:11
новини Львова
Для військовослужбовців зі Львова та охочих ними стати проводитимуть бігові тренування
17:04
На Закарпатті викрили злочинну групу, яка відбирала майно у самотніх літніх людей
16:57
У Домі Франка під час мистецького аукціону зібрали 547 тис. грн для 28-ї ОМБр 
16:50
зґвалтування
На Прикарпатті чоловік отримав 8 років тюрми за зґвалтування племінниці
16:37
афіша
У Калуші 10-річний син загиблого воїна продаватиме картини на благодійному аукціоні
Більше новин