Еспресо. Захід

Самарянин, діти і звірі

Ірина Березовська
5 листопада, 2020 четвер
18:24

На Львівщині стартує проєкт соціального підприємництва для дітей з особливими потребами.

Зміст

Два поні, один кінь, вісім кіз, три страуси, дві собаки, два коти і 25 овець – це все про господарство, яке утримує благодійний фонд "Милосердний самарянин для дітей з особливими потребами" у с. Підгір’я Золочівського району на Львівщині.

Уся ця хвостата компанія буде розважати і вчити працювати дітей із особливими потребами, якими опікується фонд, на спеціальній педагогічній фермі уже з наступного року. Заснував її місцевий священник. Діти з особливими потребами зможуть проходити сюди для реабілітації.

Втратив батьків і здобув дітей

Отець Михайло Сукмановський – військовий капелан і директор БФ "Милосердний самарянин для дітей з особливими потребами". Так сталося, що вони з дружиною Оксаною за один рік втратили батьків."На душі була пустка. Вдалося її заповнити, коли вирішили займатися підтримкою дітей з особливими потребами. Життя занадто коротке, щоб думати лише про себе. Так із 2012-го й стартувала наша спільнота, яка опікується 60 дітьми з особливими потребами у Золочеві. В основному це діти із синдромом Дауна, ДЦП, аутизмом. Разом ми їздимо на море, на екскурсії, до театру, в дельфінарій, цирк, ходимо на піцу", – каже отець Михайло.

В якийсь момент отець дійшов висновку, що в житті цих родин має бути щось ще, адже діти виростають і адаптуватися в нашому суспільстві їм непросто. Ідея соціального підприємництва, коли люди з обмеженнями можуть виконувати нехитру працю й заробляти на свої потреби самі – не нова, але життєздатна. Священник вирішив спробувати створити щось подібне і йому вдалося! Його проект підтримали іноземні інвестори, й педагогічна ферма уже побудована. Пішло на це вісім місяців.

"Я знав, якщо це буде корисна ініціатива, то обов’язково знайдуться гроші на неї. Бог пошле у відповідний час. Так і сталося. Наш проєкт став можливим завдяки співфінансуванню урядом Люксембургу. Педагогічна ферма – саме в такому форматі працюватиме це міні-господарство. Усе тут відбувається за стандартами ЄС – згідно з умовами гранту. А ще завдяки підтримці меценатки з великим серцем Коллет Хартвіч", – ділиться о. Михайло.

Даємо вудку, а не рибу

Що відбувається з дітьми з особливостями, коли вони виростають? А тут як кому пощастить. Якщо живі батьки, їх потреби ще забезпечені, якщо батьків немає, то одна історія сумніша від іншої. Отець Михайло хоче дати шанс цим дітям знайти себе в дорослому віці завдяки соціальному підприємництву. Технологія виготовлення сиру – нескладна, збирання урожаю яблук теж, роботу пасічника теж можна опанувати під мудрою опікою наставника. Більше того, пані Оксана, дружина отця Михайла, уже побувала на навчанні сироварів у Києві й готова навчати цьому підопічних фонду. Тут уже роблять кілька видів овечих сирів.

"Ми не чекаємо, що держава дасть нам все. Ми можемо заробляти на себе самі. У наших планах не просто вийти на нуль, а й отримувати прибутки і скеровувати їх на потреби дітей. Хочемо навчити дітей професії, щоб у дорослому віці вони могли заробляти. Так би мовити, дати вудку, а не рибу. Звісно, вони не зможуть всі етапи робіт виконувати самостійно, але під керівництвом наставника можна, наприклад, збирати яблука чи розливати мед у банки і наклеїти на них наліпки. Але підтримка держави нам потрібна хоча б на перших порах, бо не все можемо передбачити самі і з допомогою іноземних спонсорів. Нам потрібні ще реабілітолог, психолог, медик. Було б непогано, якби нас держава хоч у такий спосіб підтримала", – каже священнник.

У новенькому триповерховому будинку площею 600 квадратів навчатимуться і практикуватимуть діти з особливими потребами. Ферма – це плюс ще 350 квадратних метрів, де житимуть тварини.

У підвалі будинку є два технічні приміщення і дві кімнати для визрівання сиру і зберігання готової продукції. В планах – закупити молочну лінію. На першому поверсі – два класи, у яких навчатимуть садівництву і сироварінню разом із практичними заняттями, відпочинкова кімната-їдальня й адміністративна кімната. Усі приміщення адаптовані для осіб із ДЦП, синдромом Дауна та аутизмом. На території біля будинку – фруктовий сад, простір для вуликів для занять бджільництвом та іпотерапією, будуть також два ставки для розведення риби.

"Найголовніше те, що діти з особливими потребами, які дорослішають, зможуть тут не лише навчатись, а й випробувати свої зусилля у сироварінні, садівництві, бджільництві й навіть у догляді за тваринами. Можливо, це в майбутньому й посприяє у виборі професії у галузі сільського господарства. Ще важливо акцентувати, що до занять на педагогічній фермі матимуть доступ не лише діти та дорослі особи із особливими потребами, яких об’єднує спільнота "Милосердного самарянина", а й ті, у кого виникатиме така потреба. Ми відкриті для друзів", – каже отець Михайло.

Реабілітація для всіх

День на педагогічній фермі починається однаково – дорослі з раннього ранку розходяться по своїх завданнях. Усього тут працює шестеро місцевих селян, щоправда, за невелику оплату. Всі задоволені, бо місцеві мають роботу біля дому, а діти з особливими потребами – реабілітацію і шанси на майбутнє. Один чоловік доглядає коня, інший – овець і кіз. Зранку привозять молоко, з нього треба швидко зробити сир, щоб воно не зіпсувалося. Головний технолог – Оксана Сукмановська, їмость. Вона вчить робити сир з різними додатками – з лавандою, волоськими горіхами, сушеними помідорами. День насичений, тут усі разом працюють і разом відпочивають. У цьому й весь секрет реабілітації.

Два поні, один кінь, вісім кіз, три страуси, дві собаки, два коти і 25 овець уже оселилися на фермі у Підгір'ї. Планують ще докупити одного цапа і кілька нутрій. А поки що дорослі намагаються забезпечити оптимальні умови співжиття для всіх звірів. Адже все не так просто. Наприклад, страусам не можна їсти нашого сіна і соломи, а петрушка для них – то взагалі як отрута. Тому треба дуже пильнувати, щоб страус не відібрав у кози чи коня забороненої їжі.

"Знаєте, реабілітації потребують не лише наші діти з особливими потребами, а й їх батьки. Багато років вони сидять вдома з дітьми, без відпусток і вихідних, ніде, крім лікарень, вони не бувають, у них щодня одне і те саме у чотирьох стінах. Так само діти. Діти з особливими потребами відчувають себе потрібними, вони так прибиті своєю хворобою, що не можуть говорити самі за себе. У нас вони щасливі, бо відчувають, що до них хтось повернувся нарешті обличчям. Є різні дослідження, що спілкування і догляд за тваринами допомагають у реабілітації хворих дітей. Це прийнято у всьому світі. Нарешті щось таке буде і в нас. Головне у всьому, що ми робимо, – щоб нашим дітям подобалося. Якщо їм все підійде, то ми, дорослі, будемо щасливі", – переконаний отець Михайло.

Педагогічна ферма остаточно відкриє свої двері для вихованців з нового року, коли закінчать благоустрій території. А поки що вони приглядаються до звірів, щоб обрати свою реабілітацію.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин